Na Dzień Matki dla Boskich Matek – program Fundacji Rak’n’Roll
Dzień Matki to dla wielu kobiet powód do świętowania, jednak dla części z nich to także kolejny dzień zmagania się z chorobą nowotworową. W szczególnej sytuacji znajdują się kobiety, u których chorobę zdiagnozowano w trakcie ciąży. To właśnie je wspiera od 5 lat Fundacja Rak’n’Roll w ramach programu Boskie Matki, otaczając je kompleksową opieką w ciąży i po porodzie.
Liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Problem dotyka w Polsce nawet około 400 kobiet rocznie*. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa. Niestety, nadal część kobiet w tej sytuacji słyszy, że powinny usunąć ciążę i dopiero wtedy poddać się leczeniu. Jednak zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie onkologów pokazują, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko. Właśnie dlatego fundacja Rak’n’Roll od 2015 r. prowadzi program Boskie Matki, w którym wspiera kobiety w ciąży chore na raka, a przez działania edukacyjne buduje świadomość, że choroby onkologiczne można leczyć także w czasie trwania ciąży, w sposób bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Program Boskie Matki Fundacji Rak’n’Roll, który wspiera m.in. Amazon, zakłada kompleksową opiekę dla kobiet w ciąży chorych na raka. Do tej pory, od jego powstania, skorzystało z niej 187 mam. W ramach programu kobiety z całej Polski otrzymują wszechstronną opiekę zdrowotną, psychologiczną oraz w zakresie urody. Pomoc jest zawsze odpowiedzią na indywidualne potrzeby Boskiej Mamy.
Macierzyństwo to szczególna rola, która stawia przed kobietami wiele nowych wyzwań. W tym wyjątkowym czasie oczekiwania na dziecko, zmaganie się z chorobą nowotworową to niewyobrażalne obciążenie. Dlatego pragniemy choć trochę pomóc kobietom w tej niezwykle trudnej sytuacji i dać im więcej siły, by przeszły przez raka. Mamy nadzieję, że wsparcie Amazon w ramach programu Boskie Matki będzie dla nich takim pozytywnym impulsem – mówi Blanka Fijołek, CEE PR & Community Manager w Amazon.
Dzięki donacji Amazon w wysokości 100.000 zł., prowadzona będzie opieka nad 35 podopiecznymi Fundacji Rak’n’Roll w ramach programu Boskie Matki od czerwca do końca 2020 roku. Dodatkowo ruszy akcja Boskiej Wyprawki dla podopiecznych fundacji, które od czerwca do końca roku mają zaplanowany termin porodu. Zawartość wyprawki będzie dopasowana do indywidualnej potrzeby każdej z mam, jednak w każdej z nich znajdzie się podstawowy zestaw śpioszków, pieluch i kosmetyków pielęgnacyjnych dla dziecka, a także ciepły koc, który ogrzeje mamy podczas wyziębiającej ciało chemioterapii.
„Boskie Matki to misyjny program Fundacji. Powstał z niezgody na zastaną rzeczywistość i silnej potrzeby zmiany – mówi Joanna Rokoszewska-Łojko z Fundacji Rak’n’Roll. Diagnoza onkologiczna w ciąży to niewątpliwie jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych, kiedy radość z macierzyństwa przeplata się ze lękiem o życie i zdrowie, własne oraz dziecka. Dlatego chcemy, żeby pomoc, której udzielamy była jak najpełniejsza – podkreśla.
Rak'n'Roll to fundacja, która zmienia schemat myślenia o chorobie nowotworowej, przełamując tabu związane z podejściem do raka w Polsce i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. Dzięki licznym projektom fundacji i pozytywnej energii dającej ludziom siłę do zdrowienia, wiele kobiet chorych na raka zaczęło walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, by chorować godnie i żyć z radością.
* www.raknroll.pl/boskiematki
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.