Od porządków jesień się zaczyna
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Zaledwie kilka dni temu zakończyło się kalendarzowe i astronomiczne lato, a meteorolodzy już ostrzegają nas przed rychłą i drastyczną zmianą pogody. Warto więc już teraz zaplanować wykonanie najważniejszych prac konserwatorskich wokół domu i przygotować go na trudne jesienne i zimowe warunki atmosferyczne. O czym nie wolno zapomnieć?
Każdy gospodarz wie, że jesień to czas, w którym szczególną uwagę należy poświęcić ogrodowii terenowi przy domu. Rośliny w zależności od gatunku i ich potrzeb dobrze zabezpieczyć włókniną, stroiszem lub siatką cieniującą. Meble wypoczynkowe wykorzystywane w okresie wakacji teraz najlepiej będzie przenieść w miejsce, w którym bezpiecznie przeczekają najbliższe miesiące. Właścicieli domów czeka ponadto przegląd stanu ogrodzenia, elewacji i innych elementów budynku. To może być bowiem ostatni dzwonek na przeprowadzenie ewentualnych prac konserwacyjno-naprawczych. Szczególną uwagę powinni oni poświęcić systemowi rynnowemu i dachowi, bo w najbliższych miesiącach będą one najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Przegląd stanu poszycia i orynnowania najlepiej przeprowadzić już w najbliższych dniach i nie czekać
z tym do ostatniej chwili. Pozwoli nam to zaoszczędzić nerwów w przyszłości i może uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami. Od czego więc zacząć? – W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy wewnątrz rynien nie osadził się nadmiar pyłu, kurzu i innych zabrudzeń. Zanieczyszczenia mogą bowiem utrudniać czy wręcz blokować swobodny przepływ wody deszczowej lub roztopowej. Ten element należy zatem dokładnie oczyścić także z liści, igliwia i pozostałości po ptakach. Nie bez znaczenia są jednak narzędzia, jakimi się posłużymy. W tego typu pracach powinniśmy unikać stosowania ostrych przyrządów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię rynny i w efekcie prowadzić do powstawania korozji. Najlepsza będzie więc zwykła gąbka – objaśnia Anna Góral, ekspert Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. Do przeprowadzenia prac konserwacyjnych potrzebny będzie również wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa – za ich pomocą wypłuczemy drobniejsze zanieczyszczenia. Woda przepływająca przez rynnę może odsłonić ewentualne nieszczelności, które należy niezwłocznie naprawić, zanim doprowadzą do większych uszkodzeń. To zadania, które dobrze powierzyć doświadczonym fachowcom. – W okresie porywistych wiatrów i intensywnych opadów deszczu, tak przecież powszechnych jesienią, powinniśmy też zwracać uwagę na stabilność takich elementów jak obejmy i haki doczołowe. Ich osłabienie może w konsekwencji spowodować zawodność całego systemu – przekonuje ekspert Galeco.
System rynnowy jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną, odprowadzając nadmiar wody deszczowej z dachu. Dokonując okresowych przeglądów i starannie wykonując wszystkie czynności konserwatorskie, możemy być pewni, że orynnowanie zamontowane na naszym domu będzie dobrze spełniało swoje funkcje niezależnie od pory roku.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.