Komunikaty PR

(Nie)praktyczne skosy – urządzamy łazienkę na poddaszu

2024-05-22  |  13:00
Biuro prasowe
Do pobrania TECE_1 ( 0.07 MB )

Choć poddasza zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem, to stawiają przed nami sporo wyzwań w adaptacji pomieszczenia i zaaranżowania w nim funkcjonalnej łazienki. Jak wykorzystać skosy, rozlokować odpowiednio rozwiązania sanitarne, w końcu – pogodzić komfort z estetyką? Oto sprawdzone sposoby, dzięki którym łazienka ze skosami będzie ustawna i praktyczna.

Powierzchnia do użytku

Urządzając łazienkę na poddaszu nie powinniśmy kierować się wyłącznie całkowitą wielkością podłogi. Kluczowa w tej sytuacji jest wysokość ściany, na której oparty jest dach. Oprócz tego liczy się jego kształt i kąt nachylenia. Pamiętajmy, że im bardziej stromy spadek i wyższa ściana, tym większa kubatura pomieszczenia i przestrzeń do swobodnego poruszania się. W przypadku niskiej ściany i niewielkiego spadku efektywne zagospodarowanie będzie możliwe tylko w zakresie połowy powierzchni.

Dokonanie dokładnych pomiarów to pierwszy krok do stworzenia projektu łazienki ze skosami. - W przypadku tego typu wnętrz pod uwagę brane są tylko te części pomieszczenia, których wysokość od podłogi do sufitu wynosi minimum 190 cm, co umożliwia swobodne i bezpieczne poruszanie się. W kalkulacjach budowlanych przyjmuje się natomiast, że części pomieszczenia, dla których wysokość nie przekracza 1,40 m, powinny zostać całkowicie pomijane w określaniu powierzchni użytkowej – wyjaśnia Joanna Karolczak, ekspertka marki TECE.

Funkcjonalność w narożniku

Chcąc uniknąć efektu ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniu zadbajmy o to, aby jego centralny punkt pozostał niezagospodarowany. Taki efekt osiągniemy dzięki wykorzystaniu kątów pomieszczenia. Niegdyś uważano, że sanitariatów nie należy montować pod skosami, ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jednak producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz nietypowym sytuacjom aranżacyjnym, wzbogacili ofertę o niestandardowe stelaże podtynkowe. Wybierając moduł WC do łazienki na poddaszu, zwróćmy uwagę na jego wysokość. Na rynku dostępne są stelaże o wysokości montażowej wynoszącej zaledwie 750 mm. Z kolei dzięki specjalnym mocowaniom możemy zamontować je także pod kątem 90°. Takie rozwiązania wpływają na komfort użytkowania i oferują większe możliwości aranżacyjne - radzi Joanna Karolczak ekspertka firmy TECE.

Istotne znaczenie ma tutaj także wysokość ścianki kolankowej. Przyjmuje się, że dla swobodnego korzystania z toalety jej wysokość powinna wynosić nie mniej niż 130 cm. Natomiast strefy trudno dostępne, tj. bezpośrednio pod skosami, warto wykorzystać pod zabudowę meblową. Ta przestrzeń idealnie sprawdzi się jako miejsce do przechowywania, np. kosmetyków, akcesoriów toaletowych czy ręczników.

Czas na prysznic

O ile wannę możemy śmiało ulokować pod skosami, to sporym wyzwaniem jest znalezienie dogodnego miejsca na kabinę prysznicową. Tę strefę zawsze staramy się umiejscowić w najwyższej części łazienki, a dokładnie tam, gdzie jest pełna wysokość stania. Z jednej strony jej usytuowanie podyktowane jest lokalizacją pionu kanalizacyjnego, z drugiej brakiem ograniczeń ze strony skosów. Na szczęście dzięki szerokiej ofercie rozwiązań na miarę taka sytuacja nie musi być wyzwaniem.

W łazienkach na poddaszu najlepiej sprawdzą się kabiny typu walk-in. Dzięki opcji docięcia drzwi do skosu możemy swobodnie kreować przestrzeń prysznicową. Warto także mieć na uwadze fakt, że optymalna wysokość montażowa kabiny wynosi 210 cm. Dlatego też, jeżeli sytuacja instalacyjna na to pozwala, rekomendowane jest zastąpienie tradycyjnego brodzika odwodnieniem liniowym, np. takim jak TECEdrainprofile, które możemy łatwo dostosować do żądanej szerokości przestrzeni prysznicowej oraz zlicować z płaszczyzną posadzki – wyjaśnia Joanna Karolczak.

Jeżeli w pomieszczeniu niemożliwe staje się wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na komfortową kabinę, sprawdzonym rozwiązaniem będzie wolnostojąca lub asymetryczna wanna. Zwróćmy jednak uwagę na jej przeznaczenie. Jeżeli zamierzamy brać w niej prysznic w pozycji stojącej, to ustawienie jej pod skosem nie będzie dobrym pomysłem.

Zmień optykę

Aranżując łazienkę na poddaszu nie zapominajmy o estetyce i takim doborze barw, które powiększą wizualnie przestrzeń. Jasne kolory, odpowiednio dobrane oświetlenie, a także lustrzane powierzchnie – to najlepsi przyjaciele niewielkich czy nietypowych wnętrz. Ściany w odcieniach pastelowych lub w kolorach ziemi optycznie powiększą pomieszczenie. Oprócz kolorystyki ważna jest także forma. Płytki nie powinny być zbyt duże, a dekoracje zbyt bogate. Zamiast strojnych wykończeń zdecydujmy się na lustra – najlepiej bez ram. Wybierając oświetlenie postawmy z kolei na barwę oświetlenia jak najbardziej zbliżoną do naturalnej.

Łazienka na poddaszu, mimo że trudna do zaaranżowania, nie musi w niczym ustępować standardowym pomieszczeniom sanitarnym. Kluczem jest zachowanie wszelkich wytycznych dotyczących ergonomii i wygody użytkowania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Tikkurila i Beckers organizują w Bielsku-Białej bezpłatne porady designera Biuro prasowe
2024-07-24 | 14:00

Tikkurila i Beckers organizują w Bielsku-Białej bezpłatne porady designera

Znane marki farbiarskie – Tikkurila i Beckers – organizują w Bielsku-Białej bezpłatne spotkania z projektantami wnętrz. W najbliższy piątek i sobotę, 26-27 lipca,
Dom Pełnia lata w ogrodzie
2024-07-24 | 14:00

Pełnia lata w ogrodzie

Latem ogród tętni życiem i mieni się kolorami. Zachwyca barwami kwiatów, zielenią krzewów i drzew, a przy okazji kusi smakiem owoców i warzyw szybko dojrzewających
Dom Twój wymarzony dom z MOOVIN Interiors: Opowieść o sztuce, detalach i pasji
2024-07-24 | 14:00

Twój wymarzony dom z MOOVIN Interiors: Opowieść o sztuce, detalach i pasji

Wyobraź sobie dom, który jest odbiciem Twojej osobowości, miejscem, gdzie każdy detal opowiada historię Twojego życia. W takim domu marzenia stają się rzeczywistością, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Handel

Podatki od żywności wysokoprzetworzonej mogą pomóc walczyć z otyłością. Wpływy z nich można przeznaczyć na dopłaty do zdrowego jedzenia

Nie tylko napoje słodzone, jak ma to miejsce w Polsce, ale i cała niezdrowa żywność powinna być objęta dodatkowym opodatkowaniem – przekonują badacze z Centrum Ekonomiki Zdrowia i Polityki Innowacji w Imperial College Business School, którzy przyjrzeli się wynikom badań w tym zakresie z całego świata. Pieniądze z podatku od żywności wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli czy cukru, powinny ich zdaniem zostać spożytkowane na dopłaty do zdrowego jedzenia. Okazuje się, że zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach to czynnik ekonomiczny decyduje o wyborze niezdrowego jedzenia, które jest mocno reklamowane i często tańsze.

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Pomysł na trenowanie boksu zrodził się u mnie z fascynacji Sashą Sidorenko. Dyscyplina ta wymaga skupienia, a właśnie tego mi na co dzień brakuje

Aktorka zaznacza, że trenuje boks, bo pozwala jej nauczyć się trzeźwo myśleć, analizować i szybko podejmować decyzje. Z uprawiania tej dyscypliny czerpie sporą przyjemność, zwłaszcza że robi to pod okiem mistrzyni – Sashy Sidorenko. Aleksandra Popławska podkreśla, że dla niej nie tyle liczy się zwycięstwo na ringu, ile taktyka gry, jaką przyjmuje się wobec przeciwnika.