Odkryj uroki tureckiego wybrzeża Morza Egejskiego – od Ayvalık po Datçę
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Wraz z rozpoczęciem długo oczekiwanego sezonu letniego na wspaniałym wybrzeżu Morza Egejskiego w Türkiye (Turcji), warto pomyśleć o wakacjach w tym malowniczym i fascynującym regionie, który rozciąga się od miejscowości Ayvalık, aż po Datçę. To krajobrazy pełne błękitu i zieleni, gdzie można znaleźć dziewicze plaże, zabytki, a także świeże owoce morza, pyszne potrawy na bazie oliwy z oliwek i lokalnie produkowane wina egejskie.
Ayvalık – najpiękniejsze miejsce na północnym wybrzeżu Morza Egejskiego
Znany z krystalicznie czystych wód, wspaniałych widoków, zabytkowych budowli i wyśmienitych dań kuchni egejskiej, Ayvalık to idealne miejsce na relaksujące wakacje. Poranek można rozpocząć od smacznego śniadania ze specjalnością regionu – kanapką zwaną Ayvalık tost, a dzień spędzić na plaży w Sarımsaklı lub na wybrzeżu w Altınova, zatoce Patriça czy zatoce Ortunç. Przemierzanie wielowiekowych uliczek tej urokliwej miejscowości, degustacja lokalnych serów, owoców morza i ziół oraz delektowanie się rakı lub miejscowym winem to tylko część z tutejszych atrakcji. Nie można też pominąć wizyty na wzgórzu znanym jako Diabelski Stół (tur. Şeytan Sofrası), skąd o zachodzie słońca rozciąga się niesamowity widok.
Obowiązkowa atrakcja: Wyspa Cunda, połączona z Ayvalık mostem, jest równie malownicza jak samo miasto. Zjedz posiłek w jednej z restauracji rybnych mieszczących się wzdłuż portu i rozkoszuj się wystawną egejską ucztą z kalmarów, krewetek i ośmiornic, a także bogactwem wyboru spośród ponad stu przystawek.
Alaçatı, czyli ulubiony kurort w prowincji Izmir
Izmir, piękne nadmorskie miasto i oaza dobrego życia, jest uważany za perłę Morza Egejskiego. Zaś w całej prowincji Izmir można znaleźć wiele starożytnych miast oblewanych przez błękitne fale morza. Najpopularniejszym miejscem na wakacyjny wyjazd jest bez wątpienia półwysep Çeşme, rekomendowany jako cel podróży na 2024 rok przez wydawnictwo „Lonely Planet”. Ten obszar słynie z białych, piaszczystych plaż, imprez na plaży o zachodzie słońca i uroczego, słynącego z dobrobytu miasta Alaçatı, w którym można zobaczyć zabytkowe wiatraki, kamienne domy, kameralne hotele butikowe i przytulne tawerny. Alaçatı przyciąga także uwagę rzeszy turystów, odbywającymi się tu festiwalami, bogatym życiem nocnym i wydarzeniami na plaży. Najbardziej znana plaża w regionie to plaża Ilıca, mogąca poszczycić się wspaniałym morzem. Dodatkowo silne, morskie wiatry sprawiają, że Alaçatı stało się idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.
Obowiązkowa atrakcja: Urla, pełna winnic i restauracji prowadzonych przez innowacyjnych szefów kuchni, to kierunek całorocznych podróży kulinarnych i kolejny, znakomity punkt na półwyspie Çeşme. Gastronomiczny rozwój tego obszaru zwrócił uwagę przewodnika Michelin, a uprawa winorośli w regionie sprawiła, że lokalne wina odgrywają główną rolę w tutejszej kuchni. Przed wyjazdem najlepiej zarezerwować stolik w wybranej restauracji!
Egejskie centrum atrakcji w Bodrum
Bodrum jest bez wątpienia najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym na cudownym wybrzeżu Morza Egejskiego w Türkiye (Turcji). Dzięki swojemu położeniu i bezkresnym, błękitnym wodom, ten wspaniały kurort wyróżnia się oszałamiającymi zatokami, plażami wyróżnionymi Błękitną Flagą, luksusowymi hotelami oraz znakomitymi restauracjami serwującymi dania kuchni egejskiej i międzynarodowej. Bodrum słynie również z międzynarodowych portów i przystani jachtowych. Otoczony miejscowościami wypoczynkowymi, takimi jak Göltürkbükü i Gümüşlük, to jedno z najlepszych miejsc, gdzie można doświadczyć „wakacji premium” pod każdym względem, z możliwością cieszenia się egejskim stylem życia przy stole pełnym wspaniałych owoców morza.
Obowiązkowa atrakcja: Odwiedź zamek Bodrum, wzniesiony w XV wieku przez Zakon Joannitów oraz znajdujące się w nim Muzeum Archeologii Podwodnej. Koniecznie wybierz się też do ruin Mauzoleum w Halikarnasie, uznawanego za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Nie zapomnij, że Bodrum to także raj kulinarny, w którym znajduje się wiele restauracji wyróżnionych w przewodniku Michelin.
Datça – piękna o każdej porze
Spokojne, nieskazitelne, ukryte za lasami sosnowymi plaże wyróżnione Błękitną Flagą, wzgórza porośnięte drzewami migdałowymi i oliwnymi, świeże powietrze, brukowane uliczki i kamienne domy...Datça, gdzie spotykają się Morze Egejskie i Morze Śródziemne, to uroczy półwysep słynący z przejrzystego morza i orzeźwiającej bryzy. Odznaczone Błękitną Flagą plaże Taşlık, Kumluk i Hastane Altı w samym centrum są idealne do opalania i pływania w lśniącej wodzie, a do zacisznych zatok Datçy można wybrać się na wycieczkę łodzią. Lokalne potrawy przyrządzane z ziół i uprawianych tu roślin to wyjątkowe przysmaki, podobnie jak tutejsze owoce morza, miód tymiankowy i migdały.
Obowiązkowa atrakcja: Przy okazji wizyty w Datça, warto wybrać się na sam kraniec półwyspu i podziwiać zachód słońca z majestatycznego, starożytnego miasta Knidos, położonego na styku Morza Egejskiego i Śródziemnego.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.