NA ANTYPODY Z TOMALIKIEM, KORZENIOWSKĄ I MARCZEWSKIM.
NA ANTYPODY Z TOMALIKIEM, KORZENIOWSKĄ I MARCZEWSKIM.
PRZED NAMI DRUGA EDYCJA FESTIWALU LITERATURY PODRÓŻNICZEJ DALEJ!
Dwa dni z wybitnymi podróżnikami, australijskimi opowieściami i docieraniu na krańce świata. Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki zaprasza na drugą edycję Festiwalu Literatury Podróżniczej Dalej! W programie skupionym wokół Australii i Oceanii, znajdą się spotkania z podróżnikami, autorami książek podróżniczych, ale też warsztaty dla najmłodszych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal odbędzie się w Domu Literatury w Łodzi, przy Roosevelta 17, od 8 do 9 czerwca.
– Festiwal powstał z miłości do książek i podróżowania. Kluczowa była pasja do przekraczania granic, poznawanie nowego i odkrywanie własnych możliwości – opowiada Marcin Bałczewski, pomysłodawca i dyrektor Dalej!. – Wbrew pozorom o wiele prościej dostać się na bieguny, niż do Australii, która nadal jest najmniej odkrytym kontynentem. Dlatego do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wspaniałych podróżników odkrywających Australię, jak Marek Tomalik, Anna Korzeniowska lub Michalina Kupper.
Największą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Marek Tomalik – podróżnik, publicysta i pisarz – autorytet w tematyce odkrywania Australii, do której wraca systematycznie od 1989 roku. Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”, współpracuje na stałe z National Geographic. Zainteresowani opowieściami Tomalika o najmniejszym kontynencie mogą się z nim spotkać już pierwszego dnia festiwalu – w sobotę, 8 czerwca.
Również w sobotę, swoimi wspomnieniami podzieli się Agnieszka Kerr, podróżniczka, która z mężem i dziećmi przemierzyła ponad 9 000 km australijskiej ziemi. Trasa wiodła z okolic Sydney, przez „Outback”, pustynię Strzeleckiego i Simpson, następnie przez pustynię Gibson. Celem było Uluru (Ayers Rock), czyli święta góra Aborygenów, znajdująca się w centrum kontynentu.
Na finał sobotnich spotkań, rozmowa z Michaliną Kupper, czyli organizatorką wyjazdów na Bliski Wschód. Podróżniczka była nominowana do nagrody Kolosów, za podróż po Papui Nowej Gwinei. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży, tworzy projekty edukacyjne dla najmłodszych w Iraku.
Dla młodszych uczestników festiwalu, w wieku 7-12 lat, organizatorzy przygotowali warsztaty – „W krainie kangurów”, które pierwszego dnia spotkań poprowadzi Ryszard Tobiański, artysta znany z miniatur malowanych na szkle.
Niedzielę otworzy z kolei rozmowa o wybitnym polskim podróżniku, badaczu i zdobywcy najwyższego szczytu Australii – Edmundzie Strzeleckim. Spotkanie poprowadzą Michalina Kupper i Ewa Górska.
Z kolei poeta i prozaik – Mateusz Marczewski, opowie o losie australijskich Aborygenów i swojej podróży śladem „ścieżek śpiewu”, którą spisał w reportażu „Niewidzialni”.
Na koniec australijskich opowieści spotkanie z Anną Korzeniowską – poetką i podróżniczką, autorką książek podróżniczych, która opowie o swojej najnowszej pracy „Australia. Ścieżkami snu”, wydanej pod koniec ubiegłego roku. To bardzo osobisty dziennik podróży, bogaty w dojrzałe refleksje, pomagające lepiej poznać kraj i jego rdzennych mieszkańców.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Zadanie Dalej! do Australii. Festiwal Literatury Podróżniczej jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Program
8 czerwca (sobota)
10:00 W krainie kangurów – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat
16:00 Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia I Spotkanie z Markiem Tomalikiem
17:30 Od Panamy do Nowej Zelandii. 6 500 mil morskiej żeglugi przez Pacyfik I Spotkanie z Agnieszką Kerr
19:00 Antypody – podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei I Spotkanie z Michaliną Kupper
9 czerwca (niedziela)
15:00 Paweł Edmund Strzelecki. Polak w Australii I Spotkanie z Michaliną Kupper i Ewą Górską
16:30 Niewidzialni. Aborygeni w Australii I Spotkanie z Mateuszem Marczewskim
18:00. Australia. Ścieżkami snu I Spotkanie z Anną Korzeniowską
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.