Komunikaty PR

Nic już nie powstrzyma Cię w organizacji wesela! Jaki styl przyjęcia wybierzesz?

2020-06-22  |  11:28

Narzeczeni odetchnęli z ulgą – sezon ślubny rozpoczął się na nowo. Młoda para wraz z rodziną i przyjaciółmi może świętować zawarcie związku małżeńskiego w gronie do 150 osób. Czas więc na szybką mobilizację i powrót do przygotowań. Jeśli stoicie właśnie przed wyborem ostatecznego menu i alkoholu, przeczytajcie o tym, czym kierować się dobierając wino na swoje przyjęcie.

Wino idealnie pasuje do obiadu, kolacji, a także świetnie smakuje bez towarzystwa. Coraz częściej narzeczeni decydują się więc, by urozmaicić nim menu weselnych trunków. Wytrawne czy słodkie? Białe, a może czerwone? Jakie wino na wybrać, aby pasowało do przede wszystkim do menu, ale też do stylistyki przyję?

Boho Wedding, czyli wesele w stodole – białe wino

Ostatnio coraz bardziej popularny stał się klimat barn weddings, czyli wesel organizowanych w stodołach. Tego rodzaju przyjęcia odbywają się zazwyczaj w klimatycznej, malowniczej przestrzeni. Boho to styl artystycznej bohemy, kojarzony głównie z naturalnością, latem oraz wakacyjnym luzem. Aranżacje stodół w stylu boho przybierają wiele niepowtarzalnych form. W ten styl idealnie wpasowują się kute żyrandole przyozdobione łąkowymi kwiatami, autentyczne drewniane stare belki, które można owinąć girlandami świateł, duże okna czy oryginalne detale. W klimat takiego przyjęcia idealnie wkomponuje się rześkie, świeże, białe półsłodkie wino Oak View. Jego intensywny smak owoców tropikalnych z subtelnym ziołowym akcentem świetnie dopełni smak dań z dodatkiem owoców oraz deserów.

Eleganckie wesele w restauracji, w stylu glamour – czerwone wino

Glamour to styl, który nigdy nie traci na popularności i w dalszym ciągu chętnie jest wybierany przez nowożeńców. Doskonałym miejscem na takie wesela są eleganckie wnętrza dworków, pałacyków i zamków. Bogactwo zdobień, przepych i luksus idealnie dopełni kolor czerwonego wina w kieliszkach. Najlepiej sprawdzi się to półwytrawne o intensywnym, rozwijającym się aromacie czarnej wiśni z nutą wanilii w tle. Kalifornijskie Oak View będzie doskonałym uzupełnieniem dań na bazie czerwonych mięs oraz serów.

Ślub i przyjęcie pod chmurką – różowe wino

Wesela plenerowe to wydarzenie niczym z bajki – nie ma chyba romantyczniejszego miejsca na zaślubiny niż otwarta przestrzeń w pięknych okoliczności przyrody! Największą dekoracją tego rodzaju wesela będzie po prostu natura i wcale musi to być nią od razu piaszczysta, tropikalna plaża. Promienie zachodzącego słońca i delikatna bryza nada przyjęciu niepowtarzalnej atmosfery. W ten klimat idealnie wkomponuje się półsłodkie Oak View o rubinoworóżowym kolorze i delikatnym aromacie jagód i śliwek. Wyśmienite samo w sobie, jak również jako akompaniament deserów lub lekkich potraw. Ten letni trunek nie tylko świetnie smakuje, ale też pięknie wygląda na zdjęciach!

Czas ucieka nieubłaganie. Niezależnie jednak od wszystkiego, pamiętajcie, żeby przygotowania nie przysłoniły Wam radości z pięknego dnia, który wkrótce przeżyjecie!

O marce Oak View:

Kalifornia pozostaje jednym z największych producentów wina na świecie i bardzo popularnym miejscem dla enoturystów. Nieustannie smagane dotykiem słonecznych promieni, słynące z idealnego mikroklimatu i warunków do uprawy kalifornijskie winnice, przyniosły owoce w postaci gamy produktów Oak View. Białe, różowe, czerwone, półsłodkie i półwytrawne – wszystkie gatunki wytworzono z niezmiennie największą starannością, dbając o zachowanie owocowej i zrównoważonej kompozycji smakowej oraz zachowując delikatny i gładki charakter.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Żabka Jush łączy siły z wlodim4444 Biuro prasowe
2024-09-27 | 14:10

Żabka Jush łączy siły z wlodim4444

Żabka Jush, w ramach swojej najnowszej kampanii wizerunkowej, rozpoczęła współpracę z popularnym grafikiem i instagramerem wlodim4444. Efektem tych działań jest
Styl życia Ewa Ewart i Magda Atkins gośćmi specjalnymi DOMOTEKI
2024-09-27 | 13:10

Ewa Ewart i Magda Atkins gośćmi specjalnymi DOMOTEKI

DOMOTEKA, centrum designu z najbogatszą w Polsce ofertą do wnętrz premium, świętuje w tym roku 18. rocznicę swego powstania. Z tej okazji, 4 października 2024 r.
Styl życia Poloneza czas zacząć! Sokołów Podlaski idzie po rekord
2024-09-27 | 07:30

Poloneza czas zacząć! Sokołów Podlaski idzie po rekord

Sokołów Podlaski obchodzi swoje 600-lecie i z tej okazji władze miasta postanowiły pobić Rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób tańczących poloneza”.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.