Najlepszy na świecie przepis na sernik wprost od… mamy!

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Składniki na sernik mogą różnić się nie tylko konsystencją, ale też pochodzeniem, tym, czy są słodkie, wytrawne. Jedynym stałym elementem wydaje się właśnie twaróg. Ale czy na pewno? Nie od dzisiaj wiemy, że składnikiem dodającym mocy wypiekowi jest też… miłość! Poznajcie przepis na sentymentalny sernik domowy z przepisu mamy szefa cukierni, Michała Figi.
Najlepszy, bo od mamy
– Próbowałem wielu tradycyjnych serników, tych pysznych i tych, których nie zapamiętałem, ale najlepszy oczywiście jest ten pieczony przez mamę. Wracam do tego przepisu za każdym razem, gdy chcę przygotować coś najlepszego i najsmaczniejszego dla najbliższych – mówi Michał Figa, szef cukierni kilku najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych restauracji w Polsce, ekspert programu „Ja Cię SERniczę” sfinansowanego z Fundusz Promocji Mleka.
Przepis:
CIASTO KRUCHE
-
150 g mąki pszennej
-
100 g masło
-
50 g cukru pudru
-
1 żółtko
-
pół łyżeczki sody
MASA SEROWA
-
1 kg twarogu mielonego
-
6 jaj
-
200 g cukru pudru
-
1 saszetka cukru waniliowego
-
120 g miękkiego masła
-
2 saszetki budyniu waniliowego
-
1 cytryna
-
200 g rodzynek namoczonych we wrzątku
-
1 łyżka mąki ziemniaczanej
POLEWA KAKAOWA
-
100 g masła
-
40 g kakao
-
100 g cukru pudru
-
50 ml śmietany 30%
DODATKI
-
50 g prażonych płatków migdałowych
Przygotowanie:
-
Na stolnicy rozgnieść masło z cukrem pudrem, dodać żółtko, mąkę, proszek i krótko zagnieść do gładkiej masy.Wstawić zafoliowane ciasto do lodówki na 10 minut.
-
Schłodzone rozwałkować na dno wyłożonej pergaminem tortownicy i wstawić do nagrzanego piekarnika na 180 stopni. Piec 11 minut.
-
W misce ubić na puszystą masę żółtka z dwoma rodzajami cukru. Następnie do ubitej masy dodać miękkie masło, budyń, twaróg i ubijać jeszcze przez chwilkę. Odsączyć rodzynki, przesypać mąkę ziemniaczaną i dodać do masy.
-
Z 4 białek ubić sztywną pianę, na końcu dodając sok z cytryny.
-
Masę serową delikatnie wymieszać z ubitymi białkami i wyłożyć całość na wcześniej upieczony kruchy spód.
-
Wstawić do piekarnika na 170 stopni na 1 godzinę.
-
Upieczony sernik wyciągnąć z pieca i okroić boki, żeby równo opadł.
-
Masło ze śmietaną zagotować, dodać cukier puder, kakao i dokładnie wymieszać. Wylać na schłodzony sernik i posypać migdałami.
Smacznego!
Program „Ja Cię SERniczę!” jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.