Naturalnie pod stopami – jak powstaje ekologiczne Marmoleum
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Rzemiosło tworzenia linoleum ewoluowało na przestrzeni 150 lat – siłą napędową była chęć wyprodukowania ekologicznego, bezpiecznego dla środowiska, a jednocześnie trwałego i estetycznego materiału, który sprawdzi się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i przestrzeniach użyteczności publicznej. Doprowadziło to do powstania Marmoleum – jego tworzenie jest sztuką, której nie można nauczyć się w szkole. Obecnie tyko garstka ludzi wie, jak je wyprodukować.
Dobieranie właściwych ilości składników, znajomość poszczególnych etapów, określanie odpowiedniego czasu wiązania surowców czy dbałość o konieczną temperaturę – to wiedza, umiejętności i doświadczenie, jakie posiadają eksperci Marmoleum. To flagowy produkt marki Forbo, nad którego produkcją czuwają inżynierowie dbający o to, aby każdy metr okładziny miał doskonałą jakość i spełniał wszelkie standardy w pełni ekologicznego, zrównoważonego produktu.
Zobacz jak wygląda proces produkcyjny Marmoleum w fabryce Forbo w Assendelft w Holandii (wersja polska) >>> https://www.youtube.com/watch?v=kmDje4zYi4Q&t=138s
Z czego składa się Marmoleum?
Głównym składnikiem Marmoleum jest olej lniany wytwarzany przez tłoczenie nasion lnu. Len jest gatunkiem łatwym w uprawie, dostarczającym coroczne plony nasion oraz włókna do przemysłu tekstylnego. Ma doskonałe właściwości – pochłania z atmosfery CO2, jest pierwotnym surowcem szybkoodnawialnym, a jego produkcja nie generuje praktycznie żadnych odpadów. Kolejnym składnikiem jest mączka drzewna pozyskiwana z odpadów z przemysłu drzewnego – jest więc surowcem odnawialnym, pochodzącym z recyklingu. Drewno korzeni i gałęzi jest drobno mielone i używane do produkcji linoleum. Forbo wykorzystuje tylko mączkę drzewną z lasów posiadających certyfikat PEFC. Nie używa tropikalnego drewna liściastego. Do produkcji Marmoleum wykorzystuje się także naturalną sosnową żywicę. Po zmieszaniu w odpowiedniej temperaturze z olejem roślinnym wytwarzanym z nasion lnu powstaje tzw. cement linoleum. Sosny, z których pozyskuje się żywicę, pochodzą z kontrolowanych obszarów leśnych na całym świecie.
Spód Marmoleum jest wykonany z plecionej juty o złotawej barwie. To naturalne i ekologiczne włókno roślinne produkowane z łodyg. Występuje w dużych ilościach i jest wysoce odnawialne, a jego produkcja nie generuje odpadów. Następnym składnikiem jest wapień, czyli jeden z najobfitszych zasobów świata – po piasku to najbardziej dostępny, naturalny materiał na świecie.
Wykładzina Marmoleum swoje zabarwienie uzyskuje dzięki wielobarwnym pigmentom. Forbo wykorzystuje wyłącznie pigmenty przyjazne środowisku, takie jak biel tytanowa, na bazie tlenku żelaza, bardzo trwała, oraz inne pigmenty organiczne.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o naturalnym Marmoleum Forbo:
https://www.youtube.com/watch?v=vxrHV1-SVcs&list=PL7ABv09snJm4nslIOUHkU-kCnsv5yKhyZ&index=1
Teraz możesz lepiej poznać Marmoleum! Kliknij i zamów bezpłatny katalog lub próbkę materiału:
https://www.forbo.com/flooring/pl-pl/produkty/marmoleum-live-forward/darmowe-probki/pa26px
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.