Nowy sportowy sedan Lexusa jeszcze w tym roku?
Interesujące informacje napływają z Japonii. Media z Kraju Kwitnącej Wiśni sugerują, że Lexus jest bardzo bliski pokazania nowej odsłony sportowego sedana IS F. Pod maskę auta ma trafić duży silnik V8. Powracają również pogłoski o kolejnych modelach z serii F.
Sprawdzony napęd
Prędką premierę nowego Lexusa IS F przewiduje portal Best Car Web. Zdaniem japońskich dziennikarzy auto ma zadebiutować już w listopadzie tego roku. Tak samo jak pierwotny sedan IS F, którego Lexus pokazał po raz pierwszy w 2007 roku, samochód otrzyma najpewniej wolnossący, 5-litrowy silnik V8. Japończycy sugerują, że będzie to ten sam motor, który znajdziemy obecnie w coupé RC F. Moc Lexusa IS F 2020 można zatem oszacować na niemal 480 KM. A to oznacza wzrost o około 50 KM względem pierwszej odsłony ekstremalnego sedana.
IS F czy IS 500?
Spekulacje na temat bardzo mocnego wariantu nowego Lexusa IS nasiliły się pod koniec czerwca. Lexus zarejestrował wtedy w amerykańskim urzędzie patentowym oznaczenie IS 500. Japończycy obecnie określają taką liczbą dwa typy silników – ponad 400-konną V-szóstkę 3.5 z dwiema turbosprężarkami, którą znajdziemy w limuzynie LS, a także wolnossący motor V8 5.0 znany z Lexusa LC 500 czy wspomnianego modelu RC F. Nie jest obecnie jasne, do jakiego napędu odnosi się niedawno zarezerwowany symbol.
Ekstremalne odsłony aut Lexusa otrzymują oznaczenie F. To z kolei sugeruje, że pod nazwą IS 500 kryje się raczej wyraźnie szybszy wariant standardowego sedana, niż prawdziwie sportowa konstrukcja. Trudno więc rozstrzygnąć, czy Lexus zamierza wprowadzić na rynek model IS w dwóch mocnych wersjach, czy IS 500 jest samochodem, który powinniśmy traktować jako następcę słynnego Lexusa IS F. Niemniej nadejście kompaktowego sedana z wyraźnie większą dawką mocy wydaje się niemal pewne.
Więcej Lexusów z serii F?
Best Car Web zapowiada też, że Lexus pracuje nad dwoma kolejnymi ekstremalnymi autami. Według nieoficjalnych informacji w przyszłym roku marka ma pokazać sportowy wariant limuzyny LS oraz długo wyczekiwane coupé LC F. Oba auta otrzymają najprawdopodobniej nową V-ósemkę twin turbo o pojemności 4 l i mocy nawet 670 KM. Zdaniem Japończyków Lexus LS F miałby zadebiutować w październiku 2021, zaś LC F miesiąc później.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.