Ochota gra dla WOŚP-u w Blue City
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera w tym roku pieniądze na leczenie postpandemicznych chorób płuc, a Ochota gra razem z nią. Od lat Młodzieżowy Dom Kultury “Ochota” organizuje wielki finał zbiórki we współpracy z Blue City. Nie inaczej jest w tym roku. 28 stycznia w Blue City będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami, ale nie tylko.
Na specjalnie rozstawionej na tę okazję scenie od rana będą trwały występy, ale i licytacje przedmiotów - część została przekazana na rzecz WOŚP-u przez osoby publiczne czy ludzi kultury i sztuki, ale swój udział mają tu i rezydenci Blue City.
Złota Bila - największe centrum bilardowe w Warszawie - przekazała na licytację lekcję bilardu z Wojtkiem Szewczykiem, jedynym Polakiem w historii, który sięgnął po tytuł mistrza świata. Na co dzień Wojtek trenuje właśnie w Złotej Bili, w której niebawem ruszy profesjonalna szkoła bilardowa mająca szkolić przyszłych mistrzów. Sklepy Solar i Monnari przekazały na aukcje eleganckie torby i apaszki, a Rituals - zestawy kosmetyków.
Poza tym przedmioty na aukcje w Blue City przekazały marki: Neonail, Giacomo Conti, Costa Coffee i centrum rozrywki Arcadee Bee. Dodatkowo, tego dnia wolontariuszy WOŚP-u nakarmią restauracje: Wiking, Tokyo Sushi, Street, Subway i supermarket SPAR.
Na scenie w Blue City do zabawy będą zagrzewać między innymi tancerze z Egurrola Dance Studio, ale i zespół break dance’u trenujący na co dzień w MDK “Ochota”. Poza tym zobaczymy występ tancerek samby brazylijskiej przy akompaniamencie zespołu bębniarzy. Nie zabraknie i popisów wokalnych - od uczniów Warszawskiej Akademii Musicalowej przez zespół folkowy Bulgarica aż po profesjonalne wokalistki.
Finał WOŚP-u zacznie się o godzinie 10 i potrwa do godziny 20. Tego dnia przypada także niedziela handlowa - za jednym zamachem można więc załatwić sprawunki, dołożyć się do zbiórki, a w przerwie bawić się w sercu Blue City - przy fontannie.
W zeszłym roku wraz z Młodzieżowym Domem Kultury “Ochota” zebraliśmy w Blue City ponad 110 tys. złotych – podczas 32. finału mamy nadzieję na powtórzenie tego sukcesu.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.