Komunikaty PR

Myjesz tak zęby? Robisz to źle!

2024-03-30  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Czynność prozaiczna, każdy z nas wykonuje ją minimum dwa razy dziennie przez całe nasze życie – mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej. Okazuje się jednak, że wcale nie robimy tego jak należy! W jaki sposób szczotkować zęby i kiedy to robić, by cieszyć się pięknym uśmiechem jak najdłużej? 

Doskonale wiadomo, że odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej jest kluczowe nie tylko ze względów estetycznych ale też zdrowotnych. Zdrowe zęby pozwolą uniknąć groźnych chorób, infekcji, oszczędzą nam bólu. Co jednak kryje się pod pojęciem „odpowiedniego dbania o zęby” i jak to możliwe, że większość Polaków robi to źle?

Zacznijmy od podstaw

- Po pierwsze zacząć należy od pory szczotkowania, wiemy, że powinno to być minimum dwa razy dziennie. Bardzo ważne jest wieczorne mycie, gdyż po całym dniu spożywania posiłków, napojów oraz obecności bakterii w ślinie, wieczorna pełna higiena jamy ustnej jest kluczowa. Czyli, jest to nić dentystyczna, płukanie, szczotkowanie. Rano śliny jest o wiele mniej, jednak ja osobiście radzę myć zęby nie tylko przed śniadaniem (pozbywamy się bakterii po nocy) ale także po, aby nie zaczynać dnia już z osadem często pełnym węglowodanów ze śniadania.– tłumaczy lek. stom. Urszula Jarosz z kliniki Varsovia Dental.

Zasada szczotkowania oraz co z płukaniem?

- Myślę, że warto powiedzieć o kolejności. Najpierw nitkujemy, by poluzować wszystkie osady, gruntownie płuczemy, myjemy zęby z pierwszą małą porcją pasty, płuczemy, a na koniec szczotkujemy zęby z ponownie nałożoną pastą i wtedy już nie płuczemy. Przy samym szczotkowaniu popełniamy niestety najwięcej błędów i to od początku, czyli od dziecka. Nie szorujmy ich jak w amerykańskich filmach, czyli na boki. Właściwym sposobem jest operowanie szczoteczką „od czerwonego do białego”, czyli z góry na dół, od dziąseł. Dzięki temu nie rozprowadzamy tego, czego chcemy się pozbyć po całych zębach, a „wymiatamy” i wypluwamy. Ta technika jest kluczowa dla zdrowych dziąseł. Kolejna sprawa to używanie zbyt dużej ilości pasty. Naprawdę nie potrzebujemy pokrywać nią całej szczoteczki, wystarczy wielkość grochu. Myjmy też zęby przez około trzy minuty, chyba, że posiadamy szczoteczkę soniczną lub elektryczną wówczas wystarczą dwie. Zbyt krótkie mycie jest częstym błędem. Można także odczekać około 20 minut po posiłku, aby nie rozprowadzać kwasów z jedzenia po płytce nazębnej, gdyż to może ją uszkodzić -  dodaje Urszula Jarosz z Varsovia Dental – Część stomatologów poleca umyć zęby natychmiast po jedzeniu. Pamiętajmy jednak, by przed szczotkowaniem, zneutralizować kwasy gruntownym płukaniem. Kolejna sprawa to temat płukania zębów po ich umyciu. Niewiele osób wie, że pasty mają w sobie składniki mineralne korzystne dla naszych zębów, wzmacniają je, nie tylko myją. Radzę więc, nie płukać jamy ustanej od razu po umyciu, oczywiście pozbywamy się piany aby nie czuć się niekomfortowo. Zębów można nie płukać wcale lub odczekać minimum 20 minut po wyszczotkowaniu.

Do głównych błędów Polaków zaliczyć można także nieużywanie nici dentystycznej, robi to tylko 1/3 z nas. Czynność ta pomaga zapobiegać próchnicy międzyzębowej oraz chorobom dziąseł. Pozostaje także kwestia higieny języka.

- Czyszczenie języka jest bardzo ważne. Powinno się odbywać co najmniej raz dziennie, oczywiście wieczorem, przed spaniem. Do czyszczenia można używać specjalnych czyścików w formie skrobaczki lub po prostu miękkiej szczoteczki do zębów. Używanie płynów do płukania ułatwi trochę czyszczenie. Nie zapominajmy jednak, że płyny bez szczoteczki nie oczyszczą ani języka ani zębów.  Czyszczenie języka nie tylko usuwa bakterie i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, ale również usuwa związki siarki, które osiadają na języku po spożywaniu pokarmów i są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust – mówi lek. stom. Urszula Jarosz.

 

Urszula Jarosz: lekarz stomatolog, od 10 lat właścicielka Kliniki Varsovia Dental, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i stomatologię na Wyższej Szkole Technicznej w Akwizgranie (Aachen) w Niemczech.  Studiowała ortodoncję na Uniwersytecie w Graz w Austrii. W klinice zajmuje się głównie protetyką i ortodoncją. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji Biuro prasowe
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Zdrowie

Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający

Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.