Komunikaty PR

Otwarta kuchnia – wyzwanie czy ułatwienie przy wyborze okapu?

2021-03-15  |  09:26
Biuro prasowe

Postawienie na otwartą kuchnię staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w niejednym domu. Jej naturalną zaletą  jest fakt, że pasuje zarówno do małego jak i do dużego metrażu. Otwiera przed nami także wiele możliwości aranżacyjnych, choć dla niektórych mogą okazać się one wyzwaniem. Jaki okap wybrać do tego rodzaju kuchni, aby spełniał swoje zadanie, nie przeszkadzał hałasowaniem domownikom i pasował do reszty pomieszczenia?

Wydajny i cichy okap to podstawa

Okap, który wybieramy do otwartej kuchni musi spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim, ze względu na brak oddzielenia pomieszczeń, powinien skutecznie redukować wszystkie zapachy na znacznie większej przestrzeni, niż zazwyczaj. Dobrze więc jest obliczyć minimalną wydajność jakiej potrzebujemy, przy założeniu, że powietrze powinno zostać przefiltrowane przez okap 6 do 12 razy w ciągu godziny. Tzw. kubaturę podaje się w metrach sześciennych na godzinę.

Kolejną równie ważną kwestią jest głośność pracy okapu. Ze względu na połączoną przestrzeń z salonem nie może on produkować zbyt dużo hałasu, aby przypadkiem nie zagłuszać rozmów domowników. Z tego względu, przy wyborze okapu warto postawić na taki, którego głośność nie przekracza mniej więcej 50 dB na pierwszym biegu. Jeśli o biegach mowa, zalecamy także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie może posiadać okap. Różne tryby pracy, dodatkowe światło czy opcja wiatraka mogą pomóc w redukowaniu zapachów lub sprzyjać ogólnemu nastrojowi.

Styl otwartej kuchni determinuje wybór okapu

Nie ma jednego okapu, który rekomendowany jest do otwartej kuchni. Wszystko tak naprawdę zależy od stylu oraz rozplanowania kuchni. Często takim rozwiązaniom towarzyszy wyspa kuchenna, która niejako porządkuje całą przestrzeń i dzieli ją na strefy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie okap wyspowy nad blatami i sprzętem AGD, który dobrany odpowiednio do całej aranżacji, może tworzyć kompozycyjne dopełnienie całości.

Okap kominowy daje dużo pola do popuszczenia wodzy fantazji i kierowania się nie tylko wydajnością i mocą, ale również estetyką. To równie ciekawe rozwiązanie, którego styl i kształt możemy dopasować do aranżacji kuchni z salonem. Okap kominowy to element, który może stać się sercem całego pomieszczenia lub tylko jednym z jego ciekawszych detali. Odpowiednio wkomponowany nie będzie rzucał się w oczy ani przytłaczał swoimi rozmiarami. Wobec tego jest idealnym kompromisem między większą wydajnością i rozmiarem, a łatwym wkomponowaniem go w styl całego pomieszczenia.

Jeśli zależy nam na okapie, który będzie w pełni funkcjonalny, cichy i wydajny, ale nie będzie rzucał się w oczy, standardowy okap podszawkowy będzie równie dobrym wyborem co wcześniejsze propozycje. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie musimy martwić się o odpowiednie wkomponowanie go, aby pasował zarówno do kuchni jak i salonu. Oczywiście gama kolorystyczna tego rodzaju okapów jest duża i nie kończy się wyłącznie na srebrnym lub czarnym, toteż wciąż możemy dobrać go do szafek i blatów pod względem kolorystycznym.

„Otwarta kuchnia daje duże pole do wykazania się inwencją twórczą i zaplanowania jej spójnie z wystrojem salonu. Okap może w tej sytuacji okazać się albo kluczowy i stanowić spoiwo, łączące obydwa te pomieszczenia, albo po prostu zadawalająco spełniać swoje zadanie nie rzucając się zbytnio w oczy. Pamiętajmy, że ostateczny wybór należy do nas, a dostępne na rynku rozwiązania pozwolą stworzyć swoje wymarzone miejsce.” – podkreśla Michał Kołakowski- przedstawiciel handlowy AKPO.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.