Oswajanie wewnętrznego tygrysa. Premiera „Księgi dżungli” w Teatrze Pinokio
Oswajanie wewnętrznego tygrysa. Premiera „Księgi dżungli” w Teatrze Pinokio już w tę sobotę
Oczekiwania innych, lęki, nadmierne wymagania wobec siebie samego – każdy z nas ma w sobie tygrysa, którego musi oswoić, by odważnie przedzierać się przez dżunglę życia. Jak to zrobić? Podpowiedzi przynosi „Księga dżungli” – barwna, uwspółcześniona adaptacja opowiadań Rudyarda Kiplinga, opracowana i wyreżyserowana przez Annę Rozmianiec. Premiera Teatru Pinokio w Łodzi już 2 grudnia.
Z kart klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga i licznych ekranizacji tę historię chłopca wychowywanego przez wilki zna niemal każdy. Mowgli i jego przyjaciele – czarna pantera Bagheera i niedźwiedź Baloo – wyruszają w podróż pełną przygód.
Choć i w łódzkiej inscenizacji nie zabraknie żywych barw bujnej roślinności i wyrazistych postaci zwierzęcych bohaterów, Anna Rozmianiec chce przede wszystkim, by jej „Księga Dżungli” skłaniała międzypokoleniową publiczność do refleksji na temat przynależności i zmagania się ze sobą samym.
– Pokażemy Mowgliego zaplątanego w tytułowym gąszczu dżungli, będącej nie tylko zewnętrznym światem, w którym spotyka on różnych bohaterów, ale też tym wewnętrznym, gdzie trzeba zmierzyć się z Szir Kanem – tygrysem, którego chłopiec hoduje w sobie. A przecież każdy z nas ma w sobie takiego tygrysa – lęki, strachy oczekiwania innych wobec nas, i te, które mamy sami wobec siebie – mówi Anna Rozmianiec, reżyserka, autorka adaptacji, odpowiedzialna również za ruch sceniczny w spektaklu. – Jest to też opowieść o przynależności, o tym, czym właściwie jest rodzina i czy urodzenie nas określa – dodaje i zapewnia, że w przedstawieniu zarówno dzieci, jak i dorośli odnajdą pretekst do rozmowy o tym, jak widzą nas inni i jak możemy walczyć z własnymi lękami czy niedoskonałościami.
Projekt lalki Mowgliego, aktorskie maski i scenografię do niezwykle barwnego przedstawienia stworzyła Olga Ryl-Krystianowska. Z kolei warstwa muzyczna „Księgi dżungli” to dzieło Roberta Łuczaka, a teksty piosenek napisała Aga Jun. W obsadzie: Łukasz Batko, Krzysztof Ciesielski, Małgorzata Krawczenko, Piotr Osak, Piotr Pasek, Anna Sztuder-Mieszek i Ewa Wróblewska.
Premiera spektaklu odbędzie się 2 grudnia o godzinie 17:00 na Dużej Scenie Teatru Pinokio w Łodzi przy ulicy Sienkiewicza 75/77. Kolejne prezentacje odbędą się 3, 5, 6 i 7 grudnia.
Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od dziewiątego roku życia, a bilety można kupować za pośrednictwem strony Teatru Pinokio w Łodzi www.teatrpinokio.pl i w jego kasie.
„Księga dżungli” to spektakl zrealizowany w ramach zadania „Teatr Otwartej Formy: DALECY-BLISCY. Wydarzenia otwarcia nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi”, w ramach którego powstały również spektakle „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie, czyli jak pozbyć się dzieci” oraz „Zamieniam się w słuch”. Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi.
Kontakt prasowy:
Biuro prasowe Teatru Pinokio w Łodzi, Magdalena Król, 577 972 353
REALIZATORZY:
Adaptacja, reżyseria i ruch sceniczny: Anna Rozmianiec
Scenografia, lalki i kostiumy: Olga Ryl-Krystianowska
Teksty pieśni: Aga Jun
Muzyka: Robert Łuczak
Obsada: Łukasz Batko, Krzysztof Ciesielski, Małgorzata Krawczenko, Piotr Osak, Piotr Pasek, Anna Sztuder-Mieszek i Ewa Wróblewska
Premiera: 2 grudnia 2023 r.
![ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1698757286,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
![SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”](/files/_uploaded/glownekonf_1669620857,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
![TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.](/files/_uploaded/glownekonf_1840727216,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.