Komunikaty PR

Pierwszy tajski fast food. Historia powstania pad thaia

2022-06-13  |  01:00
Biuro prasowe

Pad thai to jedno z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej, które od kilku lat podbija także serca Polaków. Tradycyjny fast food pochodzący z Tajlandii bazuje na makaronie ryżowym smażonym z jajkiem, krewetkami, warzywami, przyprawami tajskimi oraz sosem z tamaryndowca. Skąd wzięło się to danie i jak trafiło na polskie stoły? Przedstawiamy krótką historię pad thaia, pierwszego tajskiego fast foodu. 

Pad thai w kuchni tajskiej 

Historia tego popularnego azjatyckiego dania na bazie makaronu ryżowego sięga przełomu lat 30. i 40. XX wieku. Właśnie wtedy ówczesny premier, Plaek Pibulsonggram, rozpoczął reformę tajskiej tożsamości i kultury. Podczas prowadzonej kampanii zlecił przygotowanie dania narodowego, które będzie definicją smaków tajskiej kuchni. Silny nacisk na promocję pad thaia położony został w latach 40. XX wieku, kiedy to Tajlandię nawiedzały liczne powodzie. W ich efekcie rozprzestrzeniały się w kraju choroby. Właśnie wtedy zalecono spożywanie makaronu ryżowego z dodatkami na gorąco. Tak też rozpoczęła się popularyzacja pah thaia, którego pełna nazwa brzmi kway teow pad thai. Co ciekawe, mimo że to danie dziś ściśle kojarzone jest z Tajlandią, charakterystyczne składniki i metoda przyrządzania ,,stir-fry” wskazują na jego chińskie pochodzenie. Niemniej dziś danie kojarzone jest głównie z kulturą tajską, a jego popularność wykracza dziś daleko poza granice Azji.

Fenomen azjatyckiego fast foodu na świecie

Pod koniec II wojny światowej pad thai był już mocno zakorzeniony w tajskiej kulturze jako część tożsamości narodowej. Kiedy tajscy imigranci przybyli do USA oraz do innych krajów, przywieźli ze sobą przepis na to danie. Ponieważ podstawowe składniki do przygotowania dania można było dostarczyć bezpośrednio z Tajlandii, potrawy były autentyczne i pyszne. Ludzie na całym świecie zaczęli delektować się pad thaiem, a tajscy imigranci chętnie dzielili się tą częścią swojej kultury. Z czasem to danie zaczęło stawać się coraz bardziej powszechne, jedzono je zarówno w eleganckich restauracjach, jak i przydrożnych knajpach oraz sprzedawano w foodtruckach. Pad thai z czasem zaczął pojawiać się również w popkulturze, a w 2011 roku znalazł się na piątym miejscu na liście ,,50 najsmaczniejszych potraw świata” CNN. Nic dziwnego, że aromatyczna, pełna tradycyjnego smaku potrawa podbiła serca wielu ludzi na całym świecie. W Polsce od kilku lat możemy spotkać ją w wielu restauracjach specjalizujących się w kuchni tajskiej. 

Pad thai to danie, które w ostatnich latach wyjątkowo przypadło do gustu Polakom. Kuchnia azjatycka, szczególnie tajska i wietnamska, cieszy się coraz większą popularnością i z roku na rok zyskuje kolejnych fanów. Niewątpliwie wpływają na to zmiany kulturowe, ponieważ jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej otwarci na inspiracje i smaki z całego świata. Polacy sporo także podróżują, próbują regionalnych dań, których smaku szukają później w Polsce. Często kończy się to rozczarowaniem, ponieważ wiele restauracji spolszcza tradycyjne receptury, przez co tracą one swój oryginalny smak – komentuje Linh Ziółkowska, managerka warszawskiej restauracji Wi-Taj. 

 

Gdzie szukać oryginalnego pad thaia? 

Tradycyjny tajski pad thai to danie ze smażonego makaronu ryżowego z dodatkiem jajek, tofu, krewetek, warzyw oraz aromatycznych przypraw. Na jego niezwykle bogaty i różnorodny smak wpływają popularne w kuchni azjatyckiej dodatki, m.in. sos rybny, pasta z tamaryndowca czy płatki chili. Danie występuje w różnych wersjach, oprócz makaronu ryżowego jego składnikami są zwykle: krewetki lub mięso (kurczak, wołowina, wieprzowina), szalotka, kiełki fasoli, orzeszki ziemne, zielona cebulka. Pad thai łączy w sobie trzy smaki: słodki, kwaśny i słony. Jest to danie bardzo kolorowe, niezwykle soczyste i łączy w sobie różne ciekawe tekstury – od miękkiego makaronu, przez chrupiące orzeszki, aż po rozpływające się w ustach mięso. Nic dziwnego, że ten tajski specjał cieszy się niesłabnącym uznaniem i wygrywa liczne rankingi na najsmaczniejsze danie. 

Szukając oryginalnych tajskich smaków, warto zwrócić uwagę na restauracje, które specjalizują się w kuchni azjatyckiej, używają świeżych, oryginalnych składników, dodatków oraz tradycyjnych ziół. Jednym z takich miejsc jest wietnamsko-tajska restauracja Wi-Taj znajdująca się w sercu Warszawy. Jakie tradycyjne azjatyckie potrawy serwuje? 

Poza kultowym pad thaiem w naszej restauracji serwujemy wiele tradycyjnych potraw kuchni wschodniej. Nasz szef kuchni pochodzi z Hanoi, stolicy Wietnamu, dlatego doskonale zna oryginalne receptury. W Wi-Taj kładziemy duży nacisk na autentyczność smaków i bardzo zależy nam, aby nasi goście mogli skosztować oryginalnych azjatyckich dań. Wśród naszych specjalności są potrawy takie jak: ostra zupa tom kha, tajskie curry w trzech wariantach ostrości, delikatne danie z kapusty pak choi, makaron udon xao czy tradycyjna wietnamska kawa i desery – dodaje Linh Ziółkowska.

Tajska kuchnia kusi Polaków nie tylko egzotycznością, ale także bogatą paletą smaków, wyrazistością i świeżością. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji wypróbować jej oryginalnych smaków, pad thai to bez wątpienia jedna z pozycji obowiązkowych na liście każdego smakosza.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Nowość w stałej ofercie marki Grześki! Biuro prasowe
2024-08-14 | 13:45

Nowość w stałej ofercie marki Grześki!

Idealnie kruche wafelki przełożone pysznym kremem o smaku kakao lub masła orzechowego, oblane po bokach mleczną czekoladą Goplana. Mowa oczywiście o dwóch nowych wariantach wafli
Żywienie Colian rozszerza podniebną ekspansję!
2024-08-14 | 13:45

Colian rozszerza podniebną ekspansję!

Wafle Grześki w formacie Mega, należące do polskiego producenta Colian, są dostępne w ofercie sprzedażowej linii WizzAir. Kultowy produkt, doskonale znany na rynku krajowym, można zakupić
Żywienie Oranżada Hellena partnerem Sopot Festiwal Top of the Top!
2024-08-14 | 13:45

Oranżada Hellena partnerem Sopot Festiwal Top of the Top!

Muzyczną ucztę sopockiego festiwalu uświetni w tym roku kultowa, wybitna i jedyna w swoim rodzaju Oranżada Hellena. Bilbordy sponsorskie, zapowiadające Sopot Festiwal Top of the Top pojawią

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.