Komunikaty PR

Orzeźwiające koktajle na maślance – sprawdź niebanalne pomysły

2021-07-29  |  10:00
Biuro prasowe

Gdy za oknem upał, szukamy wielu sposobów na ochłodę i orzeźwienie. W takie dni warto sięgnąć po coś, co ugasi nasze pragnienie, a jednocześnie będzie dobroczynnie wpływało na nasz organizm. Właśnie takim napojem jest maślanka, czyli fermentowany napój mleczny. Możemy jej użyć do obiadów, deserów, ale również do koktajli. W połączeniu z owocami, będzie tworzyła niepowtarzalną kompozycję smaków. Jakie właściwości ma napój na bazie maślanki i jak go przygotować? Oto kilka propozycji.

 

Maślanka stanowi zdrowy dodatek do naszej codziennej diety. Zawiera w sobie sole mineralne, białko i lecytynę, która pozytywnie wpływa na pamięć. Ponadto obecność kwasu mlekowego wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie reguluje proces trawienia. Maślanka podobnie jak jogurt i kefir, utrzymuje na długo uczucie sytości po spożyciu oraz posiada mało kalorii, dlatego nawet osoby na diecie mogą ją dodawać zarówno do dań wytrawnych, deserów czy przekąsek. Jest przy tym bardzo lekkostrawna, co jest dodatkowym plusem w gorące dni, gdy nie mamy ochoty jeść nic „ciężkiego”.

 

Maślanka, czyli dobra podstawa

Maślanka przez wiele lat była nieco niedocenianym produktem. Obecnie stale zyskuje na popularności, wpisując się w konsumenckie trendy prozdrowotne. Na rynku popularnością cieszą się unowocześnione propozycje gotowych maślanek, bazujące na tradycji i regionalnych przepisach. Pomimo ogromnego sentymentu do naturalnego smaku, dodaje się różne dodatki, tworząc zupełnie nową i wyjątkową kompozycję (np. Maślanka Mrągowska straciatella, pieczone jabłko czy mango-kardamon). Obecnie nie brakuje również produktów, które mogą stanowić podstawę pysznych dań, nie narzucając tym samym ich konkretnego charakteru (np. Maślanka Mazurski Smak), a podkreślając smak.

Koktajle na maślance

Koktajle to świetna propozycja zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek czy kolację. Dzięki właściwościom maślanki, zachowasz sytość przez dłuższy czas i dostarczysz sobie wielu wartości odżywczych. Poza tym stanowią idealną alternatywę dla zwykłych posiłków, na przykład wtedy, gdy jesteśmy zabiegani. Ważne jest, że przygotowanie takich koktajli nie trwa długo i jest bardzo proste.

Leśny koktajl

Borówki wzmacniają wzrok i pamięć, w dodatku są słodsze od naszych rodzimych jagód. W połączeniu z Maślanką Mrągowską o smaku bananem, stworzą fantastyczny koktajl. Tajemniczym składnikiem, który doda całości egzotycznego smaku jest tahini, czyli pasta sezamowa bogata w wapń, żelazo, cynk i magnez.

Składniki:

  • 1 szklanka borówki amerykańskiej
  • 1/2 szklanki mleka Łaciate 3,2%
  • 1/2 szklanki Maślanki Mrągowskiej wieloowocowej – owoce leśne
  • 1/2 banana
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżka TAHINI (opcjonalnie)
  • owoce do dekoracji

Przygotowanie: Do pojemnika blendera wkładamy wszystkie składniki: umyte borówki, mleko, maślankę, obranego banana, miód i pastę tahini, jeśli jej używamy. Wszystko blendujemy na jednolity, gładki koktajl i dekorujemy owocami, podając go w pucharkach albo szklankach.

Kakaowy zawrót głowy

Ta propozycja to coś dla wszystkich fanów słodkości. Połączenie kakao i maślanki będzie przypominało czekoladowy napój, a dzięki prozdrowotnym właściwościom tych składników, dodatkowo wzmocni nasz organizm. Słodyczy dodają daktyle, więc cukier możemy w tej sytuacji zostawić na inną okazję.

Składniki:

  • 500 ml maślanki Mrągowskiej naturalnej
  • 1 banan
  • 1 łyżka kakao (gorzkiego, naturalnego)
  • 50 g daktyli
  • mięta do ozdoby

Przygotowanie: Do pojemnika blendera wlewamy maślankę. Dodajemy obranego banana, kakao oraz daktyle. Miksujemy na gładki koktajl i przed podaniem, dekorujemy listkami mięty.

Maślanka jest źródłem wielu wartości odżywczych. Warto dołączyć ją do codziennej diety. Jeśli nie masz czasu albo ochoty na przygotowywanie koktajlu w domu, ale chcesz skorzystać z drogocennych składników maślanki możesz postawić na gotowy deser, przygotowany na jej bazie (np. deser z maślanką od Mlekpolu). Dostępny jest w trzech oryginalnych smakach: nata de coco, tarta cytrynowa oraz muffinka jagodowa. Nie tylko będzie stanowił zdrową i pożywną przekąskę, ale także orzeźwi w upalne dni.

Więcej przepisów na orzeźwiające koktajle na bazie maślanki można znaleźć na stronie: www.maslankamragowska.pl. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów Biuro prasowe
2025-04-29 | 06:00

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Problem z odróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych, potrzeba wyraźnego zróżnicowania opakowań dla obu wariantów oraz całkowity zakaz reklamy
Żywienie Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
2025-04-09 | 10:45

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Jeszcze dekadę temu zakupy spożywcze online wydawały się rozwiązaniem dla nielicznych. Zmieniające się nawyki konsumentów i rosnące oczekiwania wobec jakości
Żywienie Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
2025-03-19 | 23:00

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?

Tiramisu, comfort food i szczęście na zamówienie. Jak jedzenie poprawia nastrój w Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Szczęście ma wiele smaków, ale jeden

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.