Komunikaty PR

Na dobry nastrój tylko Przysmak Studencki od Wawel!

2020-01-13  |  11:12
Biuro prasowe

Marka Wawel wprowadziła w ostatnim czasie do swojego portfolio zupełną nowość -pyszną czekoladę Przysmak Studencki w dwóch odsłonach: mlecznej i gorzkiej. Obie z dużą zawartością wyśmienitych dodatków: orzeszków arachidowych, rodzynek oraz galaretek i tylko z Dobrymi Składnikami - bez aromatów, oleju palmowego substancji konserwujących i emulgatora E476. To idealna propozycja dla każdego miłośnika słodkości, niezależnie od wieku! Nie czekaj i już dziś sprawdź, jakie są dobre!

Nowość, która rozpływa się w ustach

Czy jesteś gotowy na coś przepysznego i chcesz sprawić przyjemność sobie i swoim bliskim? Jeśli tak, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Dla każdego miłośnika pysznych połączeń smakowych, marka Wawel wprowadziła do swojego portfolio zupełnie nową czekoladę Przysmak Studencki, dostępną w dwóch wersjach: z delikatną mleczną czekoladą oraz pyszną wytrawną czekoladą Gorzka 70% cocoa. Nowy produkt pysznie zaskakuje dużą zawartością (bo aż 28%) wyśmienitych dodatków, jak orzeszki arachidowe, rodzynki i galaretki. Czekolada, podobnie jak wszystkie słodycze marki Wawel, zawiera tylko Dobre Składniki. Nie znajdziemy w niej sztucznych aromatów, substancji konserwujących, oleju palmowego i E476. Samo dobro! Jeśli jeszcze nie znasz Czekolady Przysmak Studencki od Wawel, to zdecydowanie czas to zmienić!

  • Przysmak Studencki, Czekolada gorzka - połączenie wytrawnej gorzkiej czekolady 70% cocoa z bogactwem wyśmienitych dodatków (28%), takich jak orzechy arachidowe, rodzynki i galaretki. Pyszny wybór dla każdego!  Produkt nie zawiera oleju palmowego, sztucznych aromatów i E476. Tylko Dobre Składniki!

Sugerowana cena detaliczna: ok. 3,50 zł

  • Przysmak Studencki, Czekolada mleczna – to delikatna mleczna czekolada z dużą (aż 28%) zawartością pysznych orzeszków arachidowych, rodzynek i galaretek. Stworzona w oparciu o Dobre Składniki - bez barwników, sztucznych aromatów, emulgatora E476 czy oleju palmowego.

Sugerowana cena detaliczna: ok. 3,50 zł

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Wiosenne przepisy szefa kuchni restauracji Hotelu 500 Premium Zegrze Biuro prasowe
2024-03-29 | 10:34

Wiosenne przepisy szefa kuchni restauracji Hotelu 500 Premium Zegrze

Wraz z nadejściem wiosny w naszej kuchni mogą zagościć na nowo smaki, za którymi tęskniliśmy przez cały rok. Nadchodzące wiosenne miesiące to dobry moment na zmiany i wprowadzenie
Żywienie Słodkie święta z Haribo
2024-03-28 | 17:15

Słodkie święta z Haribo

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach HARIBO. Opakowanie HARIBO Happy Easter
Żywienie Świąteczne wariacje na temat kiełbasy
2024-03-28 | 17:00

Świąteczne wariacje na temat kiełbasy

Kiełbasa to wędlina tradycyjnie obecna na polskim, wielkanocnym stole. Pojawia się tam w różnej formie – pieczonej, gotowanej czy surowej, w plasterkach lub kawałkach. My

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Media

Styl życia

Maria Sadowska: Niektórym się nie chce i zamiast malowania pisanek używają gotowych barwników albo naklejek. Dla mnie to jedna z najważniejszych tradycji świątecznych

Reżyserka podkreśla, że w kultywowaniu tradycji przygotowywania pisanek nigdy nie wybiera drogi na skróty. Nie dla niej więc gotowanie jajek w łupinach cebuli czy ozdabianie naklejkami. Maria Sadowska preferuje ręcznie malowane pisanki i tuż przed Wielkanocą angażuje do tego swoich bliskich. Jej zdaniem to doskonała okazja do pogłębienia relacji rodzinnych, a także do uruchomienia czasem uśpionych pokładów wyobraźni i kreatywności.

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.