NA ANTYPODY Z TOMALIKIEM, KORZENIOWSKĄ I MARCZEWSKIM
Kultowe australijskie przysmaki, warsztaty dla dzieci, konkursy z nagrodami i opowieści o docieraniu na krańce świata. Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki zaprasza na drugą edycję Festiwalu Literatury Podróżniczej Dalej! W programie skupionym wokół Australii i Oceanii, znajdą się spotkania z podróżnikami i autorami książek podróżniczych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal startuje już w najbliższą sobotę.
– Festiwal powstał z miłości do książek i podróżowania. Kluczowa była pasja do przekraczania granic, poznawanie nowego i odkrywanie własnych możliwości – opowiada Marcin Bałczewski, pomysłodawca i dyrektor Dalej!. – Wbrew pozorom o wiele prościej dostać się na bieguny, niż do Australii, która nadal jest najmniej odkrytym kontynentem. Dlatego do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wspaniałych podróżników odkrywających Australię, jak Marek Tomalik, Anna Korzeniowska lub Michalina Kupper. A zaczniemy od australijskiego przysmaku, czyli kultowych Tim Tamów i pasty Vegemite, których będzie mógł spróbować każdy uczestnik festiwalu – dopowiada.
Festiwalowe rozmowy o antypodach zaczną się od warsztatów dla młodszych uczestników. Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 7-12 lat, na zajęcia „W krainie kangurów”, które poprowadzi Ryszard Tobiański, artysta przez wiele lat związany z Ośrodkiem Kultury „Górna”.
Największą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Marek Tomalik – podróżnik, publicysta i pisarz – autorytet w tematyce odkrywania Australii, do której wraca systematycznie od 1989 roku. Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”, współpracuje na stałe z National Geographic. Zainteresowani opowieściami Tomalika o najmniejszym kontynencie mogą się z nim spotkać już pierwszego dnia festiwalu – w sobotę, 8 czerwca.
Swoimi wspomnieniami podzieli się Agnieszka Kerr, podróżniczka, która z mężem i dziećmi przemierzyła ponad 9 000 km australijskiej ziemi. Trasa wiodła z okolic Sydney, przez „Outback”, pustynię Strzeleckiego i Simpson, następnie przez pustynię Gibson. Celem było Uluru (Ayers Rock), czyli święta góra Aborygenów, znajdująca się w centrum kontynentu.
Również w sobotę, rozmowa z Michaliną Kupper, czyli organizatorką wyjazdów na Bliski Wschód. Podróżniczka była nominowana do nagrody Kolosów, za podróż po Papui Nowej Gwinei. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży, tworzy projekty edukacyjne dla najmłodszych w Iraku.
Na finał sobotnich rozmów organizatorzy zapraszają do klubu muzycznego Wooltura na muzyczne, australijskie podsumowanie pierwszego dnia festiwalu. Wstęp bezpłatny.
Niedzielę otworzy z kolei rozmowa o wybitnym polskim podróżniku, badaczu i zdobywcy najwyższego szczytu Australii – Edmundzie Strzeleckim. Spotkanie poprowadzą Michalina Kupper i Ewa Górska.
Z kolei poeta i prozaik – Mateusz Marczewski, opowie o losie australijskich Aborygenów i swojej podróży śladem „ścieżek śpiewu”, którą spisał w reportażu „Niewidzialni”.
Na koniec australijskich opowieści spotkanie z Anną Korzeniowską – poetką i podróżniczką, autorką książek podróżniczych, która opowie o swojej najnowszej pracy „Australia. Ścieżkami snu”, wydanej pod koniec ubiegłego roku. To bardzo osobisty dziennik podróży, bogaty w dojrzałe refleksje, pomagające lepiej poznać kraj i jego rdzennych mieszkańców.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Zadanie Dalej! do Australii. Festiwal Literatury Podróżniczej jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Program
8 czerwca (sobota)
10:00 W krainie kangurów – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat
16:00 Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia I Spotkanie z Markiem Tomalikiem
17:30 Od Panamy do Nowej Zelandii. 6 500 mil morskiej żeglugi przez Pacyfik I Spotkanie z Agnieszką Kerr
19:00 Antypody – podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei I Spotkanie z Michaliną Kupper
21:00 Afterparty – Wooltura (Wólczańska 40/42)
9 czerwca (niedziela)
15:00 Paweł Edmund Strzelecki. Polak w Australii I Spotkanie z Michaliną Kupper i Ewą Górską
16:30 Niewidzialni. Aborygeni w Australii I Spotkanie z Mateuszem Marczewskim
18:00. Australia. Ścieżkami snu I Spotkanie z Anną Korzeniowską

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.