Oko w oko z ceramiką. Malwina Konopacka otworzyła swój showroom w Domotece
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
W DOMOTECE odbyła się kolejna odsłona autorskiego cyklu spotkań DOMOpasje. Tym razem wydarzenie połączone było z otwarciem showroomu Malwiny Konopackiej – wyjątkowej polskiej projektantki i ilustratorki, znanej z tworzenia wyrazistej ceramiki, pełnej intensywnych odcieni. Malwina Konopacka podzieliła się z zebranymi również historią swojej twórczości, opowiadając, jak jej droga zawodowa ewoluowała od ilustracji po słynne wazony, które doczekały się już wystaw na całym świecie. Uczestnicy mogli odkryć jej inspiracje oraz dowiedzieć się, co kryje się za charakterystycznymi kształtami, nazwami i symboliką jej prac.
Współczesna ceramika to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim medium artystycznego wyrazu. Dzięki połączeniu nowoczesnych technologii z tradycyjnym rzemiosłem, artyści jak Malwina Konopacka redefiniują granice tego, co można uznać za sztukę użytkową. Jej prace udowadniają, że ceramika może być zarówno funkcjonalna, jak i inspirująca, zmieniając wnętrza w przestrzenie pełne artystycznej głębi. Podczas wydarzenia goście mieli okazję przede wszystkim podziwiać szeroką gamę prac artystki – od premierowej kolekcji „Po drugiej stronie lustra”, po kultowe modele, takie jak wazony OKO, OKO Cyrk, kubki UCHO czy rzeźbiarskie totemy.
„Po drugiej stronie lustra” – jubileuszowa kolekcja, która zachwyciła publiczność, to ważny moment w twórczości artystki. Po raz pierwszy Malwina Konopacka zaprezentowała ceramiczne obiekty pokryte lustrzaną warstwą, które wprowadziły do prac artystki subtelność i nowy wymiar interpretacji. Wieczór stał się prawdziwą ucztą dla miłośników designu i sztuki użytkowej. Goście mieli niepowtarzalną okazję, by porozmawiać z artystką, bliżej poznać jej inspiracje oraz dowiedzieć się więcej o procesie twórczym stojącym za jej pracami. Dodatkowo mogli z bliska zobaczyć dzieła, które zmieniają codzienne otoczenie i nadają mu nową jakość. DOMOTEKA zaprasza do odwiedzenia showroomu Malwiny Konopackiej. W tym miejscu będzie funkcjonował jeszcze do końca grudnia.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.