Komunikaty PR

Od jakiego wieku należy mierzyć ciśnienie krwi? Wie to zaledwie 4% Polaków

2023-03-11  |  01:00
Biuro prasowe

Choroby układu krążenia to problem dotyczący zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. Regularne mierzenie ciśnienia krwi pozwala na szybkie wykrycie pierwszych nieprawidłowości i może uchronić przed poważnymi powikłaniami. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Huawei CBG Poland*, jedynie nieco ponad połowa dorosłych Polaków jest tego świadoma. Im młodsza grupa ankietowanych, tym mniejszy jest odsetek tych, którzy sprawdzają swoje ciśnienie. To efekt braków w podstawowej wiedzy na temat profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych i zakorzenionego w znacznej części społeczeństwa przekonania, że mierzyć ciśnienie powinno się dopiero po 40 roku życia.

Tymczasem pierwsze badanie ciśnienia krwi wykonuje się już w wieku 2 lat i od tego momentu powinno być ono regularnie powtarzane. Wiedziało o tym zaledwie 4% respondentów badania Huawei, a kolejne 7% niewiele się pomyliło i wskazało na 10 rok życia. Aż 1/3 ankietowanych uważa, że regularnych pomiarów ciśnienia powinno się dokonywać po 40 roku życia, a 22% przyznało, że nie ma pojęcia, jaka jest właściwa odpowiedź.

Prawidłowe ciśnienie krwi u osoby dorosłej nie powinno przekraczać 129/79 mmHg – o czym wie niespełna połowa z nas (49%). Aż 39% podało za wysoki poziom, a 12% nie wskazało żadnej odpowiedzi.

Młodość nie chroni przed nadciśnieniem

Nie powinno więc dziwić, że prawie połowa Polaków sprawdza swoje ciśnienie tętnicze niewystarczająco często, czyli rzadziej niż raz na pół roku. Choć posiadanie własnego ciśnieniomierza wykazało więcej mężczyzn niż kobiet, to jednak oni rzadziej się badają (52% panów wobec 60% pań). W dodatku im młodsza grupa wiekowa, tym mniejszy jest odsetek regularnie sprawdzających poziom swojego ciśnienia – nieco ponad 1/3 respondentów do 35 roku życia, 50% w grupie 35–49 lat i 73% wśród osób powyżej 50 roku życia. Oznacza to, że nie zdajemy sobie sprawy, że problem nadciśnienia może dotyczyć każdego, niezależnie od płci czy wieku. I chociaż większość z nas jest świadoma potencjalnych skutków zaniedbań, to co 5 Polak nieprawidłowo wskazał, że nieleczone nadciśnienie krwi wpływa na „ciśnienie w stawach i kręgach szyjnych”.

Dlaczego więc nie mierzymy ciśnienia regularnie?

Ponad połowa respondentów, którzy nie mierzą ciśnienia regularnie lub w ogóle (53%), jako przyczynę tego stanu rzeczy wskazuje to, że czują się dobrze, więc nie potrzebują sprawdzać ciśnienia. Kolejne 32% ankietowanych nie posiada ciśnieniomierza, a 17% twierdzi, że są za młodzi, by się badać. Tutaj również widać znaczny wzrost świadomości wraz z wiekiem – w najmłodszej grupie respondentów brak ciśnieniomierza i młodość wskazało odpowiednio 45% i 34% badanych. Dodatkowo 1/5 dorosłych Polaków brakuje na to czasu (32% wśród osób do 24 roku życia), a 17% nie chce się iść do lekarza.

Naprzeciw tym wymówkom wychodzą smartwatche z funkcją pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, takie jak HUAWEI Watch D – aż 73% badanych stwierdziło, że posiadając taki zegarek, mierzyłoby ciśnienie. Urządzenie ułatwia nam pomiary i eliminuje większość barier, przez które zaniedbujemy badania, takie jak brak ciśnieniomierza, brak czasu i chęci do wizyt u lekarza. Badanie można wykonywać regularnie w dowolnym momencie, ponieważ smartwatch zawsze jest na naszym nadgarstku, a cały proces zajmuje niecałą minutę.

* Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2022 roku przez SW Research metodą CAWI. Próbę badawczą wybrano jako reprezentatywną dla osób w wieku 18–65 lat. Zastosowano stratyfikowany dobór losowy, w podziale na grupy wiekowe, płeć i miejsce zamieszkania. Próba badawcza obejmuje 1005 osób.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości Biuro prasowe
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i
Styl życia Jordanów: Słodkie markizy w rekordowej porcji
2024-08-07 | 07:30

Jordanów: Słodkie markizy w rekordowej porcji

Dni Ziemi Jordanowskiej będą w tym roku obchodzone w sposób szczególny! Ludowy Klub Sportowy Jordan Jordanów podejmie się próby ustanowienia Rekordu Polski

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Joanna Przetakiewicz: Klienci nie odchodzą od fast fashion i co roku rynek wielkich sieciówek bardzo rośnie. Niestety cierpi na tym nasza planeta

Najpierw pandemia, duża popularność zakupów w sieci i inwestowanie w drogie markowe ubrania oraz dodatki, by zdążyć spełnić swoje marzenia, a teraz powrót do galerii handlowych i korzystanie z taniej oferty sieciówek. Projektantka przyznaje, że w ostatnich latach w branży modowej sporo się dzieje. Niezmienne pozostaje jednak to, że produkcja ubrań w dużej mierze przyczynia się do degradacji środowiska. Joanna Przetakiewicz zachęca więc do tego, by zamiast kupować ubrania na jeden sezon, wybierać second handy, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki, często za niewielkie pieniądze.

Konsument

Polki dość późno zaczynają myśleć o swojej niezależności finansowej na emeryturze. Nie mają konkretnie zdefiniowanych celów związanych z oszczędzaniem

Podejście Polaków do pieniędzy uwarunkowane jest zarówno realnymi dochodami i bieżącymi potrzebami, jak i psychologicznymi barierami, nieraz bardzo silnymi, których przełamanie wymaga opracowania precyzyjnego planu finansowego i jego konsekwentnej realizacji. Tymczasem większość osób odkłada oszczędzanie, a już zwłaszcza inwestowanie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem tylko ten drugi sposób daje szanse na wypracowanie kapitału, który pozwoli na zaspokojenie swoich potrzeb na emeryturze. W większym stopniu dotyczy to kobiet, które pracują krócej, mniej zarabiają, a więc odprowadzają niższe nominalnie składki, a żyją o kilka lat dłużej niż mężczyźni.

Nauka

Wysoka jakość snu w weekend pozytywnie wpływa na pracowników przez kolejny tydzień. Odsypianie „na zapas” utrudnia jednak powrót do obowiązków

Ludziom, którzy wysypiają się w weekend, łatwiej przestawić się na poniedziałkowy tryb pracy – wynika z badań niemieckich naukowców. Co więcej, są oni mniej zmęczeni podczas całego tygodnia roboczego. Inaczej jest z tymi, którzy w weekend odsypiają zaległości z poprzedniego tygodnia i śpią dużo dłużej – dla nich powrót do pracy jest trudniejszy, a kolejne dni bardziej wyczerpujące. Badanie niemieckich naukowców pomaga zrozumieć, jakie znaczenie dla naszej energii w trakcie tygodnia pracy ma płynne włączenie się z odpoczynku w rytm pracy oraz jak ważny jest w tym względzie jakościowy sen.