Natura w sercu Koloru Roku 2023
Cudowny Beż – odcień inspirowany ciepłymi tonami przyrody – to Kolor Roku 2023 AkzoNobel. Jego radosny blask łączy nas z naturą, wnosząc do wnętrz energię i optymizm.
Szeroko zakrojone badania przeprowadzone przez zespół ekspertów ds. kolorów farb i powłok AkzoNobel oraz międzynarodowych specjalistów ds. wzornictwa wykazały, że w centrum bieżących globalnych trendów społecznych, wzorniczych i konsumenckich znajduje się natura Ludzie szukają wsparcia, połączenia, inspiracji i równowagi we współczesnym świecie. W tym celu sięgają do cudów świata przyrody.
– Cudowny Beż przemawia do nas w języku, który instynktownie rozumiemy – mówi Heleen van Gent, Dyrektor Kreatywna w Global Aesthetic Center AkzoNobel. – Przyroda jest tym, co nas inspiruje i sprawia, że czujemy się lepiej w naszym życiu i w naszych domach. Dlatego po raz pierwszy od 20 lat cała nasza paleta kolorystyczna inspirowana jest rytmami natury.
Wokół Cudownego Beżu, wybranego na Koloru Roku 2023, zaprojektowane zostały cztery specjalne palety ColourFutures, które ułatwią nam samodzielne łączenie barw we wnętrzach. Dzięki temu nasze domy czy mieszkania zyskają wyjątkowy i spersonalizowany charakter, a jednocześnie ponadczasowy oraz modny wygląd.
Kolory Natchnienia inspirowane są ogrodami i lasami pełnymi roślin. Zielenie, brązy i delikatne fiolety sprawiają, że czujemy się spokojni i podniesieni na duchu. Tworzą wnętrza ciepłe i świeże. Idealnie łączą się przy tym z naturalnymi dodatkami i domowymi roślinami.
Kolory Energii to zaczerpnięte z kwiecistych łąk harmonijne, ale jednocześnie energetyzujące kolory. Dzięki temu świetnie wyglądają zarówno samodzielnie, jak i w zestawieniach z innymi odcieniami z palety. Radosne odcienie różu i ochry w połączeniu z Cudownym Beżem budują ciepłą, gościnną i pełną witalności przestrzeń.
Kolory Naturalne odzwierciedlają różnorodność plonów i naturalnych zasobów. Odcienie słomy, grzybów, ochry i drewna to wizualne bogactwo natury, które jednocześnie nie jest przytłaczające. Ocieplają przestrzeń i pięknie współgrają z naturalnym światłem.
Kolory Rytmu przywodzą natomiast na myśl wybrzeże. Odcienie muszelek, morza i piasku nadają wnętrzom świeży i ponadczasowy wygląd, wnosząc do nich równowagę i atmosferę spokoju. Różnorodność odcieni, od ciepłych neutralnych, po głębokie morskie barwy sprawia, że kolory te tworzą udane, oryginalne połączenia.
Nadchodzący rok to szczególnie ważny czas dla Global Aesthetic Center AkzoNobel. Centrum świętuje bowiem 20-lecie wybierania Koloru Roku wraz z towarzyszącymi mu paletami, które ułatwiają konsumentom oraz klientom biznesowym na całym świecie podążanie za aktualnymi trendami. W 2023 r. Global Aesthetic Center będzie obchodziło też inny okrągły jubileusz – 30-lecie projektowania kolorów i wyznaczania kierunku artystycznego całej firmy.
Więcej informacji na temat Koloru Roku 2023 można uzyskać na stronie dulux.pl oraz śledząc #CF23 w mediach społecznościowych.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.