Plan na przedświąteczne porządki
Od czego zacząć? Od stworzenia odpowiedniego planu. Najpierw spisz listę rzeczy do zrobienia. Podziel porządki na etapy, np. pokój dzienny, kuchnia, łazienka, sypialnia. Priorytetowo traktuj miejsca, w których będziesz przyjmować gości. Podziel porządki na kilka dni, aby nie obciążać się zbyt dużą ilością pracy jednego dnia. Jeśli możesz – zaangażuj domowników. Dzieci mogą pomagać w prostych zadaniach, takich jak segregacja zabawek czy odkurzanie.
Samo sprzątanie zacznij od segregacji. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Stare gazety, ubrania, których już nie nosisz, przeterminowane produkty – wszystko co zalega, może znaleźć nowe miejsce lub trafić do odpowiedniego pojemnika.
Co dalej? Działaj systematycznie, najlepiej od rzeczy, które czyścisz rzadziej i które wymagają więcej czasu i uwagi. Umyj okna, oczyść kaloryfery, zajrzyj za rzadko odsuwane meble. Sprzątaj od góry do dołu: najpierw sufity i lampy, potem meble, na końcu podłogi. W ten sposób unikniesz marnowania czasu i dokładania sobie pracy.
Ale to nie wszystko.
Rola akcesoriów w sprzątaniu
Innym elementem, który decyduje o tym, czy porządki przebiegną sprawnie i szybko są odpowiednie akcesoria. Podczas sprzątania miej pod ręką ściereczki, mop, odkurzacz, worki na śmieci i odpowiednie środki czystości. Zadbaj też o systemy, które ułatwią Ci utrzymanie porządku na dłużej. Dobrym przykładem są tu systemy do segregacji odpadów. Kosze na odpady różnych frakcji pozwalają szybko i wygodnie segregować śmieci. Ułatwiają utrzymanie porządku oraz sprzyjają ochronie środowiska. Warto mieć w domu przynajmniej trzy pojemniki: na papier, plastik i szkło.
- Wbrew pozorom nowoczesne systemy do segregacji nie zajmują wiele miejsca, a ich montaż jest całkiem prosty – nawet w już użytkowanej kuchni i meblach. Wystarczy przeznaczyć jedną szafkę lub szufladę odpowiednich rozmiarów i gotowe. – wyjaśnia Agnieszka Sobocińska, Dyrektor Marketingu marki REJS.
Jakie systemy mamy do wyboru? Całkiem sporo.
Uwagę warto zwrócić na PRAKTIKO wspomnianej marki REJS – czyli zestawy koszy na zbiorczej tacy, który wystarczy wstawić do głębokiej szuflady. Dostępny jest w 3 rozmiarach – do szafek o szer. 60, 80 i 90 cm. Do wyboru są zestawy z 2, 3 lub 4 wiaderkami o poj. od 7 do 20 litrów. Każdy kosz ma odrębną szczelną pokrywę. Ich uzupełnieniem są 2 lub 3 mniejsze pojemniki, w których trzymać możesz np. stare leki albo zużyte baterie.
Inną opcją jest SEGREGO, czyli zestaw koszy na stelażu, który mocuje się jak zwykłą szufladę. To kompletne rozwiązanie składające się z: systemów jezdnych mocowanych do ścianek bocznych korpusu, kilku koszy (od 2 do 4, o wysokości 32 lub 42,5 cm oraz różnej pojemności) oraz pokrywy pełniącej funkcję dodatkowej półki. SEGREGO pasuje do szafek o szer. 45, 50, 60 i 80 cm.
Do szafek o szer. 60 cm, ale także do szafek znacznie węższych – o szer. 30 i 40 cm pasują zestawy koszy JC. Można je zamontować w szafkach z frontem otwieranym na zawiasach, lub przytwierdzonym do wysuwanej części stelaża. W obu przypadkach stelaż z wszystkimi pojemnikami mocuje się do dna korpusu. Zestawy JC dostępne są w kilku wariantach, zróżnicowanych pod względem liczby i pojemności pojemników. Mogą mieć 2 lub 3 kosze w 2 wysokościach – 33 i 44 cm. Ich uzupełnieniem jest funkcjonalna pokrywa, która osłania kosze z góry, chroni przed nieprzyjemnym zapachem i służy za dodatkową półkę.
Przedświąteczne porządki – dlaczego warto?
Porządki przedświąteczne nie tylko wprowadzają ład i porządek, ale także tworzą przestrzeń gotową na dekoracje i przyjęcie świątecznego nastroju. To również doskonała okazja, aby spędzić czas z rodziną podczas wspólnej pracy. Ostateczny efekt, czyli czyste i uporządkowane mieszkanie, pozwala w pełni cieszyć się magią świąt.
www.rejs.eu www.e-rejs.eu
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.