Na Riwierze Tureckiej rozpoczyna się sezon lęgowy żółwi Caretta caretta
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Każdej wiosny na złote plaże przepięknej Riwiery Tureckiej przybywają żółwie Caretta caretta (żółwie morskie). Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego wyróżnia się największą liczbą siedlisk lęgowych w regionie, co sprawia, że każdego roku setki żółwi pojawiają na 22 tamtejszych plażach. Przyjrzyjmy się bliżej podróżom żółwi Caretta caretta na tureckie wybrzeże oraz rygorystycznym wymogom wdrożonym przez Türkiye (Turcję) w celu ochrony, podatnego na niebezpieczeństwa, potomstwa tych wspaniałych, morskich stworzeń.
Żółwie Caretta caretta zjawiają się na plażach w maju
Żółwie Caretta caretta mają dwadzieścia dwa siedliska lęgowe na plażach na południowym wybrzeżu Türkiye (Turcji), w prowincjach Muğla, Antalya, Mersin, Adana i Hatay. W regionie Muğli znajdują się one na plażach w Dalyan, Ekincik, Sarıgerme i Fethiye. W prowincji Antalya żółwie gniazdują na plażach w miejscowościach Patara, Demre, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Belek, Kızılot, Demirtaş i Gazipaşa. W prowincji Mersin są to plaże w Anamur, Göksu Delta, Davultepe, Alata i Kazanlı. W prowincji Adana żółwie można spotkać na plażach w Akyatan, Sugözü i Yumurtalık, a w Hatay – na plaży w Samandağ. Najczęściej żółwie zakładają gniazda na wybrzeżach regionu Antalyi i Muğli.
Od końca kwietnia żółwie Caretta caretta pływają w morzu przy słynnej na całym świecie plaży İztuzu w Ortaca w prowincji Muğla oraz wokół plaży Patara w Antalyi. Obie te plaże stanowią siedliska lęgowe tych płochliwych stworzeń morskich od maja do sierpnia, a entuzjaści fauny gromadzą się tam w tym okresie, aby je obserwować. Co ważne, żółwie Caretta caretta są pod ochroną, dlatego w okresie tarła i wylęgu wolontariusze patrolują plaże nocą, dbając o bezpieczeństwo ich gniazd.
Umieszczone na liście gatunków zagrożonych wyginięciem przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), żółwie morskie mogą żyć 70 lub więcej lat. Dojrzałość płciową osiągają, gdy długość ich skorupy przekracza 90 centymetrów, zwykle w wieku od 12 do 30 lat. Żółwie te rozpoczynają sezon lęgowy w regionie Morza Śródziemnego w kwietniu i maju.
Caretta caretta zazwyczaj przybywają na plaże w blasku księżyca, gdzie kopią dołki, składają jaja, a następnie wracają do morza. Choć samica żółwia może złożyć średnio 100 jaj w jednym gnieździe, to tylko około 50 procent z nich się wykluje. Małe żółwie, które przejdą przez okres inkubacji, muszą następnie dotrzeć do chłodnych wód Morza Śródziemnego. Jednak tylko dwa na tysiąc młodych Caretta caretta, które trafią do morza, przetrwają do dorosłości.
Antalya, prawdziwy dom dla Caretta caretta
Według tureckiej Generalnej Dyrekcji Ochrony Przyrody i Parków Narodowych (DKMP), na wybrzeżu prowincji Antalya położonych jest dziewięć z dwudziestu dwóch plaż lęgowych w Türkiye (Turcji). Wśród plaż, na których żółwie Caretta caretta zakładają gniazda, znajduje się 18-kilometrowa plaża Patara, będąca jedną z najdłuższych plaż w Türkiye (Turcji) i na świecie. W związku z tym tureckie Ministerstwo Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu wyznaczyło na plaży Patara Specjalną Strefę Ochrony Środowiska, która jest niedostępna dla odwiedzających od 20:00 do 08:00, aby chronić ten unikalny ekosystem oraz siedliska żółwi. W ciągu dnia gniazda są oznaczone klatkami i znacznikami, wtedy też turyści mogą korzystać z plaży i długiej linii brzegowej Patary. Natomiast wieczorami żółwie polują na ryby wzdłuż wybrzeża. W tym czasie, na plażach, zabronione jest również korzystanie z leżaków, parasoli, sztucznych świateł, a także hałasowanie, rozbijanie namiotów, rozpalanie ognisk i pływanie.
Plaża İztuzu przyjazna żółwiom Caretta caretta
Piaszczysta plaża İztuzu w pobliżu Köyceğiz, miejscowości należącej do sieci Cittaslow w prowincji Muğla to znane siedlisko lęgowe żółwi morskich. Ta plaża, powstała w miejscu, gdzie rzeka Dalyan wpada do Morza Śródziemnego, stanowi cenne środowisko naturalne dla Caretta caretta, pełne ekologicznych bogactw, takich jak złote piaski i porośnięte sosnami zbocza. Plaża İztuzu jest chroniona na takim samym poziomie jak plaża Patara, a pobliski Instytut Ochrony i Rehabilitacji pomaga rannym żółwiom morskim również na innych obszarach wybrzeży Türkiye (Turcji).
Koniecznie zobacz: W Türkiye (Turcji) miejsca dziedzictwa kulturowego podlegają ścisłej ochronie, a liczne projekty w duchu zrównoważonego rozwoju są realizowane, aby wspierać przetrwanie fauny i flory. W położonym na wybrzeżu, starożytnym mieście Patara, stolicy antycznej Federacji Licyjskiej zachowało się wiele zabytków, w tym Budynek Parlamentu, gdzie zwołano pierwszą na świecie demokratyczną radę, oraz starożytny teatr.
To także miejsce narodzin biskupa Mikołaja, który stał się inspiracją dla postaci przynoszącego prezenty na Boże Narodzenie – Świętego Mikołaja. Podczas zwiedzania Köyceğiz w prowincji Muğla, warto odwiedzić Dalyan i zwiedzić wspaniałe, starożytne miasto Kaunos, słynące z wykutych w skale grobowców z IV wieku p.n.e.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.