Parki w Stambule
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Stambuł, największe i najludniejsze miasto w Türkiye (Turcji) znane jest jako most łączący dwa kontynenty, a także centrum kultury i sztuki. Oprócz mnogości zabytków Stambuł ma do zaoferowania bogactwo zieleni w wielu parkach położonych w całej aglomeracji.
Jednym z największych parków w Stambule jest Park Yıldız, położony między pałacami Yıldız i Çırağan. W tym miejskim ogrodzie oprócz bogatej flory, m.in.: magnolii, drzew laurowych, cyprysów, można znaleźć dwa sztuczne jeziora. Między dzielnicami Sarıyer i Eyüp rozciąga się natomiast największy obszar leśny w Stambule – Las Belgradzki. Położny na półwyspie Çatalca, 15 km na północny zachód od miasta, jest idealnym miejscem do joggingu i spacerów. Warto wspomnieć również o Ogrodzie Japońskim Baltalimanı nad Bosforem, który powstał w ramach „Roku Japońskiego w Türkiye (Turcji)” przy wsparciu Shimonoseki – miasta partnerskiego Stambułu.
Ponadto co roku w ostatnich trzech tygodniach kwietnia w Stambule odbywa się Festiwal Tulipanów. Te kwiaty, które stały się symbolem miasta można podziwiać m.in.: w Parku Gülhane i Parku Emirgan. Pierwszy z nich jest jednym z najstarszych parków w mieście, który w czasach osmańskich był ogrodem Pałacu Topkapı. Natomiast w Park Emirgan w Sarıyer, słynnej dzielnicy Stambułu położonej na europejskim wybrzeżu Bosforu można zobaczyć trzy historyczne pawilony, których nazwy pochodzą od koloru ich elewacji: Żółty, Różowy i Biały.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Edyta Herbuś: Kiedyś niepotrzebnie uwierzyłam, że nie umiem śpiewać. Teraz już wiem, że to była nieprawda
Tancerka cieszy się, że wreszcie dała się namówić do udziału w programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, bo podczas nagrań przekonała się, że stać ją na więcej, niż myślała. Znalazła w sobie odwagę do tego, by przełamać pewne swoje wewnętrzne blokady, i teraz jest dumna z tego, co udało jej się osiągnąć. Wcześniej Edyta Herbuś bała się przede wszystkim tego, że nie poradzi sobie wokalnie. Teraz dzięki odpowiednim warsztatom staje już na scenie dużo pewniejsza siebie.
Handel
Polscy naukowcy pracują nad materiałami budowlanymi z roślin. Szerokie zastosowanie mogą mieć przede wszystkim konopie

W związku ze zmianami klimatycznymi i kurczącymi się zasobami naturalnymi naukowcy szukają nowoczesnych, odnawialnych materiałów budowlanych. Przyszłość budownictwa może należeć do roślin jednorocznych – przede wszystkim słomy i konopi. Naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pracują nad materiałami roślinnymi, które mogą zastąpić tradycyjne surowce.
Podróże
Tomasz Jacyków: Nie lubię uczestniczyć w wakacyjnym obłędzie migracji ludzi. Unikam jak ognia tego, na co inni czekają cały rok

Stylista zaznacza, że nieco na przekór w wakacje dużo pracuje, a po nich, kiedy kurorty świecą już pustkami, on odpoczywa. W tym roku jednak ze względu na nadmiar obowiązków zawodowych i nawiązanie współpracy z branżą filmową pod znakiem zapytania staje jego urlop, który planował na przełomie września i października.