Komunikaty PR

Ogrzewanie ścienne w Twoim domu: czy warto postawić na ciepło wprost ze ścian?

2020-08-25  |  13:00
Biuro prasowe

Popularna podłogówka zyskała zwolenników dzięki wysokiej efektywności przy niskotemperaturowych źródłach ciepła i komfortowemu użytkowaniu. Wśród innowacyjnych rozwiązań w zakresie ogrzewania płaszczyznowego pojawia się również instalacja ścienna – jak działa i dlaczego warto wybrać ciepło ze ścian?

Ogrzewanie ścienne w praktyce szczególnie nie różni się od podłogówki. Zaliczane jest do grupy ogrzewania płaszczyznowego, czyli instalacji niskotemperaturowej o dużej powierzchni grzewczej, w której ciepło przekazywane jest do pomieszczenia poprzez przegrody (podłogę, ścianę, sufit). Systemy ścienne mogą występować zarówno w wersji do zabudowy suchej (instalacja może być zasłonięta płytami g-k), jak i mokrej (z warstwą tynku), a także nadają się do nowych oraz modernizowanych budynków. Ich koszt wraz z montażem porównywalny jest do inwestycji w instalację podłogową.

Instalacja w ścianie, czyli oddawanie ciepła na zasadzie promieniowania

Podobnie jak w przypadku systemów ogrzewania podłogowego podstawą instalacji ściennej są rury wielowarstwowe lub PE-Xa ułożone na ścianach zewnętrznych, czyli w miejscach o największych stratach cieplnych. Sposób ich poprowadzenia zależy od indywidualnych warunków panujących na budowie oraz wytycznych zawartych w projekcie, jednak zalecany jest meandrowy system układania pętli.  

Projekt instalacji ogrzewania płaszczyznowego jest kluczowy podczas każdej inwestycji, szczególnie w przypadku systemów ściennych. Zawarte są w nim nie tylko wytyczne dla instalatora. To przede wszystkim gwarancja dla inwestora, który ma pewność, że instalacja w jego domu jest położona zgodnie z zapotrzebowaniem budynku na ciepło. Projekt będzie także wskazówką dla kolejnych wykonawców, którzy będą odpowiadać za prace wykończeniowe. Systemy, w zależności od rodzaju, pokrywa się płytami prefabrykowanymi, karton-gipsem lub tynkiem o niewielkiej grubości – maksymalnie do 10-15 mm nad rurami grzewczymi. Jego docelowa grubość zależy od średnicy zastosowanej rury grzewczej. Dzięki temu ogrzewanie ścienne charakteryzuje się mniejszą bezwładnością cieplną, a to z kolei wiąże się z łatwiejszą i szybszą regulacją temperatury w pomieszczeniach. Ponadto mniejsza bezwładność cieplna sprawia, że pomieszczenia szybciej się nagrzewają, a po wyłączeniu ogrzewania efektywniej wytracają temperaturę. Ogrzewanie ścienne zapewnia również równomierny rozkład temperatury bez względu na wysokość pomieszczeń. W przypadku ogrzewania przy stopach jest nam cieplej niż na wysokości głowy – tłumaczy Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, producenta ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz automatyki sterującej.

Z ogrzewaniem ściennym zyskujemy również większą swobodę aranżacji. Na podłodze możemy położyć dowolny materiał, od kafli po panele czy dywany bez obaw o opór cieplny, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.

Chłód w lecie lepszy ze ścian niż z podłogi

Wysokie temperatury w lecie i długotrwałe upały zmuszają coraz więcej osób do montażu źródeł chłodu w swoich domach. Chociaż najczęstszy wybór pada na klimatyzatory przenośne lub ścienne, coraz więcej nowoczesnych domów wyposaża się w źródła ciepła z funkcją chłodzenia, które odpowiadają za dostarczanie chłodnego czynnika do instalacji w lecie.

Od kilku lat zauważamy rosnącą tendencję, jeżeli chodzi o wykorzystywanie instalacji płaszczyznowych nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także ich chłodzenia. Jest to znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie niż urządzenia nadmuchowe. Przede wszystkim chłodne powietrze, w przypadku instalacji płaszczyznowej, rozkłada się równomiernie w pomieszczeniu, nie powodując efektu tzw. zimnego nadmuchu, a także eliminuje rozwijanie się bakterii i grzybów, które mają siedliska w nieserwisowanych klimatyzatorach czy przewodach wentylacyjnych – podkreśla Piotr Serafin.

Ogrzewanie/chłodzenie ścienne to również duży komfort użytkowania. Poprowadzone w ścianach rury nie hałasują, a zaawansowana automatyka umożliwia precyzyjną regulację temperatury. Ponadto powietrze w trybie chłodzenia jest zawsze optymalnie nawilżone, a ściany suche, dzięki zastosowaniu termostatów wyposażonych w czujniki wilgotności.

Ogrzewanie ścienne polecane jest szczególnie do nowych budynków, ale również można je zastosować w modernizowanych pomieszczeniach. Najczęściej montowane jest w sypialniach, pokojach dziecięcych i salonach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.

Bankowość

Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych

W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.