Odpowiednie nawodnienie podstawą zdrowia seniora
Codzienne przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego niezależnie od wieku. Jednak szczególnie istotne jest to w przypadku osób powyżej 65. roku życia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza latem, kiedy znaczenie właściwego nawodnienia rośnie. Co robić, aby pomóc seniorom zadbać o gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu?
Wraz z wiekiem rośnie znaczenie przyjmowania odpowiedniej ilości płynów – zarówno z powodu czynników fizjologicznych, jak i środowiskowych. Zawartość wody w organizmie w miarę jego starzenia się maleje, dlatego nawet nieduża utrata płynów może wpłynąć na kondycję i samopoczucie seniora1. Badania wykazują również, że osoby starsze spożywają niewystarczającą ilość płynów2, także ze względu na nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego w zakresie trawienia i wchłaniania, obniżenie wrażliwości sensorycznej skutkujące osłabionym odczuwaniem pragnienia, choroby współistniejące i wiele innych czynników3.
Woda i napoje wraz ze swoimi składnikami stanowią bardzo ważny element w kształtowaniu bilansu energetycznego i są niezbędnym elementem prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych. Według rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia (2012 r.) dzienne spożycie wody u dorosłych kobiet powinno wynosić 2000 ml/d, a u mężczyzn 2500 ml/d4. Aby osoby starsze przyjmowały odpowiednią ilość płynów, warto wdrożyć działania profilaktyczne . Eksperci zalecają, aby zachęcać seniorów do spożywania płynów regularnie w ciągu dnia, w mniejszych ilościach, ale częściej, a także stale monitorować stan nawodnienia organizmu.
Odpowiednie nawadnianie organizmu jest szczególnie istotne latem, kiedy wysokie temperatury sprzyjają szybkiej utracie płynów. W zależności od aktywności fizycznej zapotrzebowanie na wodę wzrasta wtedy od 500 do 750 ml dziennie. W tym okresie szczególnie należy zadbać o gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, zwłaszcza osób powyżej 65. roku życia. Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina zawiera specjalny zestaw i stężenie wszystkich najważniejszych elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń i chlor), glukozę oraz kompleks 10 najważniejszych witamin w ilościach zapewniających 100% dziennego zapotrzebowania dla osób dorosłych. Wystarczy rozpuścić w wodzie tabletkę Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina, aby ugasić pragnienie, nawodnić organizm i dostarczyć mu elektrolity i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Suplement diety Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina jest polecany zwłaszcza w trakcie upałów, podróży i wysiłku fizycznego, a także w przypadku odczuwania zmęczenia i znużenia. Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie naszych seniorów!
Przypisy
- Rikkert M.G., Melis R.J., Claassen J.A.: Heat waves and dehydration in the elderly. BMJ 2009, 339, b2663.
- Błędowski P., Mossakowska M., Chudek J., Grodzicki T., Milewicz A., Szybalska A., Wieczorowska-Tobis K., Więcek A., Bartoszek A., Dąbrowski A., Zdrojewski T.: Medical, psychological and socioeconomic aspects of aging in Poland Assumptions and objectives of the PolSenior project. Exp. Gerontol. 2011, 46, 1003-1009.
- Wotton K., Crannitch K., Munt R.: Prevalence, risk factors and strategies to prevent dehydration in older adults. Contemp Nurse, 2008, 31(1), 44-56.
- Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja. Praca zbiorowa pod red. Jarosz M. Instytut Żywności i Żywienia. Warszawa 2012. www.izz.waw.pl.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.