O HIV w pełnym makijażu
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Dziś w mediach społecznościowych rusza kampania „DQ Plus” Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Do końca roku 14 performerek – drag queens – będzie mówić o zagrożeniu HIV i profilaktyce zakażenia tym wirusem m.in. na Facebooku, Instagramie i TikToku. To bardzo potrzebna akcja. Zgodnie z danymi NIZP PZH – PIB liczba odnotowywanych w Polsce zakażeń HIV ciągle rośnie. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku wirusa wykryto u 290 osób. W tym samym okresie w roku 2020 nowo wykrytych zakażeń było 242, a w 2018 – 223. Akcja realizowana jest dzięki grantowi otrzymanemu przez organizatorów w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Poprzez filmy, posty graficzne, memy, informacje na temat ryzykownych zachowań i tego, jak ich unikać oraz promowanie koncepcji N=N (niewykrywalny = niezakażający) drag queens będą nakłaniać swoich fanów do bezpieczniejszych zachowań, testowania w kierunku HIV, a w razie konieczności – podejmowania skutecznego leczenia.
Projekt rozpoczyna Adelon, która już dziś opublikuje na swoich profilach na Facebooku (LucasAdelonRembas), Instagramie (LucasAdelon) oraz TikToku (Lucas_Adelon_Rembas) podstawowe informacje na temat HIV: co to jest, dlaczego należy leczyć to zakażenie, jak może do niego dojść i jak go unikać. W kolejnych tygodniach i miesiącach w akcję będą włączały się kolejne performerki w tym m.in. Elektroda, Ka Katharsis i Lula La Polaca, czyli najstarsza polska drag queen.
„Osobiste zaangażowanie tak wielu performerek umożliwia dotarcie do odbiorców w całej Polsce, ponieważ każda z nich ma inną grupę fanów, często skupioną w poszczególnych regionach, czy miastach” – powiedział koordynator projektu, Robert Piotr Łukasik ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. – „To pierwsza kampania w Polsce, w której o profilaktyce HIV mówią artystki drag queen. Idąc z duchem czasu, zamierzamy wykorzystać możliwości, jakie dają media społecznościowe. Wierzę, że nasza akcja przyniesie wymierne efekty”.
„Od lat ludzi z HIV traktuje się, jak osoby z marginesu. To niesprawiedliwe. Zaangażowałam się w kampanię Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, ponieważ nie akceptuję wykluczania i piętnowania. Zawsze staję po stronie człowieka. HIV to tylko choroba, a nie człowiek” – wyjaśnia swój udział Electroda.
Akcja toczy się w przestrzeni wirtualnej, ale testowanie na HIV jest w pełni realne. Bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, których adresy można znaleźć m.in. na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS oraz na portalu leczhiv.pl Jeden z PKD prowadzony jest przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 34.
„Liczby mówią za siebie – nie pokonaliśmy jeszcze HIV. Dlatego tak ważna jest edukacja kierowana do wszystkich grup społecznych, w tym do fanów polskich drag queens. Zbyt wielu Polaków nie wie, że każde ryzykowne zachowanie jest powodem do zrobienia testu, ani że w razie wykrycia zakażenia należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ dziś, dzięki nowoczesnym terapiom, z tym wirusem można normalnie żyć. Jestem pewien, że projekt Pozytywnych w Tęczy przyniesie wiele dobrego w tym obszarze” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Dodatkowych informacji udziela:
Mariola Sarnowska
Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
tel: +48 502 213 047
biuro@pozytywnieotwarci.pl
www.pozytywnieotwarci.pl

Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.