Ostatni dzwonek na wymianę okien dachowych przed zimą
Wymiana okien dachowych niesie ze sobą wiele korzyści, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Początek jesieni to dobry moment na tę decyzję, tym bardziej, iż energooszczędne okna dachowe VELUX minimalizują straty ciepła zimą, co prowadzi do niższego zużycia energii i znacznych oszczędności na rachunkach za energię.
Jednym z głównych oczekiwań związanych z remontem domu jest poprawa jego energooszczędności, a lepsza izolacyjność okna to niższe rachunki za ogrzewanie. Obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne niż w przeszłości, dzięki czemu mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie energochłonności budynku.
Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELLUX, wymiana okien dachowych na trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 28% rocznie. Co więcej, dzięki takiej wymianie możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, gdyż nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła1.
Warto zatem postawić na energooszczędne okna trzyszybowe. Jak twierdzi Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska - „W przypadku wymiany okna dachowego na trzyszybowe okno dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m²K, straty ciepła dla okna mogą zmniejszyć się nawet o ponad 60%”.
„Wybierając okna zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane oraz konstrukcję szyby. Im więcej tafli szkła i komór międzyszybowych, tym okno będzie cieplejsze. Istotny jest również poprawny montaż wykonany zgodnie z instrukcją i sztuką dekarską” - dodaje, główny architekt VELUX Polska.
Co więcej - podejmując decyzję o wymianie okna warto upewnić się, czy w pokojach jest wystarczająco dużo światła. Jeśli nie, dobrym rozwiązaniem jest montaż dodatkowego okna, które lepiej doświetli wnętrze.
Warto podkreślić, iż wszystkie trzyszybowe okna VELUX wykonane są z najwyższej jakości sosnowego drewna i dostępne są w dwóch wariantach wykończenia. Pierwszy to ponadczasowy klasyk, czyli naturalne drewno sosnowe zaimpregnowane i pokryte bezbarwnym lakierem na bazie wody. Drugi wariant - to unikalna technologia firmy VELUX polegająca na pokryciu rdzenia z drewna modyfikowanego termicznie grubą warstwową poliuretanu pomalowanego na biało. Okna drewniano-poliuretanowe są całkowicie odporne na wodę i idealnie sprawdzą się w łazienkach lub w innych pomieszczeń na poddaszu o podwyższonej wilgotności.
Okna dachowe VELUX można montować samodzielnie oraz w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie, a także w połączeniu z oknami kolankowymi lub elementami doświetlającymi. Oferowane są one w dwóch wersjach otwierania: z uchwytem w górnej części skrzydła lub z klamką na dole. Daje to możliwość dostosowania jej do wysokości montażu i planowanej aranżacji w tej samej cenie. W przypadku wersji z górnym otwieraniem, w każdej chwili okno można wyposażyć w sterowanie elektryczne lub solarne.
Wietrzyć czy nie wietrzyć? Oto jest pytanie
Od wielu lat panuje stereotyp, aby zimą absolutnie nie wietrzyć pomieszczeń ponieważ może to za bardzo wychłodzić pomieszczenie i wpływać na straty ciepła w naszym domu. Eksperci zgodnie rozstrzygają dylemat „Wietrzyć czy nie wietrzyć?” i wskazują, że dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu powinniśmy wietrzyć je od 2 do 4 razy dziennie, także zimą.
Oprócz kilkuminutowego wietrzenia pomieszczenia i otwierania okna na oścież, zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest również bardzo istotne. Wszystkie modele okien dachowych VELUX wyposażone są w wydajny system wentylacji. W oknach z górnych systemem otwierania klapa wentylacyjna zintegrowana jest z uchwytem otwierającym, a okna z klamką na dole mają nowoczesny dwustopniowy nawiewnik. Wentylacja ma także wbudowany łatwy w czyszczeniu i wymienny filtr powietrza, który zapobiega przedostawaniu się do domu kurzu i owadów.
W przypadku wentylacji okien z pomocą przychodzi także funkcja systemu VELUX Active, w której przewidziano możliwość zaprogramowania wentylacji pomieszczenia na 5, 10 lub 15 minut. Wprowadzona innowacja zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu będąc poza domem nie musimy się martwić, czy okno jest zamknięte.
VELUX ACTIVE daje nam dużą wygodę, aby z dowolnego miejsca móc samodzielnie zarządzać jakością powietrza w swoim domu. Jeśli w naszym domu zrobi się za ciepło lub za zimno, system także może samodzielnie zdecydować czy otworzyć okna, opuścić roletę, aby zapewnić w nim optymalny klimat, ponieważ bazuje on na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz aktualnej pogodzie.
Ważna rola przesłon
Nie zapominajmy również o przesłonach na okna, tym bardziej, że pełnią one również ważną funkcję zimą. Rolety zewnętrzne VELUX w chłodniejsze, jesienne i zimowe dni poprawiają izolacyjność okna i zapobiegają stratom ciepła. W ten prosty sposób możemy więc zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą. Co więcej, roleta zewnętrzna zamienia poddasze w ciche, przytulne miejsce i pozwala domownikom poczuć się bezpiecznie i komfortowo, podczas trudnych warunków pogodowych, jak silny wiatr, deszcz, grad czy śnieg.
______________
1.Analiza wykonana na poddaszu o powierzchni 95m2, w którym zamontowane było 8 okien dachowych o współczynniku Uw 2,8 W/m²K z izolacją 250mm. Okna dachowe zostały wymienione na trzyszybowe okna dachowe VELUX Standard Plus o współczynniku Uw 1,0 W/m²K,
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.