Pięć skutecznych sposobów na sukces w odżywianiu
Zdrowe odżywianie to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich produktów spożywczych, ale także umiejętności i strategii, które pomagają nam osiągnąć sukces w długotrwałym utrzymaniu właściwej diety. W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym pokus i niezdrowych nawyków żywieniowych, poznanie skutecznych sposobów pozwala zaoszczędzić czas i trzymać się dietetycznych wskazówek.
Richard Allison, dietetyk Herbalife i były menadżer odżywiania sportowego w klubie piłkarskim Arsenal prezentuje skuteczne wskazówki pomagające w utrzymaniu odpowiedniej diety.
1.Jak zawalisz przygotowania, przygotuj się, że to zawalisz
Zanim rozpoczniesz nowy plan odżywiania, określ, co i jak chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że prowadzenie zdrowego stylu życia to maraton, nie sprint - nie spiesz się!
Posiadanie planu nie tylko daje Ci narzędzia i strategie do podejmowania lepszych decyzji (i pozostania na właściwej drodze), ale także pomoże Ci poczuć zobowiązanie wobec samego siebie, co zwiększa szansę, że będziesz się go trzymał.
2.Plan musi być wykonalny i realny
Większość osób napotyka trudności w przestrzeganiu swoich planów zdrowego odżywiania, ponieważ ma nierealistycznie założenia. Tworząc plan na nowy rok, przyjrzyj się swojemu stylowi życia, upodobaniom, zobowiązaniom i temu, co jest możliwe w ramach tych parametrów. Prawidłowe odżywianie wygląda inaczej w przypadku każdej osoby i nie ma „właściwego sposobu” na jego osiągnięcie.
Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, koktajle zastępujące posiłek mogą być łatwiejszym sposobem na dostarczenie potrzebnych składników odżywczych, zwłaszcza gdy jesteś w ruchu. Niewielkie zmiany w diecie mogą przynieść ogromne korzyści wielu z nas. Zwiększenie spożycia białka i błonnika oraz zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych mogą znacznie poprawić wygląd i samopoczucie.
3.Wybierz właściwe białka
Białko to modny temat. Często można spotkać się z zaleceniem, by jeść go więcej - ale co to oznacza dla osób rozpoczynających nową podróż wellness?
Każdy może skorzystać na zwiększeniu spożycia białka, nie tylko miłośnicy siłowni i sportowcy. Ma ono bowiem kluczowe znaczenie dla budowania mięśni, naprawy organizmu, a także wspomaga uczucie sytości – genialnie! Zwykle czerpiemy je z posiłków. Jeśli jednak masz trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości białka i potrzebujesz czegoś wygodniejszego, koktajle mogą być dobrym rozwiązaniem.
4.Zmień system nagradzania
Zły dzień w pracy? Trzeba pocieszyć się kieliszkiem wina. Awans? Uczcijmy to nie tylko winem, ale także jedzeniem na wynos. Wiele nagród, które sobie przyznajemy, kręci się wokół jedzenia, co może zniweczyć nasze plany zdrowego odżywiania. Chociaż nie należy pozbawiać się tej przyjemności, możesz świętować na różne sposoby.
Nagrodą może być obejrzenie ulubionego serialu lub kupienie sobie bukietu kwiatów. Oczywiście, możesz z umiarem fundować sobie ulubione jedzenie i napoje. Wprowadzanie niewielkich zmian w systemie nagradzania może mieć znaczący wpływ na sposób myślenia i efekty.
5.Jedz świadomie
Wielu z nas pozwala, by zdrowe nawyki żywieniowe zawiodły, ponieważ nie zawsze zwracamy uwagę na to, co jemy. W nerwowe dni bez zastanowienia sięgamy po wysokokaloryczne przekąski ubogie w wartości odżywcze. Jedząc w trakcie oglądania telewizji, zazwyczaj zjadamy więcej, bo nasz mózg skupiony jest na innym zadaniu niż jedzenie.
W trakcie jedzenia skup się na delektowaniu nim, rozpoznawaniu tego, co jesz, i uważnym przeżuwaniu. Traktując posiłki świadomie jako ważny moment w ciągu dnia, z większym prawdopodobieństwem właściwie ocenisz to, co jesz, oraz jak może to wpłynąć na Twoje cele dotyczące dobrego samopoczucia.
Richard Allison – dietetyk w Herbalife w Wielkiej Brytanii i menadżer ds. odżywiania w drużynie kobiet Tottenham Hotspur. Poprzednio zajmował stanowisko menadżera odżywiania sportowego w klubie piłkarskim Arsenal. Jest zarejestrowanym dietetykiem w Brytyjskim Stowarzyszeniu Dietetyków.
Więcej informacji tutaj: https://www.herbalife.pl/

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.