Komunikaty PR

OD 28 LAT ROZŚMIESZA KANADĘ! Kilka słów o Wojtku Gawendzie

2022-12-19  |  12:48
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Wojtek Gawenda to aktor, reżyser, autor testów i scenariuszy, ale przede twórca kabaretowy, który na stałe mieszka w Kanadzie i rozśmiesza tamtejszą publiczność od 28 lat. Teraz pragnie wrócić po latach nieobecności w Polsce, coraz częściej bywać w kraju i rozbawiać ojczystą publiczność.

 

Nasz człowiek w Kanadzie

Wojtek Gawenda, to człowiek o wielu talentach. Aktor, scenarzysta, autor tekstów piosenek. Najbardziej jednak znany jako twórca kabaretowy, współprowadzący kultowego polonijnego kabaretu ,,Pod Bańką” działającego od prawie 30 lat  w Toronto w Kanadzie. Swoją twórczością wraz z kabaretem, Wojtek Gawenda dzieli się właśnie przede wszystkim z polonijną widownią w Ameryce Północnej, choć już wielokrotnie pojawiał się na największych przeglądach kabaretowych także w kraju. W latach 2002-2003 Wojtek Gawenda był dyrektorem zarządzającym, artystycznym i programowym telewizji polonijnej w Toronto. To także współzałożyciel szkoły artystycznej Mavo Academy of Arts &, Music którą prowadził przez 15 lat wychowując całe pokolenie młodych artystów (dzieci urodzone w polskich rodzinach w Kanadzie), z których kilkoro zostało stałymi członkami kabaretu "Pod Bańką”. Pomysłodawca, organizator i konferansjer Polonijnych Kabaretonów organizowanych  w Toronto przez 20 lat w styczniu każdego roku. 

Wojtek Gawenda w swoim wieloletnim dorobku artystycznym może się poszczycić wieloma osiągnięciami w branży rozrywkowej:

 

  • Wyróżnienie w plebiscycie na Osobowość Polonijną Roku 2022, organizowanym przez Włoską Polonię pod patronatem Sejmu i Senatu RP
  • Nagroda Dziennikarzy na Przeglądzie Aktorskich Spektakli Kabaretowych „Przewałka 2000
  • występował w TVP 2 w Kabaretowym Klubie Dwójki oraz dziesiątkach koncertów mi.in. w Sali Kongresowej, w warszawskim teatrze „Kwadrat”, w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”
  • Kabaret „Pod Bańką, jako jedyny polski kabaret w historii, wystąpił  na oficjalnym Koncercie Galowym podczas Igrzysk Olimpijskich (Vancouver 2010).
  • Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanym przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

Kabaret pod Bańką i Wojtek Gawenda

Wojtek z kabaretem ,,Pod Bańką” jest związany od ponad 28 lat. Swoimi występami bawi publiczność w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce.  Wraz z kabaretem występowali z wieloma znanymi twórcami kabaretowymi m.in.: z Krystyną Sienkiewicz, Dorotą Stalińską, Barbarą Wrzesińską, Emilią Krakowską, Agnieszką Fatygą, Arturem Andrusem, Marianem Opanią, Wiktorem Zborowskim, Jackiem Fedorowiczem, Stefanem Friedmannem, Romanem Kłosowskim, Maciejem Damięckim, Ireneuszem Krosnym, Tadeuszem Drozdą, Janem Pietrzakiem, Krzysztofem Piaseckim, Krzysztofem Tyńcem, Andrzejem Grabowskim. Grzegorzem Halamą, Markiem Majewskim, Pawłem Dłużewskim, Stanem Tutajem, Genowefą Pigwą, z kabaretami „OT.TO”, ”Rak”, „Koń Polski”, „Klika”, "Afisz". Znakiem rozpoznawczym kabaretu “Pod Bańką” sa dopracowane w każdym szczególe, przezabawne widowiska musicalowo-kabaretowe, opisujące otaczająca rzeczywistość w sposób niezwykle inteligentny i zabawny. Kabaretowe programy zespołu “Pod Bańką” wykorzystują oryginalne kompozycje muzyczne z zabawnymi błyskotliwymi tekstami w znaczącej mierze autorstwa Wojtka Gawendy.

Wojtek w najbliższym czasie stawia na coraz częstsze pokazywanie się na scenie kabaretowej w Polsce, więc możliwe, że już niebawem wielu z nas będzie mogło osobiście się przekonać, o tym co takiego bawi północnoamerykańską polonię od trzech dekad!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Bromo
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka Trwa Manu Summer Jazz Sundays Biuro prasowe
2024-08-08 | 10:00

Trwa Manu Summer Jazz Sundays

W sierpniowe niedziele na rynek Manufaktury powróciły lubiane przez łodzian jazzowe koncerty w ramach cyklu Manu Summer Jazz Sundays. Od 15 lat wydarzenie umila lato w mieście. Co
Muzyka Klasyka w szortach: Filmowo-rozrywkowy wieczór z kwartetem
2024-08-05 | 15:10

Klasyka w szortach: Filmowo-rozrywkowy wieczór z kwartetem

W programie koncertu połączyli swoje sympatie do muzyki rozrywkowej i miłość do kina. W ramach cyklu koncertowego „Klasyka w szortach” usłyszymy muzykę z klasycznych już
Muzyka Irena Santor gościem honorowym 3. edycji „Vistula Sounds” w Ciechocinku
2024-08-03 | 11:00

Irena Santor gościem honorowym 3. edycji „Vistula Sounds” w Ciechocinku

Tegoroczna edycja festiwalu „Vistula Sounds” ponownie zawita do nadwiślańskiego Ciechocinka. Okrzyknięte „Małą Eurowizją” wydarzenie przyciąga coraz liczniejsze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.