Odkryj Szlak Efeler w prowincji Izmir – nową trasę łączącą malownicze wioski
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Szlak Efeler (Efeler Yolu), stworzony jako „zrównoważona trasa piesza” wzdłuż błękitnego wybrzeża Morza Egejskiego w Türkiye (Turcji), został w ubiegłym roku wyróżniony przez Green Destinations jako jedna ze 100 najlepszych inicjatyw na rzecz zrównoważonej turystyki z całego świata (Top 100 Stories). Ten najnowszy dodatek do sieci idyllicznych szlaków trekkingowych, łączących historię z naturą, liczy 500 kilometrów i rozpoczyna się w okolicach miasta Bornova w prowincji Izmir, a kończy w Domu Maryi Panny.
Trasa wiedzie przez wioski oraz płaskowyże, biegnąc starożytnymi ścieżkami i podążając śladami tradycji „Efe” w tym regionie. Szlak Efeler, składający się z 28 odcinków – 27 głównych tras i jednej alternatywnej – stanowi prawdziwe wyzwanie dla miłośników przyrody i aktywności fizycznej.
Wioski pielęgnujące bogate dziedzictwo kulturowe
„Efe” byli szanowanymi przywódcami tureckich oddziałów prowadzących działania nieregularne, znanych jako „Zeybek”, i zajmują ważne miejsce w tureckiej kulturze. Cenieni za odwagę i umiejętności przywódcze, „Efe” są wciąż otaczani czcią, a taniec zwany „Zeybek” wykonywany jest podczas szczególnych uroczystości do dziś. Region ten, będący domem dla wielu cywilizacji – od Hetytów i Frygów, po Rzymian i Osmanów – zachwyca bogactwem swojej historii. Dziedzictwo „Efe”, którzy odegrali kluczową rolę w obronie Türkiye (Turcji) podczas walk narodowowyzwoleńczych, jest nierozerwalnie związane z przeszłością tego obszaru, co czyni go wyjątkowym dla tych, którzy pragną zgłębić długą i barwną historię tego kraju.
Szlak Efeler rozpoczyna się w wiosce Kavaklıdere, w powiecie Bornova, i prowadzi przez góry Nif oraz Bozdağlar na wyżyny Kiraz. Dalej trasa przebiega przez pasmo górskie Aydın i kończy się niedaleko Efezu na obrzeżach miasta Selçuk, w Domu Maryi Panny na wzgórzu Bülbüldağı (Wzgórze Słowików).
Podczas nieprzerwanej wędrówki, Szlak Efeler można pokonać w ciągu około miesiąca. Trasa została zaprojektowana tak, aby każdego dnia można było dotrzeć do jednej z pobliskich miejscowości. Szlak przebiega przez 28 wiosek, w tym wiele małych osad, które zachowały swoje dawne tradycje i wartości. W większości z tych miejsc, takich jak Nazarköy, Bozdağ, Birgi, Beyköy czy Şirince, przy wejściach i wyjściach znajdują się drewniane bramy z informacjami dla podróżników.
Wszystkie miejscowości na Szlaku Efeler oferują niepowtarzalne doświadczenia, starannie dostosowane do różnych zainteresowań. Wioska Nazarköy, jeden z pierwszych przystanków na trasie, jest znana ze szklanych koralików, tzw. oka proroka (nazar boncukları), które mają na celu odpędzanie negatywnej energii. Birgi, uznane w 2022 roku przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych za jedną z „Najlepszych wiosek turystycznych”, to niezwykły skansen z ponad 200 zarejestrowanymi zabytkami. Do najważniejszych atrakcji Birgi należą wzniesiony w okresie Księstw Anatolijskich Meczet Ulu (Meczet Aydınoğlu Mehmet Beya), posiadłość Çakırağa (Çakırağa Konağı), grobowiec İmama Birgivi, posiadłość Sandıkoğlu, meczet Dervişağa i mauzoleum Ümmü Sultan Şah Türbesi.
Şirince, przedostatni przystanek na Szlaku Efeler, przyciąga odwiedzających przez cały rok, ale szczególnie zachwyca w czasie zbiorów. Dzwony ogłaszają początek tego sezonu w gajach oliwnych i winnicach. Warto odwiedzić Şirince, aby zobaczyć tradycyjne procesy produkcji wysokiej jakości oliwy z oliwek i win z lokalnych szczepów oraz spróbować słynnych win owocowych.
Paszport Szlaku Efeler
Kolejną miłą niespodzianką na Szlaku Efeler jest „Paszport Szlaku Efeler”, który można uzyskać na stronie www.efeleryolu.com lub w placówkach na trasie.
Podróżnicy mogą podstemplować swoje paszporty charakterystycznymi, lokalnymi symbolami, odzwierciedlającymi tożsamość odwiedzanych miejscowości. Każdy paszport jest ręcznie wykonany i ma unikalny numer seryjny. Co więcej, osoby, które zbiorą wszystkie pieczątki z wiosek i udokumentują ukończenie trasy za pomocą aplikacji do śledzenia wędrówek, otrzymają specjalną złotą pieczęć Szlaku Efeler na ostatniej stronie paszportu.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.