Oswajanie wewnętrznego tygrysa. Premiera „Księgi dżungli” w Teatrze Pinokio
Oswajanie wewnętrznego tygrysa. Premiera „Księgi dżungli” w Teatrze Pinokio już w tę sobotę
Oczekiwania innych, lęki, nadmierne wymagania wobec siebie samego – każdy z nas ma w sobie tygrysa, którego musi oswoić, by odważnie przedzierać się przez dżunglę życia. Jak to zrobić? Podpowiedzi przynosi „Księga dżungli” – barwna, uwspółcześniona adaptacja opowiadań Rudyarda Kiplinga, opracowana i wyreżyserowana przez Annę Rozmianiec. Premiera Teatru Pinokio w Łodzi już 2 grudnia.
Z kart klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga i licznych ekranizacji tę historię chłopca wychowywanego przez wilki zna niemal każdy. Mowgli i jego przyjaciele – czarna pantera Bagheera i niedźwiedź Baloo – wyruszają w podróż pełną przygód.
Choć i w łódzkiej inscenizacji nie zabraknie żywych barw bujnej roślinności i wyrazistych postaci zwierzęcych bohaterów, Anna Rozmianiec chce przede wszystkim, by jej „Księga Dżungli” skłaniała międzypokoleniową publiczność do refleksji na temat przynależności i zmagania się ze sobą samym.
– Pokażemy Mowgliego zaplątanego w tytułowym gąszczu dżungli, będącej nie tylko zewnętrznym światem, w którym spotyka on różnych bohaterów, ale też tym wewnętrznym, gdzie trzeba zmierzyć się z Szir Kanem – tygrysem, którego chłopiec hoduje w sobie. A przecież każdy z nas ma w sobie takiego tygrysa – lęki, strachy oczekiwania innych wobec nas, i te, które mamy sami wobec siebie – mówi Anna Rozmianiec, reżyserka, autorka adaptacji, odpowiedzialna również za ruch sceniczny w spektaklu. – Jest to też opowieść o przynależności, o tym, czym właściwie jest rodzina i czy urodzenie nas określa – dodaje i zapewnia, że w przedstawieniu zarówno dzieci, jak i dorośli odnajdą pretekst do rozmowy o tym, jak widzą nas inni i jak możemy walczyć z własnymi lękami czy niedoskonałościami.
Projekt lalki Mowgliego, aktorskie maski i scenografię do niezwykle barwnego przedstawienia stworzyła Olga Ryl-Krystianowska. Z kolei warstwa muzyczna „Księgi dżungli” to dzieło Roberta Łuczaka, a teksty piosenek napisała Aga Jun. W obsadzie: Łukasz Batko, Krzysztof Ciesielski, Małgorzata Krawczenko, Piotr Osak, Piotr Pasek, Anna Sztuder-Mieszek i Ewa Wróblewska.
Premiera spektaklu odbędzie się 2 grudnia o godzinie 17:00 na Dużej Scenie Teatru Pinokio w Łodzi przy ulicy Sienkiewicza 75/77. Kolejne prezentacje odbędą się 3, 5, 6 i 7 grudnia.
Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od dziewiątego roku życia, a bilety można kupować za pośrednictwem strony Teatru Pinokio w Łodzi www.teatrpinokio.pl i w jego kasie.
„Księga dżungli” to spektakl zrealizowany w ramach zadania „Teatr Otwartej Formy: DALECY-BLISCY. Wydarzenia otwarcia nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi”, w ramach którego powstały również spektakle „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie, czyli jak pozbyć się dzieci” oraz „Zamieniam się w słuch”. Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi.
Kontakt prasowy:
Biuro prasowe Teatru Pinokio w Łodzi, Magdalena Król, 577 972 353
REALIZATORZY:
Adaptacja, reżyseria i ruch sceniczny: Anna Rozmianiec
Scenografia, lalki i kostiumy: Olga Ryl-Krystianowska
Teksty pieśni: Aga Jun
Muzyka: Robert Łuczak
Obsada: Łukasz Batko, Krzysztof Ciesielski, Małgorzata Krawczenko, Piotr Osak, Piotr Pasek, Anna Sztuder-Mieszek i Ewa Wróblewska
Premiera: 2 grudnia 2023 r.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.