Komunikaty PR

Ołowiany rysik i skórka od chleba, czyli praprzodkowie… ołówka!

2022-04-28  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania info pras ( 1.67 MB )

Ołówek, który przypomina ten współczesny, narodził się w XIV wieku i miał postać pręcika wykonanego z cyny i ołowiu, który dodatkowo owijano kawałkiem skóry. Używano go do szkicowania, a rysunki poprawiano kawałkiem… chleba. Gdy w połowie XVI wieku w Anglii odkryto bogate złoża grafitu, okazało się, że jest on znacznie lepszym narzędziem piśmienniczym. Zostawiał ciemniejszy ślad lecz miał wadę - wymagał większej ochrony, gdyż łatwo kruszył się i rozpadał w rękach. Dlatego postanowiono grafitowe serce oprawiać w drewnianą obudowę. Tak narodził się ołówek, który znamy dzisiaj. I chociaż z ołowiem nie ma już nic wspólnego, ślady historii pozostały w nazwie, którą ołówek zawdzięcza swojemu ołowiowemu praprzodkowi. Podobno grafit nazywano też „czarnym ołowiem”...

Współcześnie wkłady ołówków są wykonane z mieszanki grafitu i kaolinu (glinki). Im więcej w składzie grafitu, tym ołówek jest bardziej miękki, a im więcej kaolinu, tym jest twardszy. Kierując się oznaczeniami na ołówkach, łatwo można dobrać odpowiedni dla swoich potrzeb.

  • Ołówki twarde oznacza się literą H. Najczęściej używane są do rysunku technicznego, kreślenia konturów czy szkicowania.
  • Ołówki o pośredniej twardości są najbardziej popularne i uniwersalne. Ich oznaczenia to HB i F. Łatwo je zetrzeć gumką, są odpowiednie zarówno do pisania, jak i rysowania.
  • Ołówki miękkie są oznaczone literą B. Najczęściej wykorzystywane są do cieniowania i rysowania grubszych linii.

Na masową skalę ołówki zaczęto produkować w XVII wieku, a pierwsze, które miały drewniany korpus były niemalowane. Dzisiaj możemy przebierać w różnorodnych wersjach i kolorach tego popularnego narzędzia piśmienniczego. Drewniany korpus to tylko jedna z opcji. Bardziej ekologicznym wyborem są przyjazne dla środowiska, bezdrzewne ołówki grafitowe wykonane w 57% do 65% z materiałów z recyklingu, takie jak Ołówki BIC® ECOlutions Evolution Original oraz Black. Można je dostać w wersji z gumką lub bez, w kolorze zielonym (wersja Original) albo czarnym ze złotym napisem (model Black).

Oprócz klasycznych ołówków grafitowych, warto mieć pod ręką także ołówek automatyczny z wkładami o różnej grubości i twardości. Nie trzeba go temperować, jest wyjątkowo precyzyjny, idealny do dopracowywania detali. Co więcej, dzięki możliwości wymiany oraz uzupełniania wkładów ołówki automatyczne są bardzo ekonomiczne i ekologiczne. Warto szukać takich jak ołówek automatyczny BIC® ECOlutions Matic, który w 65% został wykonany z surowców z recyklingu.

Ołówki z recyklingu poleca BIC

Ołówki grafitowe BIC® ECOlutions Evolution Original

Przyjazne dla środowiska, bezdrzewne ołówki grafitowe wykonane w 50% oraz 57% z materiałów z recyklingu i opatrzone ekologicznym certyfikatem NF Envirennement. Dostępne z praktyczną gumką lub bez. Wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, nie pozostawiają drzazg w razie złamania. Wyjątkowo bezpieczne dla dzieci. Idealne do rysowania, szkicowania czy pisania. Dopracowane w  najdrobniejszych szczegółach; obecne na rynku od niemal 30 lat!

Dystrybutor: BIC Polska Sp. z o.o. Cena det. ok. 1,30 do 2 zł/szt.

Ołówek automatyczny BIC® ECOlutions Matic

Ołówek automatyczny wykonany w 65% z surowców z recyklingu. Wewnątrz korpusu zawiera 4 grafity HB o średnicy 0,7 mm, każdy o długości 90 mm. Łatwy w użyciu, precyzyjny i poręczny  ̶  wystarcza na długo, nie wymaga temperówki, a umieszczona na końcu gumka umożliwia bieżące ścieranie i korygowanie rysunku. Oznaczony francuskim certyfikatem ekologicznym NF Environnement. Dla użytkowników oczekujących wysokiej jakości i rozwiązań przyjaznych dla naszej planety.

Dystrybutor: BIC Polska Sp. z o.o. Cena det. ok. 2,50 zł/szt.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika Biuro prasowe
2025-06-17 | 09:30

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Marka HONOR, globalny lider w branży technologicznej, zaprezentowała najnowszą serię smartfonów HONOR 400. Premiera ta jest nie tylko krokiem naprzód w dziedzinie
Hobby Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach
2025-06-05 | 06:00

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archiwa Państwowe w Polsce już po raz osiemnasty aktywnie włączą się w wydarzenie,
Hobby Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
2024-12-19 | 11:30

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń szachowych na świecie, zadebiutują w

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.