Komunikaty PR

Odkryj Antalyę podążając śladami Świętego Mikołaja

2024-12-12  |  11:20
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Antalya, stolica tureckiej turystyki, znana na całym świecie jako miejsce letniego wypoczynku, potrafi oczarować również zimą. W tym sezonie warto odkryć region, gdzie urodził się, dorastał i stał się legendą Święty Mikołaj. Sprawdźmy, co okolice Demre w prowincji Antalya, rodzinne strony tej niezwykłej postaci, oferują swoim gościom.

Życie w służbie dobroci

Św. Mikołaj, urodzony w IV wieku w znaczącym licyjskim mieście, Patara, był synem zamożnego kupca zajmującego się handlem pszenicą. Znany pod imieniem Nikolaos, przez wiele lat sprawował posługę jako biskup Myry – stolicy starożytnej Licji. Poświęcił swoje życie czynieniu dobra, hojnie dzieląc się majątkiem z potrzebującymi. Pomagał wielu ludziom i potajemnie zostawiał prezenty w oknach lub kominach, a dzięki tym gestom stał się patronem dzieci, kupców i żeglarzy.

Wspaniała stolica

Starożytne miasto Myra i jego okolice, leżące na terenie dzisiejszego Demre w prowincji Antalya, były niegdyś drugim co do wielkości biskupstwem w Anatolii. Jako biskup, św. Mikołaj, zwany „Świętym od Cudów”, zyskał miłość mieszkańców Myry swoimi dobrymi uczynkami. Społeczność całego regionu, 6 grudnia 365 roku, opłakiwała jego śmierć, w kościele, w którym pełnił swoją posługę.

Aby uczcić pamięć tego wyjątkowego człowieka, w Myrze wzniesiono mauzoleum oraz bazylikę. Bazylika, na której ścianach przedstawione były cuda przypisywane św. Mikołajowi, uległa poważnym zniszczeniom podczas trzęsień ziemi i na skutek najazdów na miasto, jednak w IX wieku została odbudowana w formie kościoła zwieńczonego kopułą.

Kościół św. Mikołaja z odnowionym obliczem

Kościół św. Mikołaja ze względu na swój styl architektoniczny i zdobienia jest uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów budowli z okresu bizantyjskiego. W średniowieczu pełnił rolę ważnego miejsca pielgrzymkowego dla chrześcijan podróżujących do Jerozolimy szlakiem śródziemnomorskim, a od 2000 roku znajduje się na liście informacyjnej światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie, dzięki zakończonym w ubiegłym roku pracom renowacyjnym i krajobrazowym przeprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji, kościół wita odwiedzających swoim odnowionym obliczem.

W kościele znajduje się rzymski sarkofag zdobiony motywami rybich łusek i liści akantu, który uważany jest za miejsce spoczynku św. Mikołaja. W Muzeum w Antalyi można również zobaczyć kości uznawane za należące do tego świętego.

Podczas wycieczki do Demre, ciesząc się łagodną, słoneczną śródziemnomorską zimą, warto odkryć pozostałe skarby starożytnego miasta Myra. Na miejscu uwagę przyciągają skalne grobowce oraz starożytny teatr rzymski, które świadczą o bogatej historii tego miejsca.

Odwiedzając Myrę nie można pominąć wizyty w Andriake, starożytnym porcie znajdującym się w okolicach tego miasta. To fascynujące miejsce pełne sarkofagów, grobowców i ruin murów miejskich, które można podziwiać niemal na każdym kroku. Wiele artefaktów z Andriake znajduje się także w Muzeum Cywilizacji Licyjskich.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute? Biuro prasowe
2025-04-17 | 12:20

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

Oferty first minute stają się coraz częstszym wyborem osób planujących wypoczynek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do ofert last minute zakup wakacji first
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.