Komunikaty PR

”Po Woli na Żoli” – Westfield Arkadia zaprasza na spacery

2022-05-27  |  13:00

Zwiedzanie Żoliborza Oficerskiego, Urzędniczego i Dziennikarskiego, a także kontrasty dzielnicy Wola – to tylko wybrane obszary, które poznają uczestnicy spacerów organizowanych przez Westfield Arkadia. Centrum handlowe zaprasza warszawiaków na cykl bezpłatnych spacerów po Woli i Żoliborzu. Poprowadzą je warszawscy przewodnicy z projektów PoWarszawsku i Butem po Wawie. Spacery odbędą się w wybrane soboty i niedziele w maju, lipcu oraz wrześniu. Celem projektu jest aktywizowanie lokalnej społeczności oraz promowanie tych dwóch dzielnic wśród mieszkańców Warszawy.

Spacery ”Po Woli na Żoli” pozwolą odkryć warszawiakom ciekawostki i tajemnice Woli oraz Żoliborza, których nie znajdą w żadnych książkach. Przewodnikami będą: Rafał Dąbrowiecki, licencjonowany przewodnik warszawski, twórca portalu Butem po Wawie oraz zdobywca tytułu "Warszawiak Roku 2018", a także przedstawiciele projektu PoWarszawsku: Grzegorz Mika, varsavianista i architekt oraz rodowici warszawiacy Przemek Ciunowicz i Kuba Jeleński.

Muranów z PoWarszawsku i Żoliborz Oficerski z Butem po Wawie

Pierwszy spacer odbył się w niedzielę, 22 maja i poprowadził go Grzegorz Mika, przewodnik PoWarszawsku. Wycieczka wystartowała spod głównego wejścia do Westfield Arkadia, a następnie jej uczestnicy zwiedzili Muranów. Na trasie znalazły się takie punkty jak m.in. Rondo Radosława, osiedle Dzika, dawny Parysów, Umschlagplatz, przedwojenne szkoły czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Kolejny spacer odbędzie się w sobotę, 28 maja. Wszyscy chętni, wraz z Rafałem Dąbrowieckim, zwiedzą słynny Żoliborz Oficerski. Będzie to okazja, by zobaczyć willowe osiedle mieszkaniowe zatopione w zieleni i pełne klimatycznych zaułków. Podczas spaceru jego uczestnicy dowiedzą się, m.in. jakie tajemnice kryje w swoich murach pewna szkoła, gdzie schował się pewien kościół i jak z fosy Cytadeli dostać się bezpośrednio na plac Inwalidów. Miejsce i godzina zbiórki: pomnik I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka na placu Inwalidów, godzina 14:15.

Czujemy się związani z okolicznymi mieszkańcami Woli i Żoliborza. Dlatego regularnie i chętnie organizujemy dla nich różnorodne aktywności. Chcemy by działalność Westfield Arkadia przynosiła liczne korzyści społecznościom lokalnym. Nasz najnowszy projekt zakłada możliwość poznania dwóch dzielnic podczas wycieczek z profesjonalnymi przewodnikami. Są to unikalne spacery, dzięki którym ich uczestnicy poznają Warszawę, o jakiej nie przeczytają w książkach czy przewodnikach. Zapraszamy wszystkich warszawiaków do udziału w projekcie – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Fascynujące zakątki Woli i Żoliborza z przewodnikami PoWarszawsku

W sobotę, 2 lipca o godz. 13:45 uczestnicy spaceru spotkają się z Przemkiem Ciunowiczem, przewodnikiem PoWarszawsku pod kinem Wisła na Placu Wilsona, w sercu Żoliborza. Następnie udadzą się do urokliwego Żoliborza Dziennikarskiego oraz poznają historię parku, który został zbudowany z inicjatywy miasta przez bezrobotnych. Ciekawostką będzie także informacja, gdzie miał zamieszkać Józef Piłsudski oraz dlaczego finalnie tak się nie stało.

Żoliborz to dzielnica pełna kontrastów. Najmniejsza na mapie Warszawy, za to z ogromną ilością ciekawostek. Pomimo że właśnie tu padły pierwsze strzały dosłownie na chwilę przed wybuchem Powstania Warszawskiego, zabudowa dzielnicy pozostała praktycznie nienaruszona. Bliskość centrum i wielkomiejskie maniery krzyżują się z podmiejskim spokojem. To tu arystokratyczny charakter miesza się z robotniczym. Czuć tutaj zarówno powagę dawnych czasów w postaci willi generalskich stylizowanych na XVIII-wieczne, francuskie pałace, jak i śmiałe modernistyczne realizacje zbudowane, by zapewnić byt mieszkaniowy dla miejscowej i napływowej ludności – mówi Przemek Ciunowicz, przewodnik PoWarszawsku, i dodaje – Cieszymy się, na współpracę z Westfield Arkadia, dzięki której możemy pokazać warszawiakom fascynujące zakątki miasta.

Trzy ostatnie spacery zostały zaplanowane na trzy kolejne soboty września – 10., 17. i 24. dnia miesiąca, zbiórki o godz. 13:45. Wszystkie poprowadzą przewodnicy z PoWarszawsku. 10 września warszawiacy ponownie zwiedzą Żoliborz. Miejscem zbiórki będzie Kościół Matki Boskiej Królowej Polski. Inne punkty zaplanowane tego dnia na trasie to m.in. Szkoła Główna Pożarnicza, Teatr Komedia, kościół św. Stanisława Kostki, a także urzekający swoją zabudową Żoliborz Urzędniczy. Podczas tego spaceru dowiemy się także, gdzie padły strzały na trzy godziny przed rozpoczęciem Powstania Warszawskiego. Tydzień później (17 września) przeniesiemy się na Wolę. Punktem startowym będzie Rondo Daszyńskiego. Podczas spaceru uczestnicy przekonają się na własne oczy, jak wyglądały warszawskie rewolucje – przemysłowa oraz kulturalna – i sami zdecydują, czy na pewno już się zakończyły. Ostatni z zaplanowanych spacerów (24 września) pokaże kontrasty Woli oraz jej wielokulturowość. Ruszymy wówczas z Kolonii Wawelberga przy ul. Górczewskiej – punkty zaplanowane na tej trasie to m.in. Młynów, Nowolipki i Powązki.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spacerów publikowane są na bieżąco na profilu Westfield Arkadia w serwisie Facebook w zakładce wydarzenia. Projekt „Po Woli na Żoli” został objęty patronatem honorowym Krzysztofa Strzałkowskiego, burmistrza dzielnicy Wola miasta stołecznego Warszawy. Udział we wszystkich spacerach jest bezpłatny.

Terminy spacerów „Po Woli na Żoli”:

  • 22 maja, niedziela – Muranów z PoWarszawsku
  • 28 maja, sobota – Żoliborz Oficerski z Butem po Wawie
  • 2 lipca, sobota – Żoliborz Dziennikarski z PoWarszawsku
  • 10 września, sobota – Żoliborz Urzędniczy z PoWarszawsku
  • 17 września, sobota – Wola (rewolucja przemysłowa) z PoWarszawsku
  • 24 września, sobota – kontrasty Woli oraz jej wielokulturowość z PoWarszawsku
Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Nowy najemca w Magnolia Park. Jego oferta spodoba się aktywnym klientom Biuro prasowe
2024-08-14 | 13:13

Nowy najemca w Magnolia Park. Jego oferta spodoba się aktywnym klientom

Alpine Pro dołączył do grona najemców Magnolia Park. W ofercie czeskiego producenta odzieży sportowej i outdoorowej są kurtki, buty, koszulki i akcesoria dla osób lubiących
Podróże Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye
2024-08-14 | 10:00

Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye

Piękne, nadmorskie prowincje w Türkiye (Turcji) przyciągają rocznie miliony turystów, oferując idylliczne trasy na spokojny i relaksujący wypoczynek w stylu
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 07:00

Inteligentna turystyka, czyli jak nowe technologie zmieniają podróże

Branża turystyczna dynamicznie się rozwija, a liczba podróżujących na świecie ma osiągnąć 1,8 mld do 2030 roku – według danych ONZ. Wraz z tym wzrostem zapotrzebowanie na rozwiązania ułatwiające podróżowanie i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.