Na placu przed Galerią Katowicką nadal można oddawać krew
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Na placu przed Galerią Katowicką Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prowadzi akcje honorowego krwiodawstwa. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne - przez najbliższe dni: 25, 26 oraz 28 marca będzie okazja do przekazania tego cennego daru potrzebującym. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju pobory krwi wykonywane są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
Z informacji przekazanych przez przedstawicielkę katowickiego RCKiK, na początku miesiąca, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o koronawirusie w Polsce, liczba oddających krew znacząco spadła, obecnie nieco stabilizuje się. A krew potrzebna jest nieprzerwanie! Jak zapewniają medycy, na miejscu stosowane są wyjątkowe procedury sanitarne. Przed oddaniem krwi potencjalni krwiodawcy wypełniają ankietę dotyczącą odbytych ostatnio podróży, dodatkowo mierzona jest im temperatura ciała. Ponadto do mobilnego ambulansu wchodzi się pojedynczo. Krew może oddać osoba, która w czasie ostatnich dni nie przebywała zagranicą.
- W sytuacji, która niewątpliwie zaskoczyła nas wszystkich, nie zapominajmy o ciężko chorych pacjentach oraz o tym, że wciąż odbywają się mniej lub bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Nie kto inny, jak honorowi dawcy krwi mają w tym momencie jeszcze większą moc sprawczą, a ich pomoc jest aktualnie nieoceniona. Serdecznie zachęcam zatem do wsparcia inicjatywy – apeluje Aleksandra Dyląg, Kierownik Działu Organizacji i Marketingu RCKiK Katowice.
Przypomnijmy, że według danych z początku roku, w mobilnym ambulansie RCKiK zlokalizowanym na placu przed Galerią, od 2013 roku udało się tu pobrać ponad 10 tysięcy litrów krwi. Surowiec trafił do 130 lecznic w regionie.
Najbliższa akcja krwiodawstwa odbywa się 25 (godz. 10:00-17:00) marca, kolejne planowane są w dniach: 26.03 (8:00-15:00) oraz 28.03 (godz. 10:00-14:00). Szczegóły oraz informacje o kolejnych terminach można znaleźć pod adresem: https://www.rckik-katowice.pl/kalendarium.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.