Odkryj ponadczasowe tradycje lecznicze i rytuały SPA w Pamukkale
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
O każdej porze roku Türkiye (Turcja) oferuje odwiedzającym różnorodne możliwości wypoczynku. Jedną z najstarszych atrakcji tego kraju jest słynna łaźnia turecka oraz tradycja uzdrowisk, która stanowi integralną część tego regionu geograficznego od czasów starożytnych. Kąpiel w leczniczych wodach Pamukkale, które uznawane jest za jedno z najbardziej zachwycających miejsc na świecie, to niezapomniane doświadczenie, które można przeżyć jedynie w tym niezwykłym miejscu...
Pamukkale, położone w zachodniej części Türkiye (Turcji), około 20 kilometrów od miasta Denizli, to prawdziwy cud natury, ze wspaniałymi, śnieżnobiałymi trawertynami i tarasami oraz kaskadowo ułożonymi basenami, które przywodzą na myśl zamarznięte wodospady. Miejsce to, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przypomina pole obłoków z basenami z ciepłą wodą o barwie akwamaryny. Można zanurzyć się tutaj w uzdrawiających wodach mineralnych i odkryć urzekające piękno Pamukkale z bliska.
Zachwycający cud natury
Pamukkale, znajdujące się na liście miejsc do odwiedzenia wielu podróżników, słynie z malowniczych, śnieżnobiałych trawertyn, ukształtowanych przez oddziaływanie tlenu i wód termalnych. Stanowiące harmonijne połączenie historii i natury, trawertyny Pamukkale bogate w wody mineralne, posiadają także właściwości lecznicze. Każdego roku ludzie z całego globu przybywają do tego fascynującego miejsca, oczarowani zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i perspektywą odnowy biologicznej. Co ważne, większość trawertyn jest chroniona ze względu na swoją delikatną strukturę. Mimo to, odwiedzający mogą swobodnie spacerować po wyznaczonych obszarach, gdzie znajdują się niewielkie baseny w formie tarasów. W celu ochrony tych formacji skalnych, odwiedzający przed wejściem zobowiązani są zdjąć obuwie i skarpety.
Wody lecznicze wykorzystywane od starożytności
W sąsiedztwie Pamukkale znajduje się zachwycające, starożytne miasto Hierapolis, również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Około 2500 lat temu król Eumenes II władca Pergamonu, zauroczony wspaniałością trawertyn, zbudował w ich pobliżu miasto. Na cześć Hiery, żony Telefosa, uważanego za legendarnego założyciela Pergamonu, nazwano je Hierapolis. W literaturze Hierapolis nazywane jest Świętym Miastem, a urzekająca atmosfera tego starożytnego ośrodka, do dziś zachowanego w bardzo dobrym stanie, potwierdza adekwatność tej nazwy. Podczas zwiedzania starożytnego teatru, świątyń, monumentalnych fontann, grobowców, agory oraz gimnazjonu, można przenieść się w czasie spacerując po kamiennych ulicach, które istniały dwa tysiące lat temu. Jednym z najbardziej pobudzających wyobraźnię miejsc w Hierapolis jest Plutonium, które w starożytnym świecie uważane było za „bramę do piekieł”.
Przygody ponad czasem
Majestatyczne Hierapolis, położone w sąsiedztwie trawertyn, od dawna jest uznawane za centralny ośrodek uzdrawiania i odnowy biologicznej, dzięki regenerującym wodom termalnym znajdującym się w okolicy. Przez całą swoją historię Hierapolis słynęło z leczniczych wód termalnych, a wieki później nadal przyciąga turystów ich terapeutycznymi i rewitalizującymi właściwościami. Zanurzenie się w starożytnym basenie, w otoczeniu antycznych kolumn i marmurów, to wyjątkowe przeżycie. Akwen ten, znany jako basen Kleopatry, charakteryzuje się stałą temperaturą wynoszącą 36 stopni, a legenda głosi, że słynna Kleopatra, królowa Egiptu, kiedyś korzystała z tych wód. Można zanurzyć się tutaj w odmładzających wodach termalnych, pływając wśród starożytnych ruin i czerpiąc przyjemność z historycznego otoczenia.
Od basenu do muzeum
Inne znane budowle w Hierapolis to antyczny teatr oraz Muzeum Archeologiczne w Hierapolis. Spośród teatrów z okresu rzymskiego znajdujących się w regionie Morza Śródziemnego, wyróżnia się on charakterystycznymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi postacie z mitologii oraz wspaniałą konstrukcją sceny i miejsc dla widzów. Siedzenie na szczycie tego zapierającego dech w piersiach teatru i obserwowanie całego regionu w całkowitym spokoju przez wiele godzin jest wyjątkowym doświadczeniem. Łaźnia Rzymska - ceniony ośrodek z wodami termalnymi, została przekształcona w Muzeum Archeologiczne. W Muzeum Archeologicznym w Hierapolis można znaleźć fascynującą kolekcję artefaktów odkrytych podczas wykopalisk w pobliskich ruinach antycznych miast, takich jak Laodycea i Tripolis. Skarby te są eksponowane pod sklepieniem dawnej Łaźni Rzymskiej, zbudowanej z trawertynowych kamiennych bloków.
- Jak się tu dostać?
Jeśli planujecie podróż do Pamukkale, warto wybrać lotnisko Denizli Çardak. Loty z lotniska w Stambule realizowane są codziennie i trwają około 1 godziny i 10 minut. Po przylocie można łatwo dotrzeć do Pamukkale wynajmując samochód, zamawiając taksówkę, lub korzystając z transferu z lotniska. Taka podróż zabierze około godziny.
- Obowiązkowa atrakcja
Aby wzbogacić swoje relaksujące doświadczenia w Pamukkale, warto spróbować ekscytującej aktywności, takiej jak lot paralotnią lub balonem na ogrzane powietrze. Te atrakcje zapewniają niezapomniany widok na starożytne miasto Hierapolis i trawertyny.
- Koniecznie trzeba zobaczyć
Laodycea, jeden z Siedmiu Kościołów Apokalipsy wspomnianych w Biblii, znajduje się zaledwie 15 km od Pamukkale i Denizli. To szczególnie ważne miejsce do odwiedzenia w regionie.
- Obowiązkowy zakup
Pamukkale, znane z wyrobów tkackich, wyróżnia się przede wszystkim tkaniną Buldan, która jest wytwarzana z bawełny przy użyciu tradycyjnych technik. Dzięki unikalnemu sposobowi tkania oraz starannie dobranym barwnikom, tkanina Buldan słynie z wyjątkowych walorów prozdrowotnych, dobrej wytrzymałości i właściwości hipoalergicznych.
- Musisz tego spróbować
Najlepszym daniem tego regionu jest kebab Denizli, przygotowywany z soczystego mięsa jagnięcego, a następnie pieczony w tradycyjnym kamiennym piecu. Można tu również skosztować wyśmienitych gözleme, smażonych na specjalnej płycie opalanej węglem drzewnym.
- Nie zapomnij!
Aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w Pamukkale, warto rozważyć pobyt w pobliskich obiektach termalnych. Można tu zażyć kojących masaży, zrelaksować się w wodach termalnych, a nawet zafundować sobie orzeźwiające kąpiele błotne. Inną popularną atrakcją w Denizli są źródła termalne Karahayıt, dzięki którym można się odprężyć i zregenerować.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.