Odkryj Szlak Efeler w prowincji Izmir – nową trasę łączącą malownicze wioski
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka@synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Szlak Efeler (Efeler Yolu), stworzony jako „zrównoważona trasa piesza” wzdłuż błękitnego wybrzeża Morza Egejskiego w Türkiye (Turcji), został w ubiegłym roku wyróżniony przez Green Destinations jako jedna ze 100 najlepszych inicjatyw na rzecz zrównoważonej turystyki z całego świata (Top 100 Stories). Ten najnowszy dodatek do sieci idyllicznych szlaków trekkingowych, łączących historię z naturą, liczy 500 kilometrów i rozpoczyna się w okolicach miasta Bornova w prowincji Izmir, a kończy w Domu Maryi Panny.
Trasa wiedzie przez wioski oraz płaskowyże, biegnąc starożytnymi ścieżkami i podążając śladami tradycji „Efe” w tym regionie. Szlak Efeler, składający się z 28 odcinków – 27 głównych tras i jednej alternatywnej – stanowi prawdziwe wyzwanie dla miłośników przyrody i aktywności fizycznej.
Wioski pielęgnujące bogate dziedzictwo kulturowe
„Efe” byli szanowanymi przywódcami tureckich oddziałów prowadzących działania nieregularne, znanych jako „Zeybek”, i zajmują ważne miejsce w tureckiej kulturze. Cenieni za odwagę i umiejętności przywódcze, „Efe” są wciąż otaczani czcią, a taniec zwany „Zeybek” wykonywany jest podczas szczególnych uroczystości do dziś. Region ten, będący domem dla wielu cywilizacji – od Hetytów i Frygów, po Rzymian i Osmanów – zachwyca bogactwem swojej historii. Dziedzictwo „Efe”, którzy odegrali kluczową rolę w obronie Türkiye (Turcji) podczas walk narodowowyzwoleńczych, jest nierozerwalnie związane z przeszłością tego obszaru, co czyni go wyjątkowym dla tych, którzy pragną zgłębić długą i barwną historię tego kraju.
Szlak Efeler rozpoczyna się w wiosce Kavaklıdere, w powiecie Bornova, i prowadzi przez góry Nif oraz Bozdağlar na wyżyny Kiraz. Dalej trasa przebiega przez pasmo górskie Aydın i kończy się niedaleko Efezu na obrzeżach miasta Selçuk, w Domu Maryi Panny na wzgórzu Bülbüldağı (Wzgórze Słowików).
Podczas nieprzerwanej wędrówki, Szlak Efeler można pokonać w ciągu około miesiąca. Trasa została zaprojektowana tak, aby każdego dnia można było dotrzeć do jednej z pobliskich miejscowości. Szlak przebiega przez 28 wiosek, w tym wiele małych osad, które zachowały swoje dawne tradycje i wartości. W większości z tych miejsc, takich jak Nazarköy, Bozdağ, Birgi, Beyköy czy Şirince, przy wejściach i wyjściach znajdują się drewniane bramy z informacjami dla podróżników.
Wszystkie miejscowości na Szlaku Efeler oferują niepowtarzalne doświadczenia, starannie dostosowane do różnych zainteresowań. Wioska Nazarköy, jeden z pierwszych przystanków na trasie, jest znana ze szklanych koralików, tzw. oka proroka (nazar boncukları), które mają na celu odpędzanie negatywnej energii. Birgi, uznane w 2022 roku przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych za jedną z „Najlepszych wiosek turystycznych”, to niezwykły skansen z ponad 200 zarejestrowanymi zabytkami. Do najważniejszych atrakcji Birgi należą wzniesiony w okresie Księstw Anatolijskich Meczet Ulu (Meczet Aydınoğlu Mehmet Beya), posiadłość Çakırağa (Çakırağa Konağı), grobowiec İmama Birgivi, posiadłość Sandıkoğlu, meczet Dervişağa i mauzoleum Ümmü Sultan Şah Türbesi.
Şirince, przedostatni przystanek na Szlaku Efeler, przyciąga odwiedzających przez cały rok, ale szczególnie zachwyca w czasie zbiorów. Dzwony ogłaszają początek tego sezonu w gajach oliwnych i winnicach. Warto odwiedzić Şirince, aby zobaczyć tradycyjne procesy produkcji wysokiej jakości oliwy z oliwek i win z lokalnych szczepów oraz spróbować słynnych win owocowych.
Paszport Szlaku Efeler
Kolejną miłą niespodzianką na Szlaku Efeler jest „Paszport Szlaku Efeler”, który można uzyskać na stronie www.efeleryolu.com lub w placówkach na trasie.
Podróżnicy mogą podstemplować swoje paszporty charakterystycznymi, lokalnymi symbolami, odzwierciedlającymi tożsamość odwiedzanych miejscowości. Każdy paszport jest ręcznie wykonany i ma unikalny numer seryjny. Co więcej, osoby, które zbiorą wszystkie pieczątki z wiosek i udokumentują ukończenie trasy za pomocą aplikacji do śledzenia wędrówek, otrzymają specjalną złotą pieczęć Szlaku Efeler na ostatniej stronie paszportu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.