Oblicza Rajdu Polski w Motowizji
Premierowe filmy dokumentalne o wybitnych polskich rajdowcach, zwycięzcach Rajdu Polski – Leszku Kuzaju i Januszu Kuligu, wspomnienia Kajetana Kajetanowicza oraz specjalny blok programowy poświęcony najbardziej kultowemu rajdowi w Polsce - to tylko niektóre z pozycji przygotowanych na czerwiec przez Motowizję.
Pod koniec czerwca dziesiątki tysięcy polskich kibiców planowało udać się w okolice Mikołajek, by obserwować najlepsze rajdowe załogi z Polski i Europy rywalizujące w Rajdzie Polski - drugiej najstarszej tego typu imprezie po Rajdzie Monte Carlo. Niestety z oczywistych względów w tym roku będzie to niemożliwe.
Chcąc wynagrodzić kibicom brak tegorocznego wydarzenia Motowizja przygotowała specjalną ramówkę poświęconą najbardziej kultowemu rajdowi w naszym kraju. Od 11 do 18 czerwca na antenie Motowizji zagoszczą specjalne bloki związane z Rajdem Polski. Widzownie zobaczą ostatnie edycje, w których rywalizowały załogi Rajdowych Mistrzostw Europy, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a w zeszłym roku także Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Uhonorowani zostaną także wybitni uczestnicy Rajdu Polski, którzy byli bohaterami cyklu Motoikony.
W weekend 13 i 14 czerwca o 15:30 widzowie Motowizji będą mogli wybrać się w podróż w czasie wraz z Moto Archiwum Wojtka Majewskiego. Wybitny dziennikarz motoryzacyjny i motorsportowy podzieli się swoimi wspomnieniami z jednego z najstarszych rajdów na świecie.
O swoich wspomnieniach z Rajdu Polski opowie także trzykrotny rajdowy mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz. Specjalne wydanie magazynu Motowizja Sport PL zostanie wyemitowane w czwartek 18 czerwca o godz. 21:00. Zawodnik startujący obecnie w Rajdowych Mistrzostwach Świata trzykrotnie wygrywał słynną rywalizację na polskiej ziemi.
Kajetana Kajetanowicza oraz innych wybitnych kierowców rajdowych, wyścigowych i żużlowych, takich jak: Robert Kubica, Tomasz Golob, Sobiesław Zasada czy Krzysztof Hołowczyc Motowizja przypomni w dokumencie powstałym z okazji 70-lecia Polskiego Związku Motorowego pt. Mistrzowie Motorsportu.
Prawdziwą gratką będzie premiera dwóch filmów dokumentalnych o legendach polskiego sportu motorowego.
W piątek 12 czerwca o godz. 20:00 Motowizja pokaże film pt. Kulig – niedokończony rajd. To fabularyzowany dokument poświęcony trzykrotnemu mistrzowi Polski i zwycięzcy Rajdu Polski w 2002 roku – Januszowi Kuligowi, który zginął w wypadku samochodowym w 2004 roku.
Drugą premierą dokumentalną Motowizji będzie film pt. Kuzaj - rajdowe życie. Dzieło Wojciecha Majewskiego to zbiór unikalnych nagrań filmowych z epoki, wspomnień oraz rozmów z Leszkiem Kuzajem - czterokrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych oraz dwukrotnym zwycięzcą Rajdu Polski. Materiał zostanie wyemitowany w poniedziałek 15 czerwca o godz. 23:00.
Z wielkim smutkiem, ale też zrozumieniem przyjęliśmy informację o odwołaniu tegorocznej edycji Rajdu Polski. To niezwykła impreza o wspaniałej historii, przyciągająca dziesiątki tysięcy kibiców. Aby zrekompensować jej brak postanowiliśmy jako Motowizja przygotować dla naszych widzów coś specjalnego. Przypomnimy dwie ostatnie edycje Rajdu Polski, kariery jego wybitnych uczestników oraz cofniemy się w czasie z Wojciechem Majewskim i Kajetanem Kajetanowiczem. Dokumenty „Kulig – niedokończony rajd” oraz „Kuzaj – rajdowe życie” to niezwykle rzadkie materiały dokumentalne. Szczególnie film o Kuzaju, który do tej pory nie był pokazywany w żadnym innym medium. Seans w Motowizji będzie więc jego absolutną premierą. Historie Janusza Kuliga i Leszka Kuzaja są bardzo bliskie wielu fanom rajdów, którzy na początku tego wieku tłumnie przyjeżdżali na odcinki specjalne by im kibicować – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.
Rajd Polski to drugi po słynnym klasyku Monte Carlo najstarszy rajd na świecie. Jego pierwsza edycja na trasie Warszawa-Białowieża-Warszawa została zorganizowana już w 1921 roku. Swoim prestiżem (rundy Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostw Europy) co roku przyciągał tysiące kibiców z całego świata, najlepszych zagranicznych kierowców, np.: Rauno Aaltonena, Sebastiena Loeba, Sebastiena Ogiera oraz wybitnych polskich zawodników, takich jak: Sobiesław Zasada, Krzysztof Hołowczyc, Marian Bublewicz, Janusz Kulig czy Kajetan Kajetanowicz. Od 2005 roku polski klasyk zagościł na stałe na Mazurach, a urokliwe Mikołajki stały się stolicą nie tylko polskich żagli, ale i rajdów. W tym roku mija 99 lat od pierwszego rajdu, jednak ze względu na pandemię COVID-19 nie będziemy świadkami rywalizacji. Zapraszamy do obejrzenia pasma poświęconemu Rajdowi Polski oraz mamy nadzieję na wspólne kibicowanie podczas 100-lecia zawodów w 2021 roku już na trasie, na Mazurach – komentuje Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego.
Wszystkie wydarzenia i programy można zobaczyć włączając Motowizję na Platformie Canal Plus, UPC, Orange, TOYA, Netia, Vectra, Multimedia czy w PLAY NOW.

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Nowego Mercedesa zamówisz w kolorze „Beczki” swojego dziadka albo wymarzonego klasyka

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.