OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
W grudniu lubimy wracać do znanych nam od dziecka baśniowych opowieści, które wprawiają nas w świąteczny nastrój. Historie o okrutnej Królowej Śniegu czy skąpym Ebenerze Scrooge’u to ponadczasowe klasyki łączące pokolenia i niekwestionowane hity każdej Gwiazdki. W tym roku bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował wyjątkowy repertuar – pokaże dwa widowiska baletowe zrealizowane na podstawie opowieści Hansa Christiana Andersena i Charlesa Dickensa, nowoczesne interpretacje świątecznych hitów oraz klasyczne utwory Bacha, Pucciniego, Verdiego czy Händla.
„Królowa Śniegu”
Ten magiczny spektakl inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena, przenosi widzów do świata pełnego lodu, śniegu i magii. W 1844 roku Andersen stworzył opowieść, w której odłamki diabelskiego zwierciadła wtapiają się w ludzkie dusze i sprawiają, że piękno i dobro stają się dla nich brzydkie i złe. Ta wzruszająca historia stała się inspiracją dla kolektywu artystów, którzy stworzyli spektakl multidyscyplinarny, osadzony w niezwykłej scenerii lodowiska w Tampere w Finlandi. Połączenie tańca, muzyki i spektakularnych efektów wizualnych tworzy spektakularne widowisko i przenosi klasyczną baśń do współczesności w zupełnie nowy sposób.
KRÓLOWA ŚNIEGU | ARTE.TV
„Opowieść Wigilijna”
Historia zgorzkniałego, bezdusznego skąpca Ebenera Scrooge'a i jego przemiany tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia od lat wzrusza i osiągnęła status kultowej. Na podstawie klasycznej powieści Charlsa Dickensa powstały setki filmów, książek, spektakli oraz przedstawień muzycznych. Pokazywany przez ARTE.tv balet bożonarodzeniowy był prezentowany na scenie Fińskiej Opery Państwowej w grudniu ubiegłego roku. Choreograf i były dyrektor artystyczny Baletu Królewskiego w Birmingham David Bintley oraz kompozytorka Sally Beamish stworzyli emocjonującą i nowoczesną adaptację tej ponadczasowej opowieści, która zachwyca za sprawą pięknej choreografii, muzyki i olśniewających kostiumów.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA | ARTE.TV
„Oratorium na Boże Narodzenie”
Mistrzowskie dzieło Johanna Sebastiana Bacha składające się z 6 części od Narodzin Jezusa po Adorację Trzech Mędrców z udziałem słynnego tenora Juliana Prégardiena to prawdziwa muzyczna uczta, która wprawi widzów w świąteczny nastrój. Przy akompaniamencie orkiestry Akademie für Alte Musik Berlin oraz za sprawą chóru NDR Vokalensemble utwór ten nabiera głębi i wyjątkowej magii.
ORATORIUM NA BOŻE NARODZENIE | ARTE.TV
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości:
FB http://facebook.com/ARTEpopolsku
Instagram https://www.instagram.com/arte.tv_pl
Tik-Tok https://www.tiktok.com/@artetv_pl
Twitter https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia

BO TOPOR SIĘ NIE STARZEJE. „JOKO” IZABELI PLUCIŃSKIEJ PODBIJA ŚWIAT
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.