Na jakie akcesoria warto zwrócić uwagę, jeśli myślisz o fotografii na poważnie?
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Wiele osób zaczyna swoją przygodę z fotografią od robienia zdjęć telefonem. I choć nowsze smartfony dają możliwość fotografowania niemal na zawodowym poziomie, wraz z rozwojem pasji twórcy chcą korzystać również z innych możliwości, które daje im profesjonalny sprzęt. Zgodnie z raportem Stowarzyszenia Camera & Imaging Product Association, mimo widocznego wpływu pandemii na sprzedaż sprzętu fotograficznego, w 2020 roku to właśnie aparaty dla średniozaawansowanych i profesjonalistów zyskały na popularności. Sam aparat to jednak nie wszystko. Jakie akcesoria mogą być szczególnie pomocne? W co warto zainwestować, jeśli myśli się o fotografowaniu na poważnie?
BLENDA
Odpowiednie światło ma duży wpływ na to, jaki będzie finalny efekt zdjęcia. Zastane warunki nie zawsze pozwalają na uzyskanie oczekiwanego efektu. W przypadku użycia lampy błyskowej, ale także potrzeby modyfikacji światła słonecznego czy studyjnego, ważną rolę pełni blenda. Pozwala ona zmienić barwę światła lub je rozproszyć. Dobór jej kształtu i wielkości zazwyczaj wynika z rodzaju fotografii, do której ma służyć. W przypadku szerszych planów czy portretów lepiej sprawdzi się większa blenda, np. prostokątna. Dość popularne są również blendy okrągłe dostępne w kilku rozmiarach. Wybierając produkt dla siebie, warto rozważyć zestawy np. 2, 5 lub nawet 7w1, co często ułatwia ich transport. Wówczas kilka różnych elementów zmieści się do jednego pokrowca. Ceny blend zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a za ich pomocą można łatwo osiągnąć zauważalne efekty.
KARTY PAMIĘCI
Zdjęcia oraz filmy wysokiej jakości zajmują dużo miejsca. Jednym z podstawowych narzędzi do pracy fotografa są więc karty pamięci. Ważnym aspektem jest oczywiście pojemność karty – im większa, tym więcej danych uda się zapisać. Szczególnie ważne jest to w przypadku filmów, które potrafią bardzo szybko zająć posiadaną przestrzeń. Podczas zdjęć plenerowych czy sesji w studiu konieczność robienia bieżącej selekcji lub częstej zmiany kart może być utrudnieniem. Warto jednak rozważyć zakup np. kilku kart o średniej pojemności, zamiast jednej dużej – daje to większe bezpieczeństwo w przypadku zgubienia sprzętu czy jakiejkolwiek awarii, a także pozwala uniknąć utraty wszystkich danych. – Wybierając kartę SD należy zwrócić uwagę na szybkość zapisu i odczytu danych. Te parametry mają bezpośrednie przełożenie na późniejszą płynność działania samego aparatu. Karty pamięci to jedne z tych akcesoriów, które towarzyszą fotografom niemal w każdej chwili. Warto zdecydować się na modele, które sprawią, że korzystanie z nich będzie płynne, bezpieczne i zapewni odpowiednio dużo miejsca – mówi Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology w Polsce. Ceny kart zależą zarówno od pojemności, jak i wspomnianych wyżej parametrów. W przypadku tej samej pojemności cena kart może wahać się od ok. stu do kilkuset złotych, przy czym wolniejsze karty spełnią przede wszystkim wymagania amatorów, którzy robią pojedyncze zdjęcia. W przypadku częstego nagrywania filmów w rozdzielczości 4K UHD czy korzystania ze zdjęć seryjnych warto postawić na karty ze średniej półki (o prędkościach ok. 170MB/s, zapis 90MB/s). Do profesjonalnego nagrywania filmów w rozdzielczości 4K i 8K rekomendowane będą karty jeszcze szybsze (300MB/s zapis , 260MB/s odczyt), które pozwolą zapewnić płynność działania i zapisu tak dużych plików.
STATYW
Statywy niezbędne do wykonywania zdjęć nocnych mogą okazać się przydatne również do fotografowania we wnętrzach np. koncertów, spektakli, itp. Ale są także pomocne w przypadku zdjęć wieczornych oraz zimą czy wczesną wiosną, kiedy światło naturalne często nie jest dostępne w wystarczającej ilości, a dzień jest dość krótki. Statywy pomagają też utrzymać stabilność podczas robienia panoram czy zdjęć w technice HDR. Mogą posłużyć również do pamiątkowych zdjęć za pomocą samowyzwalacza podczas samotnych podróży. Przy wyborze warto sprawdzić, m.in. materiał, z którego jest wykonany, wymiary statywu – zarówno złożonego, jak i po rozstawieniu, jego udźwig, ale także wagę – szczególnie, jeśli będzie on przeznaczony do używania poza studiem fotograficznym. Od tych parametrów zależy cena statywu, która jednak, tak jak w przypadku blend – zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać, że najtańsze statywy mogą okazać się mało stabilne – a to jeden z ich głównych celów.
STACJE DOKUJĄCE I CZYTNIKI KART
Odpowiednie akcesoria zewnętrzne wspierają nie tylko sam proces tworzenia zdjęć, ale także późniejszą postprodukcję – towarzyszą fotografom na każdym etapie. W odróżnieniu od kart pamięci, które często są jednym z pierwszych dokupowanych akcesoriów, czytniki kart czy stacje dokujące to zakup odkładany na później. Mogą one jednak znacznie usprawnić pracę, a także zapewnić większe bezpieczeństwo podczas zgrywania zdjęć z kart pamięci. Zakup stacji oraz odpowiednich czytników pozwala na przesyłanie plików z wielu źródeł jednocześnie. – Czytniki kart mogą być używane również jako urządzenia przenośne – warto mieć je przy sobie, gdy potrzebne jest zgranie lub edycja materiałów na bieżąco. Można je wykorzystać np. podczas sesji nagraniowych w terenie, a potem szybko przenieść pliki za pomocą kabla USB-C®. Wybierając taki sprzęt warto zwrócić uwagę, czy obsługuje standard szybkości przesyłania USB 3.2, aby nadać odpowiednie tempo postprodukcji. Stacje dokujące i czytniki mogą być szczególnie przydatne dla osób, które wykorzystają kilka kamer, przenośne rejestratory audio, czy np. dodatkowe ujęcia z drona lub kamer GoPro. Można je wówczas jednocześnie podłączyć do czytników w stacji i przesyłać w tym samym czasie – mówi Michał Bocheński z Kingston Technology w Polsce.

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.