Komunikaty PR

Osprzęt rowerowy – dlaczego jest ważny w trakcie jazdy?

2023-02-09  |  11:00
Biuro prasowe

Zakup nowego jednośladu, wymiana części w sprawdzonym czy wielokrotnie używanym rowerze to sytuacja, kiedy warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom osprzętu. To właśnie od niego w znacznym stopniu będzie zależało bezpieczeństwo jazdy oraz płynąca z niej przyjemność. Dlaczego jeszcze osprzęt rowerowy jest taki ważny?


Nie ulega wątpliwości, że podstawą każdego jednośladu jest rama, ponieważ do niej są przymocowane pozostałe elementy roweru. Niemniej jednak, szczególnie istotną rolę odgrywa osprzęt rowerowy, czyli zestaw części, który stworzono mając na uwadze rodzaj pojazdu, specyfikę nawierzchni oraz styl jazdy. Obejmuje on przede wszystkim takie elementy roweru, jak przerzutki, hamulce, korby, kasety czy piasty. Odpowiedni dobór tych komponentów może wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności jednośladu. Ponadto, osprzęt do roweru ułatwia przemieszczanie się w terenie oraz poprawia komfort jazdy, ponieważ na stawy są przenoszone mniejsze obciążenia. Niepewne hamulce czy zacinające się przerzutki mogą utrudnić poruszanie się po drodze, a w efekcie odebrać sporo radości z podróży. 


W trakcie szukania roweru służącego jedynie do rekreacyjnych przejażdżek czy dojazdów do pracy, zwraca się uwagę na innej klasy i rodzaju osprzęt niż w przypadku jednośladu przeznaczonego do jazdy profesjonalnej. Warto mieć na uwadze to, że wraz z określonym typem roweru powiązany jest konkretny rodzaj osprzętu. Po wyborze odpowiedniego modelu oraz sprecyzowaniu swoich potrzeb i wymagań, należy sprawdzić jakie kategorie części wyróżnia producent. Większość firm rowerowych posiada w swoim asortymencie osprzęt do różnego rodzaju jednośladów, od górskich, trekkingowych, po miejskie. - Przykładem jest japońska marka Shimano, która istnieje od ponad stu lat i zajmuje się produkcją między innymi wysokiej klasy osprzętu rowerowego. System przerzutek tego producenta charakteryzuje się precyzyjnym wykonaniem, a jego obsługa nie wymaga wielkiego wysiłku. Z kolei hamulce cechują się dobrą modulacją oraz wysoką wydajnością. Sprzęt Shimano uważany jest za jeden z najlepszych dostępnych na rowerowym rynku, dlatego wykorzystujemy go przy produkcji większości naszych jednośladów - tłumaczy Adam Ziętek, założyciel i właściciel marki STORM. Wyróżnia się poszczególne grupy osprzętu, które różnią się od siebie sposobem działania i jakością wykonania. Wśród nich można znaleźć nie tylko proste, ale także bardziej zaawansowane pod względem technologicznym komponenty. W przypadku zakupu jakiejkolwiek części osprzętu, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy nowy element będzie kompatybilny do reszty. Pomoc wykwalifikowanego pracownika sklepu czy punktu rowerowego może okazać się w takiej sytuacji nieoceniona.


Każdy element roweru ma wpływ na to, jak wygodnie się na nim jeździ. Im wyższej jakości będzie zastosowany w nim osprzęt, tym jednoślad dłużej posłuży danemu użytkownikowi. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia roweru są przerzutki. To właśnie one umożliwiają szybką jazdę oraz ułatwiają wjechanie pod górkę, dlatego warto wybrać takie, które mają odpowiednie parametry techniczne i zostały wyprodukowanie przez sprawdzoną firmę. - Przerzutki Shimano z grupy Alivio zapewniają płynną i precyzyjną zmianę przełożeń w rowerze. Ponadto, cechują się ciekawym wzornictwem oraz cichym działaniem. Dzięki dobrej wytrzymałości mechanicznej, mogą pracować z większymi obciążeniami. Takie przerzutki znajdują się m.in. w naszym rowerze trekkingowym Marathon Man 9.0 - wyjaśnia Adam Ziętek. Osprzęt ma istotne znaczenie dla żywotności jednośladu. W kwestii poczucia bezpieczeństwa podczas podróży, kluczową rolę odgrywają skuteczne hamulce rowerowe. Z tego powodu ważne jest, aby zostały dobrane one zgodnie z preferowanym stylem jazdy. Następnymi elementami osprzętu, na które należy zwrócić szczególną uwagę są kasety rowerowe i korba, która umożliwia efektywne przenoszenie generowanej energii na prędkość. Dzięki sprawnemu napędowi jest większa szansa na bezawaryjne pokonywanie tras. Wpływ na jakość jazdy mają także piasty rowerowe, które odpowiadają za płynną pracę kół.


Warto wiedzieć, że poszczególne komponenty osprzętu powinny być dobierane w zależności od rodzaju jednośladu, stylu jazdy, a także typu nawierzchni, po której użytkownik będzie się poruszał. Jeśli nie mamy wiedzy lub pojawią się wątpliwości, jakie wyposażenie dobrze sprawdzi się w mieście, a które poza nim, warto udać się do sklepów rowerowych, gdzie pracownicy pomogą dobrać osprzęt zgodnie z oczekiwaniami konsumenta.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Mistrzostwa Polski w wyścigach równoległych w Toruniu! Biuro prasowe
2024-08-07 | 10:00

Mistrzostwa Polski w wyścigach równoległych w Toruniu!

Już 25 sierpnia na lotnisku w Toruniu odbędzie się oficjalna 4. runda Mistrzostw Polski w Wyścigach Równoległych. Wydarzenie, organizowane przez Fast VAG i Polski Związek Motorowy,
Motoryzacja Znamy wyniki najnowszego Rankingu miast przyjaznych kierowcom
2024-08-07 | 10:00

Znamy wyniki najnowszego Rankingu miast przyjaznych kierowcom

Rankingowe kryteria  Jak co roku dziewiętnaście miast podzielono na dwie grupy – powyżej oraz poniżej 300 tys. mieszkańców. Następnie porównano dane zebrane w
Motoryzacja Fotoradary – jak działają i gdzie można sprawdzić ich lokalizację?
2024-08-01 | 10:00

Fotoradary – jak działają i gdzie można sprawdzić ich lokalizację?

Funkcjonowanie fotoradarów w Polsce Fotoradary w Polsce często ustawiane są w rejonach, w których w przeszłości występowała duża liczba wypadków lub wykroczeń. O

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.