Obalamy mity - Nie pij wody, zanim tego nie przeczytasz!
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Zwykliśmy zakładać, że picie czystej wody stanowi źródło zdrowia, pomaga schudnąć i utrzymać prawidłową wagę ciała. Mówi się, że powinniśmy pić około 8 dużych szklanek dziennie, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. Czy ta teoria znajduje potwierdzenie w faktach?
Zacznijmy od często powtarzanej informacji, że organizm człowieka składa się w 60% z wody, a więc regularne uzupełnianie jej poziomu jest konieczne, aby cieszyć się zdrowiem. Tymczasem w naszym ciele nie znajduje się ani 1 mg czystej wody, zamiast tego zawiera natomiast różnego rodzaju płyny, takie jak krew, limfa, mocz. Ponieważ zawierają w sobie elektrolity, nie są one czystą wodą. W momencie, kiedy woda przelatuje przez organizm w dużych ilościach, wypłukuje przy okazji elektrolity (w postaci sodu, potasu, wapnia, magnezu). Można sobie je uzupełnić poprzez jedzenie warzyw i owoców. Zastąpienie ich wodą w skrajnych przypadkach prowadzi do hiponatremii. Schorzenie to charakteryzuje się bólem głowy, utratą energii, skurczami mięśni i osłabieniem, poczuciem zdezorientowania, a nawet doprowadzić do śmierci.
Przekonanie, że nasz organizm nie wie, kiedy powoli się odwadnia, również prowadzi nas w złym kierunku. Nasze ciało jest w stanie przyjąć 52 różnego rodzaju sygnały, po to żeby żyć i funkcjonować. Takimi sygnałami jest np. to że jesteś głodny, spragniony, że jest Ci zimno, ciepło, że odczuwasz jakikolwiek ból itd. Dlaczego mielibyśmy zakładać, że nie potrafi poradzić sobie tylko z tym jednym, mówiącym o piciu? Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy nasz organizm jest prawidłowo nawodniony, jest pójście do toalety i sprawdzenie koloru moczu. Biały lub lekko żółty wskazuje na prawidłowy stan, ciemniejszy sygnalizuje potrzebę płynów. Można je uzupełnić jedząc jabłko lub pijąc sok.
Zgubna jest ślepa wiara, że picie kilku niepotrzebnych litrów wody dziennie pomoże schudnąć. Woda szybko przepływa przez nasz organizm, nie powstrzymując głodu. Ponadto nie rozpuszcza tłuszczu, nie może więc aktywnie przyczynić się do odchudzania. Nie wypłucze również toksyn, które w tym tłuszczu mają swoje podłoże i które wymagają innych środków. Natomiast w świecie suplementów i środków na odchudzanie ludzie poszukują wszelkich rozwiązań, aby zrzucić kilogramy szybko i bez wysiłku. Stąd częste sięganie po kolejną butelkę wody, która ma zastąpić dbanie o całą dietę. Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych pomoże zapobiec dolegliwościom, w których zbawieniem miała okazać się woda – a więc na suchą skórę pomoże jedynie witamina A i olej, zamiast nawadniania czystą wodą.
Nie namawiam do całkowitego rezygnowania z picia czystej wody, ale do rozsądnego sięgania po kolejną szklankę. Płyny do organizmu możemy dostarczać na różne sposoby, a najskuteczniejszym jest ich jedzenie w formie warzyw i owoców lub picie świeżo wyciśniętych soków. Warzywa i owoce w formie surowej i naturalnej zawierają wodę strukturalną, czyli wodę idealną dla Twojego ciała i komórek. Przedstawię Ci, ile mniej więcej zawartości płynów mają różnego rodzaju warzywa i owoce:
Sałata - 300 ml
Pomarańcz -122 ml
Jabłko - 115 ml
Ogórek - 100 ml
Kawałek arbuza - 92 ml
Kalafior - 73 ml
Garść truskawek - 73 ml
Marchew - 63 ml
Papryka - 50 ml
Dodaj to co zjesz w ciągu dnia i zobaczysz co Ci wyjdzie?
Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na: www.odmladzanienasurowo.pl lub zamów książkę „Surowe Zdrowie” dostępną w sklepie na stronie. Znajdziesz w niej opisy podstawowych czynności, jakie należy wykonywać, aby odzyskać zdrowie i pozostać zdrowym. Nauczysz się, jak możesz pomóc, a przede wszystkim nie przeszkadzać swojemu ciału, wykonywać jedną z podstawowych funkcji, jaką jest samouzdrawianie i powrót do homeostazy. Nie znajdziesz tu zbioru badań, wywodów naukowych jak również porad lekarskich.
Tu film „Odmładzanie na Surowo”
OBALAMY MITY - Nie pij wody, zanim tego nie zobaczysz?!
https://www.youtube.com/watch?v=eZs3H_7qA4A
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.