Ormana wśród „Najlepszych wiosek turystycznych 2024"
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Wioska Ormana, położona u podnóża gór Taurus w prowincji Antalya, w samym sercu Riwiery Tureckiej, znalazła się na liście „Najlepszych wiosek turystycznych 2024” według Światowej Organizacji Turystyki (UN Tourism). To prestiżowe wyróżnienie podkreśla historyczną architekturę wioski, jej wyjątkowe piękno przyrodnicze oraz wkład w rozwój zrównoważonej turystyki i obszarów wiejskich. Ormana jest piątą turecką wioską uhonorowaną tym tytułem, dołączając do Mustafapaşy i Taraklı (2021), Birgi (2022) oraz Şirince (2023).
Położona pośród potoków wpadających do rzeki Manavgat, Ormana to historyczna wioska Yörüków (dawnych nomadów) usytuowana w okolicy İbradı, zaledwie 2,5 godziny jazdy od centrum Antalyi. Ta malownicza miejscowość od lat pozostaje ukrytym klejnotem, oferującym spokojny wypoczynek w otoczeniu natury. Jako osada istniejąca już od czasów hellenistycznych, wyróżnia się także bogactwem kulturowym i historycznym. Dziś Ormana, licząca zaledwie 600 mieszkańców, przyciąga podróżnych szukających autentycznych doznań, zwłaszcza dzięki doskonale zachowanej architekturze wernakularnej oraz obchodzonemu od 57 lat festiwalowi winogron.
350-letni cud architektury – guzikowe domy
Ormana łączy w sobie wielowiekową historię, kulturę i naturalne piękno. Charakterystyczne dla wioski guzikowe domy, zbudowane bez użycia zaprawy murarskiej, wyłącznie z kamieni i drewna cedrowego, są jednymi z najbardziej zrównoważonych przykładów lokalnej architektury w Türkiye (Turcji). W tych budowlach drewno cedrowe stanowi solidną konstrukcję, która utrzymuje kamienie na miejscu. Nazwa „guzikowe domy” pochodzi od widocznych elementów drewnianych, przypominających guziki.
Choć metoda budowy tych domów jest niezwykle unikatowa, jeszcze bardziej fascynuje ich trwałość. Dzięki elastyczności konstrukcji kamienie potrafią dostosować się do ruchów ziemi, a grube ściany gwarantują ciepło zimą i przyjemny chłód w okresie letnim. W ostatnim czasie Ormana stała się popularnym kierunkiem na szlaku zrównoważonej turystyki w górach Taurus, dzięki renowacji tych wyjątkowych budowli. Niektóre odrestaurowane domy przekształcono w butikowe hotele, które oferują gościom autentyczne doświadczenie lokalnego stylu życia i pozwalają poczuć ducha regionu.
Przygody w duchu zrównoważonego rozwoju
Oprócz wyjątkowej architektury Ormana oferuje bogactwo historyczne i przyrodnicze, a także liczne atrakcje, takie jak obserwacja dzikiej przyrody, safari fotograficzne, eksploracja jaskiń czy trekking. Te aktywności czynią wioskę idealnym celem podróży dla osób pragnących odkrywać wiejskie krajobrazy i tradycyjny styl życia w Türkiye (Turcji). Przybywających gości wita zapierający dech w piersiach widok – malowniczy krajobraz wioski z tarasów widokowych, gdzie błękit nieba łączy się z zielenią okolicznych lasów. Po zarezerwowaniu pobytu w jednym z guzikowych domów, można posmakować lokalnego życia, słuchając codziennych rozmów mieszkańców w kawiarniach lub ciesząc się spokojem podczas spacerów wąskimi, klimatycznymi uliczkami.
Wśród miejsc, które warto odwiedzić w Ormanie i jej okolicach, wyróżniają się Jaskinia Altınbeşik oraz równina Eynif. Jaskinia Altınbeşik to prawdziwy cud natury – mieści największe podziemne jezioro w Türkiye (Turcji) i trzecie co do wielkości w Europie. Zachwycająca podziemna sceneria urzeka formacjami trawertynowymi, stalaktytami i stalagmitami, które tworzą spektakularny krajobraz.
W pobliżu Parku Narodowego Jaskini Altınbeşik, pierwszego i jedynego parku narodowego w Türkiye (Turcji), którego główną atrakcją jest jaskinia, rozciąga się równina Eynif o powierzchni 90 000 hektarów. Położona na trasie historycznego Jedwabnego Szlaku, stanowi obecnie dom dla setek dzikich koni yılkı, których widok robi ogromne wrażenie. Na równinie czekają na odwiedzających Zajazd Tol (Tol Han) z czasów seldżuckich oraz starożytne miasto Erymna z okresu rzymskiego.
Ormana jest również znana ze swoich winnic. Podróżni mogą je odwiedzać i odkrywać wyjątkowe połączenie lokalnego koziego sera z winogronami. Co więcej, we wrześniu odbywa się tu coroczny festiwal winogron, który ma na celu celebrację odmiany zwanej çavuş. Osoby odwiedzające Ormanę w tym czasie mają szansę wziąć udział w wydarzeniu, skosztować tych wyjątkowych owoców i poznać tajniki uprawy winorośli w regionie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.