OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
W grudniu lubimy wracać do znanych nam od dziecka baśniowych opowieści, które wprawiają nas w świąteczny nastrój. Historie o okrutnej Królowej Śniegu czy skąpym Ebenerze Scrooge’u to ponadczasowe klasyki łączące pokolenia i niekwestionowane hity każdej Gwiazdki. W tym roku bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował wyjątkowy repertuar – pokaże dwa widowiska baletowe zrealizowane na podstawie opowieści Hansa Christiana Andersena i Charlesa Dickensa, nowoczesne interpretacje świątecznych hitów oraz klasyczne utwory Bacha, Pucciniego, Verdiego czy Händla.
„Królowa Śniegu”
Ten magiczny spektakl inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena, przenosi widzów do świata pełnego lodu, śniegu i magii. W 1844 roku Andersen stworzył opowieść, w której odłamki diabelskiego zwierciadła wtapiają się w ludzkie dusze i sprawiają, że piękno i dobro stają się dla nich brzydkie i złe. Ta wzruszająca historia stała się inspiracją dla kolektywu artystów, którzy stworzyli spektakl multidyscyplinarny, osadzony w niezwykłej scenerii lodowiska w Tampere w Finlandi. Połączenie tańca, muzyki i spektakularnych efektów wizualnych tworzy spektakularne widowisko i przenosi klasyczną baśń do współczesności w zupełnie nowy sposób.
KRÓLOWA ŚNIEGU | ARTE.TV
„Opowieść Wigilijna”
Historia zgorzkniałego, bezdusznego skąpca Ebenera Scrooge'a i jego przemiany tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia od lat wzrusza i osiągnęła status kultowej. Na podstawie klasycznej powieści Charlsa Dickensa powstały setki filmów, książek, spektakli oraz przedstawień muzycznych. Pokazywany przez ARTE.tv balet bożonarodzeniowy był prezentowany na scenie Fińskiej Opery Państwowej w grudniu ubiegłego roku. Choreograf i były dyrektor artystyczny Baletu Królewskiego w Birmingham David Bintley oraz kompozytorka Sally Beamish stworzyli emocjonującą i nowoczesną adaptację tej ponadczasowej opowieści, która zachwyca za sprawą pięknej choreografii, muzyki i olśniewających kostiumów.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA | ARTE.TV
„Oratorium na Boże Narodzenie”
Mistrzowskie dzieło Johanna Sebastiana Bacha składające się z 6 części od Narodzin Jezusa po Adorację Trzech Mędrców z udziałem słynnego tenora Juliana Prégardiena to prawdziwa muzyczna uczta, która wprawi widzów w świąteczny nastrój. Przy akompaniamencie orkiestry Akademie für Alte Musik Berlin oraz za sprawą chóru NDR Vokalensemble utwór ten nabiera głębi i wyjątkowej magii.
ORATORIUM NA BOŻE NARODZENIE | ARTE.TV
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości:
FB http://facebook.com/ARTEpopolsku
Instagram https://www.instagram.com/arte.tv_pl
Tik-Tok https://www.tiktok.com/@artetv_pl
Twitter https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia

BO TOPOR SIĘ NIE STARZEJE. „JOKO” IZABELI PLUCIŃSKIEJ PODBIJA ŚWIAT
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.