Komunikaty PR

Na co zwrócić uwagę kupując telefon dla seniora?

2022-08-19  |  17:00

Aktualnie prawie 80% polskich seniorów korzysta z telefonu komórkowego, ale zaledwie 33% ma smartfona.[1] Pozostali posiadają tradycyjne komórki z klawiaturą i małym wyświetlaczem, które zazwyczaj nie mają internetu. Te braki mogą im szczególnie doskwierać od czasu pandemii, ponieważ wiele spraw załatwia się teraz zdalnie – kontakt z rodziną i znajomymi, teleporady lekarskie, e-recepty, sprawy urzędowe czy zakupy. Zdaniem ekspertów Huawei CBG, niski wskaźnik smartfonizacji tej grupy wiekowej przekłada się na wysoki poziom cyfrowego wykluczenia. W 2021 r. aż 42% starszych osób nie korzystało z internetu.[2] Aby dołączyć do cyfrowego świata i korzystać z jego zalet, seniorzy potrzebują odpowiedniego sprzętu – prostego w obsłudze smartfona, z dużym ekranem i w niewygórowanej cenie.

 

Jak zatem zapewnić starszej osobie telefon, który spełni jej oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Eksperci Huawei CBG podpowiadają na co zwrócić uwagę kupując smartfona:

  1. Duży ekran o dobrej rozdzielczości – ważne, aby prezentowana treść była zawsze wyraźna, zwłaszcza, że większość osób starszych korzysta okularów lub soczewek. Wyświetlacze o przekątnej nieco ponad 6,5 cala powinny się dobrze sprawdzić – są wystarczająco duże, a wyposażone w nie urządzenia nie są ani zbyt ciężkie ani nieporęczne.
  2. Prostota użytkowania – warto upewnić się, że rozpatrywany smartfon ma opcję trybu prostego. Po jego włączeniu ikony na ekranie i rozmiar czcionki są zdecydowanie większe, co pozwoli osobie starszej bez problemu obsługiwać taki telefon.
  3. Pojemna bateria – komórka powinna wytrzymywać przynajmniej 2-3 dni bez ładowania, żeby seniorzy nie musieli się martwić stanem baterii przy każdym wyjściu z domu.
  4. Dobry i mocny głośnik -  dzięki niemu osoba słabiej słysząca łatwiej będzie mogła usłyszeć, gdy telefon dzwoni. Lepsza jakość dźwięku przekłada się też na wyraźniejszy głos rozmówcy. Dodatkowym plusem jest gniazdo mini Jack do podpięcia przewodowych słuchawek, które posłużą do rozmów lub jako antena, dzięki której taki smartfon jak np. Huawei nova Y70 zamieni się w tradycyjne radio.
  5. Cena do około 1 tys. złotych - mało który senior będzie korzystał z zaawansowanych funkcji, czy aplikacji, więc ta grupa wiekowa nie potrzebuje drogich, bardzo mocnych urządzeń. Tańszy smartfon, który spełnia wyżej wymienione kryteria, powinien być w zupełności wystarczający. 

Przygotowanie smartfona po zakupie

Zanim seniorowi wręczymy nowy telefon, należy go odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o naklejenie foli ochronnej na ekran czy kupno i nałożenie case’a lecz całą konfigurację urządzenia po jego pierwszym włączeniu. Po przejściu podstawowych ustawień można sprawdzić czy system nie wymaga aktualizacji. Warto też wyrzucić wszystkie zbędne aplikacje, a w ich miejsce wgrać i uruchomić program antywirusowy oraz te najbardziej przydatne, jak np. nawigacja, komunikator czy portal informacyjny. Po takich porządkach, pozostało jeszcze włączyć tryb prosty, poukładać ikonki aplikacji według ich użyteczności oraz sprawdzić czy całość jest łatwa do nawigowania.

Eksperci Huawei zauważają także, że wśród osób kupujących smartfon dla seniora coraz większą popularnością cieszy się łączenie komórki z opaską sportową. Sprzęty te można szybko i bez problemu sparować ze sobą, dzięki czemu osoba starsza może stale kontrolować puls, mierzyć saturację krwi oraz śledzić powiadomienia o bieżącym stanie zdrowia. Informacje te są dostępne zarówno z poziomu opaski, jak i na telefonie w aplikacji Huawei Zdrowie. W taki sposób można połączyć ze sobą np. smartfon nova Y70 z opaską Band 7. Co ważniejsze, wszystkie te rzeczy są intuicyjne i bardzo proste w obsłudze. 

 


[1] https://kim.gov.pl/2022/07/13/niewielu-seniorow-korzysta-z-nowych-mediow/

[2] https://www.gov.pl/attachment/2846a1a3-f583-4a37-a69c-ec907b9245cd

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Hama prezentuje ładowarki SuperMini o mocy 20 i 25 W Biuro prasowe
2024-08-01 | 13:17

Hama prezentuje ładowarki SuperMini o mocy 20 i 25 W

Trafiły właśnie do oferty niemieckiej marki. Charakteryzują się obecnością złącza USB-C, wyjątkowo kompaktowymi rozmiarami i obsługą przyspieszających ładowanie najnowszych
IT i technologie TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż
2024-07-11 | 17:35

TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż

TomTom, specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, uruchomił specjalną edycję swojego TomTom Traffic Index dla Paryża, który spodziewa się napływu turystów i
IT i technologie Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie
2024-07-01 | 14:30

Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie

Klienci wskazują m.in. na możliwość zobaczenia i przetestowania produktu na żywo (44,8% respondentów) oraz porównania różnych urządzeń (36,7%), jako największe zalety

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Media

Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki

Zdaniem Tomasza Jacykowa w letnich stylizacjach możemy sobie pozwolić na więcej, ale trzeba pamiętać, że szorty, koszulki bez ramiączek, mocno wycięte topy i zwiewne spódniczki zamiast podkreślać atuty sylwetki, mogą tylko uwypuklić jej mankamenty i niedoskonałości. W konsekwencji źle dobrane wakacyjne zestawienia zamiast zachwycać, budzą niesmak. Poza tym coś, co idealnie pasuje na plażę, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ulicy. Stylista z uwagą śledzi bieżące trendy i jak przyznaje, bardzo podoba mu się chociażby eksponowanie bielizny i czynienie jej ważnym elementem codziennych stylizacji.

Prawo

Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych

15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.