Piwniczka nie tylko z winem
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Własna piwniczka na wino, duża spiżarnia czy w pełni wyposażona siłownia nie muszą być tylko przywilejem właścicieli pokaźnych domów i rezydencji. Udowadnia to małżeństwo z Krakowa, które z pomocą MIKOŁAJSKAstudio zaadoptowało starą piwnicę na wnętrze marzeń.
Małżeństwo mieszkające na co dzień na Starym Mieście w Krakowie od dawna marzyło o dodatkowych pomieszczeniach, w których mogliby wspólnie spędzać wolny czas i degustować ulubione wina, delektując się przy tym własnoręcznie przygotowanymi potrawami, mając przy okazji dostęp do prywatnej siłowni. Wszystko to oczywiście w kameralnym gronie, bez natłoku obcych ludzi i przewijających się w miejscach publicznych tłumów. Dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja, nabyli 66- metrową piwnicę w budynku, który zamieszkują. Od razu wiedzieli, co zrobić z dodatkowym metrażem. By efekt sprostał ich oczekiwaniom, do współpracy zaprosili architektów z pracowni MIKOŁAJSKAstudio. To był strzał w dziesiątkę! Pomieszczenie wymagało bowiem nie tylko dobrego projektu wnętrz, ale też całkowitej renowacji.
- Największym wyzwaniem w tym projekcie okazał się stan wnętrza, który generalnie można określić jako zły. Krzywe ściany, krzywe łuki, dziury, kłębowiska kabli, brak okien, wystające kamienie z fundamentów – opowiada odpowiedzialna za projekt arch. Krystyna Mikołajska.
Wyzwanie przyjęte
Przeszkody udało się ominąć, dzięki pracy ekipy rozbiórkowej oraz, jak zdradza architektka, „magicznym” właściwościom płyt gipsowo-kartonowych, które mogły zasłonić większość zastanego wystroju. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania! Stara, zaniedbana i zniszczona piwnica stała się przyjemnym wnętrzem, przeznaczonym do relaksu. Odnajdziemy tu przytulny pokój z winem, nowoczesną siłownię oraz elegancką spiżarnię, która wizualnie przypomina luksusowo urządzoną kuchnię. Do tego wygospodarowano miejsce na toaletę i łazienkę z prysznicem, która zapewnia komfort po treningu.
Przytulna winiarnia
Choć trudno tu wskazać na jeden dominujący styl, wnętrza są spójne stylistycznie, a ich wystrój ściśle podporządkowany funkcji. Pokój z winem łączy elementy nowoczesne (kamień, biokominek w zabudowie TV) ze stylem loftowym (stara cegła, industrialne oświetlenie, czerń), a całość dopełniają drewniane, półki na wino. Klimat budują nie tylko materiały i wyposażenie (stylowa sofa Jenny Sits oraz wygodne fotele Leslie Minotti), ale też ceglane łuki, które postanowiono wykorzystać do podkreślenia aranżacji. To miejsce bardzo kameralne, sprzyjające spędzaniu czasu z lampką wina w dłoni.
Luksusowa spiżarnia
By zgodnie z rytuałem oddawać się przyjemności degustacji win, nie mogło tu zabraknąć również chłodziarki. Swoje miejsce odnalazła w nowocześnie urządzonej spiżarni. Elegancka zabudowa bardziej bowiem przypomina luksusową kuchnię, niż tradycyjne pomieszczenie do przechowywania żywności i wiktuałów. Wykonana z drewna, z modnym pionowym ryflowaniem, przeszklonymi frontami szafek wiszących oraz subtelnie ukrytą w zabudowie z beżowej, matowej płyty lodówką “side by side”, prezentuje się niezwykle szykownie. Kuchnia w pełni wykorzystuje dostępną przestrzeń, zapewniając nie tylko maksimum miejsca do przechowywania, ale też strefę roboczą ze zlewozmywakiem i płytą indukcyjną. Można tu magazynować składniki, jak i przygotowywać szybki obiad lub przyjęcie dla przyjaciół.
Nowoczesna siłownia
Równie eklektyczny charakter, jak dwa pozostałe pomieszczenia, ma dobrze wyposażona siłownia. Loftowa cegła stanowi tło dla starannie dobranych sprzętów do ćwiczeń. Jej surowy charakter przełamuje rysunek kamienia położonego na ścianie z wejściem do pomieszczenia. Kontrolę nad treningiem zapewniają duże tafle luster ubrane w czarne, industrialne ramy, w które wbudowano… telewizor. Siłownia to bowiem nie tylko miejsce pracy fizycznej nad własnym ciałem, ale też relaksu. Podkreśla to ukryta za szklanymi drzwiami sauna. Zabudowana w drewnie, zapewnia spójność aranżacji wszystkich pomieszczeń, cechującą najlepsze projekty wnętrz.
O pracowni:
MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.