Od szkolnej ławki do wspólnego stołu – finał programu Akademia Uwielbiam

Alicja Zaborska
PR Hub Sp z o.o.
Długa 16
00-238 Warszawa
alicja.zaborska|prhub.eu| |alicja.zaborska|prhub.eu
+ 48 533 337 960
https://prhub.eu/
Dobiegła końca kolejna edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Uwielbiam. Ponad 185 tysięcy uczniów klas VI-VIII poznało w niej zasady prawidłowego komponowania posiłków oraz tajniki zbilansowanego i wartościowego gotowania. Program cieszył się dużym zainteresowaniem szkół, również w czasie zdalnego nauczania. Jak co roku podsumowanie działań edukacyjnych stanowił konkurs szkolny na przepis kulinarny przygotowany zgodnie z zasadami wartościowego żywienia poznanymi na zajęciach, w którym wyłoniono 3 zwycięskie klasy.
Merytorycznie i elektronicznie
Jak w prosty sposób tworzyć zbilansowane posiłki; które produkty powinny gościć w naszym menu codziennie; dlaczego aktywny styl życia jest tak ważny; na czym polega niemarnowanie żywności w kuchni i jakich zasad higieny warto przestrzegać podczas gotowania – to tylko niektóre zagadnienia, jakie mieli okazję poznać uczestnicy Akademii Uwielbiam. W Programie wzięły udział szkoły z całej Polski, które otrzymały bezpłatne pakiety materiałów, umożliwiające przeprowadzenie, także w sposób zdalny, zajęć nt. prawidłowego odżywiania. Elektroniczne zestawy scenariuszy i pomocy dydaktycznych opracowane przez zespół metodyków z Fundacji Edukacja na NOWO oraz dietetyka zdobyły uznanie nauczycieli. Aż 90 proc. z nich oceniło wysoko wartość merytoryczną materiałów, a także doceniło filmy, które w tegorocznej edycji pojawiły się po raz pierwszy. Sam program Akademia Uwielbiam jako bardzo atrakcyjny określiło 95 proc. uczestniczących w nim pedagogów.
Nauka zasad właściwego odżywiania
Zasady zbilansowanej diety łatwiej stosować w codziennym życiu, gdy prawidłowe nawyki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Aby mogły trwale zapaść w pamięci ludzi młodych, warto je kształtować w sposób angażujący. W ocenie Kariny Słoty – dietetyk i ekspert współpracującej z programem edukacyjnym Akademia Uwielbiam, akcja wychodzi naprzeciw tej potrzebie: Program „Akademia Uwielbiam” jednocześnie bawi, uczy, integruje i wyzwala w dzieciach kreatywne myślenie na temat podstaw zdrowego stylu życia: diety i aktywności fizycznej. Takie inicjatywy są potrzebne, ponieważ uświadamiają młodym ludziom, że to, co znajduje się na ich talerzu bezpośrednio wpływa na poprawę koncentracji, wyższy poziom energii w ciągu dnia oraz szybkość regeneracji po treningu. Cieszę się z rosnącego zainteresowania programem wśród szkół, ale przede wszystkim z zaangażowania samych uczniów. Mam nadzieję, że taki sposób edukacji zachęci ich do samodzielnego przygotowywania posiłków oraz wyrobi w nich dobre nawyki, które będą owocowały w przyszłości – mówi dietetyk. Opinię eksperta potwierdzają liczby: w tegorocznej edycji Akademii Uwielbiam wzięło udział ponad 185 tys. uczniów.
Gotowanie, które zbliża
Program Akademia Uwielbiam to nie tylko zajęcia dla uczniów, każdego roku szkoły mogą dodatkowo wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalny przepis. W ramach konkursu klasa pod okiem nauczyciela wspólnie opracowuje autorskie danie, wykorzystując wiedzę zdobytą na lekcjach pod szyldem Akademii. Głównym zadaniem Programu „Akademia Uwielbiam” jest przekazanie dzieciom wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia oraz podkreślenie znaczenia wspólnego gotowania w gronie rodzinnym. Takie podejście rozwija kreatywność młodych ludzi w kuchni oraz uczy ich komponowania zbilansowanych posiłków w praktyce, bez zbędnego marnowania żywności. Mam nadzieję, że dzieci będą korzystać z tych zasad na co dzień i dalej je rozwijać. – mówi współpracująca z Akademią Uwielbiam dietetyk Karina Słota.
W tym roku część uczestników konkursu finalizowała zgłaszaną pracę w warunkach domowych. Taka forma pracy wniosła do konkursu nowy walor edukacyjny (test większej samodzielności) i jeszcze wyraźniej wyeksponowała rolę wspólnego gotowania i inspirowania innych domowników w zakresie wartościowego odżywiania. W programie „Akademia Uwielbiam” przekazujemy cenną wiedzę ale też zachęcamy młodych ludzi do uczestnictwa w przygotowywaniu domowych posiłków, namawiamy również do częstszego wspólnego gotowania oraz spędzania czasu razem przy stole z bliskimi – mówi Magdalena Chrapla, Manager ds. Społecznej Odpowiedzialności firmy Maspex. Dbamy też o to, aby narzędzia, które oferujemy w ramach Programu uwzględniały nowoczesne techniki nauczania i były skonstruowane tak, by rozbudzać w uczestnikach kreatywność i zachęcać ich do wspólnego poszukiwania rozwiązań.– dodaje Magdalena Chrapla.
Nagrody w konkursie Akademii Uwielbiam zostaną wręczone jeszcze przed końcem roku szkolnego. Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie: https://uwielbiam.pl/akademia-uwielbiam.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.