Komunikaty PR

Po pierwsze: człowiek

2021-06-29  |  15:50
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

 

Magdalena Federowicz-Boule, architekt, prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, wielokrotnie nagradzanej w międzynarodowych konkursach na przebudowy hoteli m.in. w Paryżu, w Budapeszcie czy na Ukrainie jest jednym z jurorów 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”. W krótkiej rozmowie opowiada, co jest dla niej ważne w zawodzie architekta oraz w projektowaniu.

Architektura zaangażowana społecznie. Czy projektując, można odmienić czyjeś życie na lepsze?

Architektura powinna podążać za stylem życia człowieka, a co za tym idzie, spełniać jego oczekiwania. Jeśli projektując nowe obiekty myślimy o ludziach, odpowiadamy na ich potrzeby, dopasowujemy rozwiązania do wymagań – zmieniamy ich życie na lepsze. Człowiek szuka tego, co jest mu bliskie, z czym się dobrze czuje, co wywołuje u niego wrażenie komfortu.

Jakie według Pani trzeba mieć umiejętności i cechy charakteru, żeby zostać dobrym architektem i osiągnąć sukces w branży?

Przede wszystkim trzeba umieć słuchać i być doskonałym obserwatorem – przyglądać się ludziom, trendom w życiu, rozpoznawać potrzeby użytkowników. Trzeba pamiętać o tym, że tworzymy dla ludzi.

Jakie rozwiązania warto wprowadzać, aby realizacje były przyjazne dla środowiska?

Wszystkie rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że budynki są pasywne, czyli mające na celu zminimalizowanie zużycia energii w czasie eksploatacji, takie jak panele fotowolotaiczne, pompy ciepła, ściany kumulujące energię, odzyski ciepła itp. Warto pamiętać także o skali obiektów, planie względem stron świata, poszanowaniu krajobrazu.

Dlaczego warto próbować swoich sił w konkursach?

Konkursy to oczywiście przygoda, która daje szansę na wygraną, spełnienie marzeń i ambicji. Ale to też nauka – dzięki udziałowi w konkursach mamy szanse zobaczyć, jak myślą inni, jak analizują przestrzeń wokół siebie, jakie rozwiązania stosują. To może być bardzo pouczające i motywujące do dalszego rozwoju.

Na co zwraca Pani uwagę jako juror w konkursach architektonicznych, takich jak „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit?

Poza zgodnością pracy z obowiązującym regulaminem i spełnieniem wszystkich wytycznych konkursowych, zwracam uwagę na relację danej koncepcji z otoczeniem oraz akcept funkcjonalny – dostępność dla różnych grup użytkowników – dzieci, dorosłych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych itp. Istotne dla mnie jest także zastosowanie ekologicznych rozwiązań.

***

Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit budzi ogromne zainteresowanie wśród początkujących architektów i studentów architektury, których zadaniem jest stworzenie projektu toalety publicznej. Partnerem tegorocznej edycji został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską.

Konkurs zwraca uwagę na deficyt toalet publicznych w Polsce oraz na często pozostawiające wiele do życzenia warunki panujące w ogólnodostępnych ubikacjach. Przez ponad dwadzieścia lat, dzięki organizatorowi, partnerom, a także autorom najciekawszych zgłoszeń powstały nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne toalety w wielu miejscach w Polsce.

Laureatów 23. edycji wyłoni znakomite jury, w którego gronie zasiadają eksperci z branży projektowej. Pula nagród wynosi ponad 50 tys. złotych. Termin przesyłania zgłoszeń 11.10.2021.

Wszelkie informacje, wytyczne projektowe, harmonogram oraz regulamin są dostępne na stronie  https://konkurskolo.pl/

Partnerzy:

Tatrzański Park Narodowy, SARP, Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.