Komunikaty PR

Nie chcesz, aby dom nadmiernie się nagrzewał? Ociepl go!

2024-04-17  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Upały ( 0.15 MB )

Zbyt wysokie temperatury we wnętrzach negatywnie wpływają na samopoczucie, a walka z upałem, tak samo jak grzanie budynków zimą, drenuje nasze portfele. Coraz więcej ciepłych miesięcy w roku z rekordowo wysokimi temperaturami oznacza, że powinniśmy inwestować w materiały termoizolacyjne, które równie skutecznie zabezpieczą budynki przed napływem gorącego powietrza. Dzięki produktom z włókien drzewnych zaoszczędzimy zarówno na ogrzewaniu, jak i chłodzeniu naszych domów.

 

Zakończył się sezon grzewczy, a przed nami wysiłek z powstrzymaniem napływu gorącego powietrza. W perspektywie postępujących zmian klimatycznych, może okazać się jeszcze bardziej uciążliwy i kosztowny. Na świecie zużywa się obecnie więcej energii na chłodzenie budynków niż ich ogrzewanie. Kiedy temperatury na zewnątrz wzrastają, szukamy sposobów na efektywne i ekonomiczne obniżenie tych we wnętrzach.

 

Coraz cieplej to wyzwanie dla termoizolacji

Miniony marzec uznany został za najcieplejszy w historii, a rekordowe temperatury padły również w Polsce. Eksperci monitorujący zmiany klimatu prognozują, że 2024 rok będzie niezwykle ciepły. To oznacza, że coraz większego znaczenia nabiera zabezpieczanie budynków przed przegrzewaniem, a skutecznym do tego narzędziem jest termoizolacja. Chroni nie tylko przed chłodem, ale i hamuje napływ ciepła do wnętrz.

- Budynek trzeba ocieplić również po to, aby latem się zbytnio nie nagrzewał – wyjaśnia Michał Komorowski, menadżer działu technicznego firmy STEICO, producenta materiałów izolacyjnych z włókien drzewnych. - Zadaniem termoizolacji jest całoroczne zabezpieczenie wnętrz mieszkalnych od wpływów zewnętrznego otoczenia, aby nasze odczuwanie temperaturowe pozostawało w stanie równowagi, bez względu na warunki pogodowe. Najkorzystniej jest zastosować materiał, który z taką samą skutecznością ochroni zarówno przed zimnem, jak i zbytnim nagrzaniem. Finalnie zwiększy energooszczędność domu, co efektywnie przełoży się na korzyści finansowe wynikające z mniejszego zużycia energii.

 

Zamiast energochłonnych urządzeń

Najczęściej podkreślaną korzyścią z dobrej termoizolacji lub zachętą do podjęcia działań termomodernizacyjnych jest zabezpieczenie budynku przed ucieczką wytworzonego wewnątrz ciepła. Na tym jednak jej zadanie się nie kończy, ponieważ za pomocą warstwy izolacji cieplnej możemy również przeciwdziałać nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza.

- Takim wszechstronnym materiałem termoizolacyjnym są włókna drzewne, doskonale zabezpieczające budynek zarówno w chłodne dni zimowe, jak i podczas najbardziej upalnych dni lata – rekomenduje ekspert. - Dzięki ich unikalnej zdolności do akumulacji ciepła, wykonana z nich warstwa termoizolacyjna może hamowprzenikanie letnich upałów do pomieszczeń przez wiele godzin. Zmniejsza również zapotrzebowanie na energię konsumowaną na klimatyzację lub pracę urządzeń chłodzących, jak wiatraki czy wentylatory.

To włókna drzewne odpowiadają za wysoką efektywność sprężystych mat termoizolacyjnych STEICOflex 036. Maty mają niski współczynnik przewodzenia ciepła 0,036 [W/(m*K)], co jest szczególnie przydatne w walce z zimowym chłodem, a jednocześnie dużą gęstość 60 kg/m3 i bardzo wysokie ciepło właściwe - 2100 dżuli. Dzięki takim parametrom stawiają większy opór promieniom słonecznym.

- W ciągu dnia ciepło jest gromadzone w materiale izolacyjnym, aż do chłodniejszych godzin wieczornych. Wystarczy wówczas przewietrzyć pomieszczenia, aby zbuforowane ciepło zostało oddane na zewnątrz – tłumaczy Michał Komorowski. - Wyniki badań, jakimi dysponujemy, potwierdziły, że wymiana starej termoizolacji na włókna drzewne skróciła prawie o połowę odczuwanie wysokiej temperatury w mieszkaniu.

Oczywiście temperaturę powietrza wewnętrznego można łatwo regulować przy wykorzystaniu coraz sprawniejszych instalacji grzewczych bądź chłodzących, ale nie jest to korzystne dla naszego samopoczucia i generuje wysokie koszty. Lepszym rozwiązaniem jest dobra termoizolacja, która zabezpieczy przegrody zewnętrzne budynku poddane oddziaływaniom wysokich temperatur. Na działanie promieni słonecznych wystawiony jest głównie dach. Skumulowane na jego powierzchni ciepło przenika do pomieszczeń użytkowych, powodując nadmierny wzrost temperatury. Odpowiednio dobrana warstwa termoizolacji w postaci mat, płyt nakrokwiowych czy sypkich włókien drzewnych, które mogą być stosowane zarówno w budownictwie szkieletowym, jak i tradycyjnym, będzie chroniła przed ciepłem docierającym do wnętrza przez dach. Podobnie w przypadku ścian zewnętrznych, gdzie dodatkowo sprawdzi się fasada wentylowana, umożliwiająca przepływ powietrza pomiędzy fasadą a ścianą.

 

Nie za ciepło, ale i nie za sucho

Materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych nie tylko pomagają w utrzymaniu przyjemnego chłodu we wnętrzach latem, ale mają wpływ na domowe środowisko. Będzie ono sprzyjać naszemu samopoczuciu, kiedy w pomieszczeniach będzie panowała optymalna temperatura i wilgotność. Zamknięte w przegrodach budynku włókna drzewne, dzięki naturalnym właściwościom higroskopijnym, mogą samoistnie regulować właściwy poziom wilgotności we wnętrzach. Pochłaniają jej nadmiar z powietrza i uwalniają ją ponownie, gdy staje się ono zbyt suche. Nie każdy materiał termoizolacyjny ma takie właściwości. Optymalny poziom wilgotności, oprócz tego, że korzystnie wpływa na zdrowie, zapobiega rozwojowi zarodników pleśni i grzybów, szkodliwych dla mieszkańców i trwałości budynku.

 

Z korzyścią dla portfeli i środowiska

Zarówno ochrona przed zimnem, jak i napływem gorącego powietrza może odczuwalnie zredukować koszty zużywanej energii, a to jeden z priorytetów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Bez skutecznej termoizolacji trudno myśleć o dekarbonizacji budownictwa, którą do 2050 roku mają zrealizować kraje członkowskie. Termomodernizacja starych budynków i stosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych w nowobudowanych, zmniejszy zapotrzebowanie na energię pierwotną, ale przede wszystkim przyczyni się do redukcji emisji CO2.

- Rosnąca świadomość ekologiczna z jednej strony, a z drugiej potrzeba zapewnienia jak najniższym kosztem stałego komfortu temperaturowego w budynkach, skłaniają do bardziej przemyślanych decyzji przy wyborze materiałów termoizolacyjnych – zauważa Michał Komorowski. - Aby warstwa izolacji cieplnej zapewniała jak najlepszą ochronę termiczną, musi być wysoce wydajna, ponieważ w ten sposób minimalizujemy potrzebną grubość i ponoszone koszty. Coraz większego znaczenia nabiera, aby zapewniała optymalny komfort temperaturowy mieszkańcom przy minimalnym udziale urządzeń grzewczych lub chłodzących i nie obciążała środowiska naturalnego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Spektakularne metamorfozy z Beckers Designer Universal Biuro prasowe
2024-07-25 | 13:00

Spektakularne metamorfozy z Beckers Designer Universal

Gdy potrzeba zmiany we wnętrzu ściera się z niechęcią do większego remontu, można postawić na kompromisowe rozwiązanie, jakim będzie metamorfoza jednego z mebli. Czy to ascetyczna
Dom KRISHOME FEN 78N - Okno z idealną proporcją
2024-07-25 | 11:00

KRISHOME FEN 78N - Okno z idealną proporcją

KRISHOME FEN 78N - Okno z idealną proporcją W erze, gdy design czerpie inspirację z funkcjonalności, dobrze doświetlone domy i mieszkania stają się kluczem do codziennego komfortu.
Dom Przydomowe „aquaparki” zyskują na popularności wśród Polaków - dane ERLI
2024-07-25 | 09:00

Przydomowe „aquaparki” zyskują na popularności wśród Polaków - dane ERLI

Polscy konsumenci coraz chętniej inwestują w swoje ogrody, co widać wyraźnie w najnowszych danych drugiej największej platformy marketplace w Polsce, ERLI. Wynika z nich, że w drugim

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Firma

Polki są przedsiębiorcze. Wciąż mają jednak mniej wiary w swoje kompetencje i pewności siebie niż kobiety biznesu na świecie

Według danych PIE na koniec 2023 roku do kobiet należało 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. To więcej niż średnio w skali całej UE, ale i tak kobiety wciąż rzadziej niż mężczyźni decydują się na prowadzenie własnej firmy. Powstrzymuje je przed tym głównie strach przed porażką, brak wiary w swoje umiejętności i wiedzy na temat narzędzi niezbędnych w prowadzeniu biznesu. Według danych przytaczanych przez Fundację LBC Business Women Foundation tylko 11 proc. przedsiębiorczych Polek uważa się za ekspertki w technologiach, a aż 60 proc. kobiet biznesu ocenia, że poziom ich kompetencji w tym zakresie jest niewystarczający. Kampania społeczna GO digital – realizowana przez Fundację LBC przy wsparciu Mastercard Strive, globalnej inicjatywy Caribou Digital i Mastercard Center for Inclusive Growth – ma zachęcić do sprawdzenia poziomu cyfryzacji firmy oraz testowania i wdrażania narzędzi cyfrowych, niezbędnych do rozwoju własnego przedsiębiorstwa.

Media

Katarzyna Pakosińska: Uwielbiam programy na żywo i nieprzewidziane sytuacje. Duże doświadczenie dała mi praca na estradzie

Gospodyni „Pytania na śniadanie” przekonuje, że zarówno występując na scenie, jak i prowadząc program realizowany „na żywo”, jest w swoim żywiole. I choć w obu przypadkach może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy, to absolutnie się tym nie stresuje. Zawsze ma w zanadrzu jakiś komentarz czy ripostę i potrafi wybrnąć z każdej sytuacji. Katarzyna Pakosińska zauważa, że widzowie lubią autentyczność, dlatego zamiast udawać, że nic się nie dzieje, ona sama woli odpowiednio zareagować i  w ten sposób rozładować napięcie.