Nuda? Nie, klasyka! O wyższości białej zastawy stołowej słów kilka
Wybór zastawy stołowej jest dziś w sklepach tak duży, że klasyczna, biała porcelana zeszła na dalszy plan. Jednak nie bez powodu uznaje się ją za ponadczasową. Sprawdźcie, dlaczego warto postawić na klasykę w najlepszym wydaniu!
Kolorowe, z wzorami, ręcznie malowane, z różnych materiałów, o nietypowych kształtach, a nawet fakturze – zestawy talerzy i misek są dziś dostępne chyba w każdej opcji, jaką można sobie wyobrazić. Zdjęcia pięknie podanych potraw z Instagrama czy Pinteresta też działają na wyobraźnię.
– Duży wybór oznacza, że każdy może wybrać to, co sobie wymarzy. Jednak wcale to nie ułatwia sprawy. Podobnie wygląda kwestia czerpania inspiracji z Internetu. Na przykład talerze w kształcie liści kapusty czy w chłodnym odcieniu błękitu mogą nam się bardzo podobać na zdjęciu, ale istnieje ryzyko, że po zakupie szybko nam się opatrzą albo jedzenie na nich podane nie będzie wyglądać apetycznie. Może się też okazać, że tych pięknych misek z ręcznie wymalowanymi wzorami nie można myć w zmywarce i ostatecznie skończą jako „awaryjne” naczynia, z których będziemy rzadko korzystać, a przecież nie o to chodzi… – zauważa dekoratorka związana z siecią KiK i dodaje: jeśli szukamy zastawy, która szybko się nie znudzi i będzie estetyczną oprawą dla dań albo mamy po prostu ograniczony budżet i nie wiemy, na co się zdecydować, rozważmy absolutną klasykę – białą porcelanę.
Klasyka zawsze się obroni
Biała porcelana niejedno ma imię i może pozytywnie zaskoczyć nawet osoby nieprzekonane.
– Oprócz tradycyjnych, okrągłych talerzy spotkamy także te w wersji kwadratowej czy owalnej. Dodatkowo klasyka nie zawsze równa się czysta biel. Naczynia występują w jasnej palecie barw – są kremowe, beżowe, czasem ozdobione barwną lamówką albo nakrapiane niczym przepiórcze jajo. Zainteresowaniem cieszą się także komplety w stylu rustykalnym – z drobnym kwiatowym wzorkiem albo wytłoczeniem. Z pewnością nie można powiedzieć o klasycznej zastawie, że jest nudna. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dekoratorka marki KiK i dodaje: Ma także inne zalety – najłatwiej wymienić je w punktach.
Uniwersalność
Klasyczna zastawa pasuje do niemalże każdego koloru, co ma duże znaczenie w przypadku dekorowania stołu na różne okazje. Klasyczne naczynia będą kontrastowały z bordowymi, bożonarodzeniowymi obrusami, czy złotymi bieżnikami, ale także stworzą spójną dekorację stołu wielkanocnego, łącząc się z jasnozielonymi serwetkami czy wiklinowymi podkładkami w klimacie boho.
Na różne okazje
Dobrze łączy się z różnymi dodatkami i dekoracjami, dzięki czemu z łatwością uzyskamy zarówno tradycyjnie przystrojony stół, jak i ten na specjalne uroczystości – święta, niedzielny obiad, garden party. Klasyczny serwis obiadowy warto potraktować jako bazę, którą uzupełnimy innymi elementami – np. świecznikami w klimacie glamour, złotymi sztućcami czy butelkami wypełnionymi polnymi kwiatami, tak aby uzyskać pożądany efekt.
Podkreśla walory serwowanych dań
Biały serwis nie zniekształca kolorów, ani się z nimi nie gryzie, dając gwarancję że każde zaserwowane danie – od mięs po kolorowe słodkości – będzie się prezentowało apetycznie. To między innymi dlatego na zdjęciach z oficjalnych uroczystości w pałacach prezydenckich czy królewskich widzimy klasyczną, elegancką zastawę.
Uniwersalność, elegancja i niska cena – tak można podsumować klasyczną, białą zastawę stołową. Te cechy sprawiają, że wybierając serwis obiadowy, warto zwrócić uwagę na tę propozycję. Szczególnie jeśli chcemy wybrać komplet, który będzie służył przez lata, nie tracąc swojej aktualności.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.