Odkryj Antalyę podążając śladami Świętego Mikołaja
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Antalya, stolica tureckiej turystyki, znana na całym świecie jako miejsce letniego wypoczynku, potrafi oczarować również zimą. W tym sezonie warto odkryć region, gdzie urodził się, dorastał i stał się legendą Święty Mikołaj. Sprawdźmy, co okolice Demre w prowincji Antalya, rodzinne strony tej niezwykłej postaci, oferują swoim gościom.
Życie w służbie dobroci
Św. Mikołaj, urodzony w IV wieku w znaczącym licyjskim mieście, Patara, był synem zamożnego kupca zajmującego się handlem pszenicą. Znany pod imieniem Nikolaos, przez wiele lat sprawował posługę jako biskup Myry – stolicy starożytnej Licji. Poświęcił swoje życie czynieniu dobra, hojnie dzieląc się majątkiem z potrzebującymi. Pomagał wielu ludziom i potajemnie zostawiał prezenty w oknach lub kominach, a dzięki tym gestom stał się patronem dzieci, kupców i żeglarzy.
Wspaniała stolica
Starożytne miasto Myra i jego okolice, leżące na terenie dzisiejszego Demre w prowincji Antalya, były niegdyś drugim co do wielkości biskupstwem w Anatolii. Jako biskup, św. Mikołaj, zwany „Świętym od Cudów”, zyskał miłość mieszkańców Myry swoimi dobrymi uczynkami. Społeczność całego regionu, 6 grudnia 365 roku, opłakiwała jego śmierć, w kościele, w którym pełnił swoją posługę.
Aby uczcić pamięć tego wyjątkowego człowieka, w Myrze wzniesiono mauzoleum oraz bazylikę. Bazylika, na której ścianach przedstawione były cuda przypisywane św. Mikołajowi, uległa poważnym zniszczeniom podczas trzęsień ziemi i na skutek najazdów na miasto, jednak w IX wieku została odbudowana w formie kościoła zwieńczonego kopułą.
Kościół św. Mikołaja z odnowionym obliczem
Kościół św. Mikołaja ze względu na swój styl architektoniczny i zdobienia jest uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów budowli z okresu bizantyjskiego. W średniowieczu pełnił rolę ważnego miejsca pielgrzymkowego dla chrześcijan podróżujących do Jerozolimy szlakiem śródziemnomorskim, a od 2000 roku znajduje się na liście informacyjnej światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie, dzięki zakończonym w ubiegłym roku pracom renowacyjnym i krajobrazowym przeprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji, kościół wita odwiedzających swoim odnowionym obliczem.
W kościele znajduje się rzymski sarkofag zdobiony motywami rybich łusek i liści akantu, który uważany jest za miejsce spoczynku św. Mikołaja. W Muzeum w Antalyi można również zobaczyć kości uznawane za należące do tego świętego.
Podczas wycieczki do Demre, ciesząc się łagodną, słoneczną śródziemnomorską zimą, warto odkryć pozostałe skarby starożytnego miasta Myra. Na miejscu uwagę przyciągają skalne grobowce oraz starożytny teatr rzymski, które świadczą o bogatej historii tego miejsca.
Odwiedzając Myrę nie można pominąć wizyty w Andriake, starożytnym porcie znajdującym się w okolicach tego miasta. To fascynujące miejsce pełne sarkofagów, grobowców i ruin murów miejskich, które można podziwiać niemal na każdym kroku. Wiele artefaktów z Andriake znajduje się także w Muzeum Cywilizacji Licyjskich.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.