Komunikaty PR

Nagły problem zdrowotny na wakacjach? Jak może pomóc farmaceuta?

2022-07-01  |  10:00
Kontakt

Mateusz Konwerski
LoveBrands Medical

gen. Józefa Zajączka 11/lok. C5
01-510 Warszawa
mateusz.konwerski|lovebrandsgroup.pl| |mateusz.konwerski|lovebrandsgroup.pl
+48 883 555 368
lovebrandsmedical.pl

Sezon wakacyjny trwa, a co za tym idzie, Polacy podróżują w celach wypoczynkowych. Nie ma osoby, która nie doświadczyłaby problemów ze zdrowiem w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Czasem potrzebna jest wizyta u lekarza. Warto jednak przed pójściem do przychodni, poprosić o wsparcie farmaceutę w aptece. Jakie ma uprawnienia i jak może pomóc?

Wakacje to szczególny czas, szczególnie dla zdrowia. Liczne wyjazdy na wczasy, zielone szkoły, obozy sportowe zwiększają liczbę zgłaszanych urazów, problemów skórnych i innych dolegliwości. Nie zawsze w miejscu wypoczynku funkcjonuje przychodnia, a niekiedy po prostu czas oczekiwania na wizytę lekarską jest bardzo długi. O ile nie dolegliwość nie wymaga pilnej interwencji, warto udać się do najbliższej apteki. Dlaczego?

Farmaceuta w aptece to skarb

Dzięki Ustawie o Zawodzie Farmaceuty, która weszła w życie 16 kwietnia zeszłego roku, obowiązki farmaceutów zostały rozszerzone z korzyścią dla pacjentów. Mowa o opiece farmaceutycznej, dzięki której farmaceuta może prowadzić przeglądy lekowe, podstawowe badania profilaktyczne oraz konsultacje zdrowotne. Potencjał farmaceuty w aptece jest ogromny i może odciążyć system opieki zdrowotnej, dlatego warto korzystać z konsultacji, nie tylko w przypadkach nagłych. Szczególnie cenny dla osób przyjmujących wiele leków jest przegląd lekowy. Farmaceuta ma wiedzę o możliwych reakcjach, w które wchodzą leki, co może zagrażać zdrowiu.

Przypadki zagrożenia zdrowia lub życia

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, kiedy nie ma dostępu do lekarza, a czas ma duże znaczenie, farmaceuta może wydać lek na podstawie recepty farmaceutycznej. Dotyczy to środków przepisywanych przez lekarza. Lek wydawany jest wtedy w najmniejszym pakowaniu. Trzeba pamiętać, że ten wyjątek nie dotyczy tych zawierających substancje psychotropowe i odurzające. Za lek zapłacimy wtedy 100% ceny. Mimo to, warto pamiętać o takiej możliwości, bo niejednokrotnie może to uratować życie lub pozwolić na uniknięcie uszczerbku na zdrowiu[1].

Warto podkreślić, że to farmaceuta decyduje o zasadności wydania leku. Bierze pod uwagę nagłość zdarzenia, szansę na szybką konsultację u lekarza w danym momencie. Trzeba pamiętać, że posiada on niezbędną wiedzę, a jego możliwości są określane przez prawo.

Alergie, zakażenia, problemy skórne i inne

Oprócz sytuacji nagłych, gdzie farmaceuta może skorzystać z możliwości przepisania recepty farmaceutycznej, warto też konsultować się w mniej groźnych dolegliwościach. Nie zawsze potrzebna jest wizyta u lekarza, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą oczywiste przypadki tj. alergie, zakażenia dróg moczowych, przeziębienia czy otarcia. Na wiele z tych schorzeń może wystarczyć kuracja lekami, które nie wymagają okazania recepty. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas w kolejce do lekarza i cieszyć się wakacyjnym wyjazdem.

Farmaceuta zawodem przyszłości

W ankiecie przeprowadzonej w ramach VIII edycji programu Recepta na Sukces prowadzonego przez Gedeon Richter Polska, zawód aptekarza, jako zawód po studiach znalazł się na piątej pozycji (10 proc. wskazań). Ankieta została przeprowadzona w nawiązaniu do tegorocznej edycji programu pod hasłem „Ścieżki Kariery Farmaceuty”. Ma on pokazywać studentom farmacji potencjalne możliwości rozwoju zawodowego w różnych obszarach, bo studia z farmacji dają wiele innych możliwości. Wyniki ankiety pokazują, że farmaceuta jest zawodem przyszłości, który daje możliwości rozwoju w wielu obszarach.

Farmaceuci w służbie nauce

61 proc. studentów biorących udział w badaniu Gedeon Richter chce pracować po studiach w firmie farmaceutycznej, a prawie jedna czwarta w badaniach klinicznych. Farmacja nie ogranicza się do pracy w aptece, która często niedoceniana przez pacjentów, pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu stabilności systemu ochrony zdrowia. To zawód, który rewolucjonizuje leczenie wielu poważnych chorób, przyczynia się do rozwoju i przełomów w medycynie. Na całym świecie przybywa badań klinicznych, które są konsekwencją dynamicznego rozwoju medycyny i farmacji. Warto więc pamiętać, że farmaceuta to ważny zawód, który wpływa na wiele obszarów naszego życia, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

[1] Komunikat w sprawie recept wystawianych przez farmaceutów, Ministerstwo Zdrowia, 2020 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: LoveBrands Medical
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia Biuro prasowe
2024-08-14 | 15:35

Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia

Wielu z nas traktuje bieganie, skakanie i jazdę na rowerze jako nieodłączne elementy dzieciństwa. Są to aktywności, które nie tylko dostarczają radości, ale także
Zdrowie Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
2024-08-14 | 01:00

Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami

Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach
Zdrowie Wakacje od pracy – nie od zdrowia
2024-08-13 | 19:00

Wakacje od pracy – nie od zdrowia

Lato kojarzy się nam z odprężeniem, odpoczynkiem i jest to jak najbardziej dobre skojarzenie. Jednak, w myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć”

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.