Nagrody Fundacji L’Oréal i UNESCO po raz kolejny trafiły do najlepszych badaczek
26 LAT WZMACNIANIA POZYCJI KOBIET W NAUCE
Podczas uroczystości, w której udział wzięli przedstawiciele świata nauki, uniwersytetów, liderzy opinii, politycy oraz organizacje promujące równość płci i wzmocnienie pozycji kobiet, świętowano niezwykły wkład badaczek w rozwój nauki. Wydarzenie podkreśliło znaczenie ich osiągnięć i nieocenioną rolę w postępie naukowym.
Ceremonia rozdania nagród rozpoczęła się od przemówień inauguracyjnych Jean-Paula Agona, prezesa Fundacji L'Oréal, oraz Audrey Azoulay, dyrektor generalnej UNESCO. Oboje podkreślili swoje wieloletnie i zdecydowane zaangażowanie w wspieranie kobiet w nauce, zwracając uwagę na potrzebę intensyfikacji działań w tej dziedzinie. Mimo licznych inicjatyw, kobiety nadal stanowią mniejszość w naukowych zawodach i wśród laureatów prestiżowych nagród, co pokazuje, że postęp w zakresie równouprawnienia w nauce jest wciąż niewielki.
Główna prelegentka wydarzenia, dr Nadia Nadim - znana międzynarodowa piłkarka, lekarka i ambasadorka UNESCO ds. edukacji dziewcząt i kobiet wygłosiła inspirujące przemówienie. Zaapelowała o wprowadzenie zmian, które umożliwią dziewczętom i kobietom zdobywanie edukacji, świadome budowanie własnego życia, kształtowanie swojej teraźniejszości i przyszłości oraz cieszenie się wolnością.[1]
Obecnie, według danych UNESCO, kobiety nadal stanowią zaledwie jedną trzecią naukowców na świecie (33%)1. Co więcej, przeszkody stojące na drodze kobiet do osiągnięcia najwyższych szczebli kariery pozostają rzeczywistością - tylko jedna czwarta stanowisk kierowniczych w nauce jest zajmowana przez kobiety w Europie2. Od czasu ustanowienia Nagród Nobla w dziedzinie nauki w 1901 roku przyznano je tylko 25 laureatkom.3
Już od 26 lat Fundacja L'Oréal i UNESCO wspólnie działają na rzecz promowania równości płci w nauce. Ich inicjatywy, takie jak międzynarodowe nagrody For Women in Science i programy Young Talents, obejmujące ponad 140 krajów, rzucają światło na kobiety-naukowców i przyczyniają się do przebicia ,,szklanego sufitu” w nauce.
LAUREATKI KONKURSU L'ORÉAL-UNESCO FOR WOMEN IN SCIENCE INTERNATIONAL AWARD 2024
LAUREATKA AFRYKI I PAŃSTW ARABSKICH
Profesor Rose Leke - Immunologia
Była Kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych i Immunologii na Wydziale Medycyny i Nauk Biomedycznych oraz Była Dyrektorka Centrum Biotechnologii na Uniwersytecie w Yaoundé 1 w Kamerunie.
Dr Leke jest nagradzana za jej wybitne badania i pionierskie inicjatywy na rzecz poprawy skuteczności leczenia malarii związanej z ciążą, eliminacji polio i usprawnienia programu szczepień w Afryce, a także za wysiłki na rzecz rozwoju ścieżki kariery młodych naukowców. Działalność dr Leke na arenie krajowej, regionalnej i globalnej wywarła ogromny wpływ na zdrowie publiczne w jej rodzimym Kamerunie i na całym kontynencie afrykańskim. Dla wielu jest wzorem do naśladowania i ambasadorką młodych naukowczyń.
LAUREATKA AMERYKI ŁACIŃSKIEJ I KARAIBÓW
Profesor Alicia Kowaltowski – Biochemia
Profesor Biochemii, Uniwersytet w São Paulo, Brazylia +
Dr Kowaltowski została nagrodzona za fundamentalny wkład w badania nad biologią mitochondriów, które są "głównym źródłem energii komórkowej, pełniąc rolę swoistych baterii". Jej praca była kluczowa dla zrozumienia wpływu metabolizmu energetycznego na choroby przewlekłe, takie jak otyłość i cukrzyca, a także na proces starzenia się. Jej dotychczasowe osiągnięcia jako badaczki i mentorki stanowi inspirację dla młodych naukowców. Dodatkowo, jej zaangażowanie w promowanie nauki w Ameryce Łacińskiej jest nieocenione.
LAUREATKA AMERYKI PÓŁNOCNEJ
Profesor Nada Jabado - Genetyka ludzka
Profesor, Wydziału Pediatrii i Genetyki Ludzkiej, Kanadyjska Katedra Badawcza Poziomu 1 w Onkologii Pediatrycznej, Uniwersytet McGill, Kanada
Dr Jabado została nagrodzona za odkrycie defektów genu odpowiedzialnych za agresywne nowotwory mózgu u dzieci. Jej przełomowe odkrycie pierwszych mutacji histonów, nazywanych onkohistonami, wywołało rewolucję w dziedzinie badań nad rakiem. Dzięki swoim innowacyjnym badaniom i skutecznemu zarządzaniu globalną siecią badawczą, Dr Jabado zmieniła podejście medycyny do leczenia nowotworów u dzieci, rozwijając zarówno mechanizmy diagnostyczne, jak i metody leczenia klinicznego młodych pacjentów.
LAUREATKA AZJI I PACYFIKU
Profesor Nieng Yan - Biologia strukturalna
Profesor Uniwersytetu, Szkoły Nauk Przyrodniczych, Uniwersytetu Tsinghua; Założycielka i Prezeska Akademii Badań i Tłumaczenia Medycznego w Szenzhen; Dyrektorka Laboratorium Zatoki Szenzhen, Chiny
Dr Yan została nagrodzona za odkrycie struktury atomowej wielu białek błonowych, które pośredniczą w przepływie jonów i cukrów przez błonę komórkową, Dzięki temu dowiedziała się, jakie mechanizmy rządzą transportem między błonami. Jej wybitne badania przyczyniły się do wykrycia wielu zaburzeń, takich jak epilepsja i arytmia, a także wpłynęły na poprawę leczenia zespołu bólu. Dr Yan jest autorytetem w swojej dziedzinie i inspiracją dla badaczek na całym świecie. Jest także orędowniczką równości płci w obszarze badań i edukacji naukowej.
LAUREATKA EUROPY
Profesor Geneviève Almouzni - Biologia molekularna
Dyrektorka ds. Badań z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Instytucie Curie, Francja
Dr Almouzni została nagrodzona za swój przełomowy wkład w wyjaśnienie, w jaki sposób DNA jest łączone z białkami wewnątrz jądra komórkowego. Jej pionierska praca w dziedzinie epigenetyki pogłębiła zrozumienie tego, w jaki sposób tożsamość komórki jest definiowana podczas normalnego rozwoju i w jaki sposób jest zakłócona przez raka. Jej imponujące osiągnięcia w prowadzeniu badań, kształceniu kolejnych pokoleń naukowców oraz promowaniu roli kobiet w nauce stanowią źródło inspiracji.
[1] UNESCO Science Report: the Race Against Time for Smarter Development (chapter 3)
2 SheFigures
3 Nobel Foundation

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.