Komunikaty PR

Pobudź swoją wyobraźnię - sposoby na lekkie i niebanalne sałatki

2020-07-21  |  13:55
Biuro prasowe

Lato na talerzu

Wakacje, czyli czas kolorowych, sezonowych warzyw, to idealna pora dla wielbicieli sałatek, których uniwersalność daje duże pole do popisu w kuchni. Nadając innego wymiaru ulubionym przepisom, warto sięgnąć po całkiem nowe, niebanalne rozwiązanie i spróbować unikalnego cytrusowego sosu sojowego Ponzu Kikkoman, który doda daniom owocowej nuty. Ponzu wyróżnia doskonale zbilansowana kompozycja smaków: słonego, słodkiego, pikantnego i kwaśnego. Dzięki temu sos gwarantuje niezwykłe orzeźwienie, a jego wspaniały aromat sprawi, że każdy znajdzie własny sposób, w jaki go wykorzystać.

Na każdą okazję

Co zrobić, aby sałatka nie była nudna? Wystarczy wzbogacić ją naturalnie warzonym sosem sojowym, który gwarantuje pełnię smaku i kulinarnych doznań. Ponieważ sos sojowy doskonale komponuje się z wieloma składnikami, możliwości wykorzystania go są praktycznie nieograniczone. Wielu osobom sos sojowy kojarzy się z bardzo dominującym smakiem, ale sekret tkwi w proporcjach. W zależności od tego, czy chcemy wyraźnie czuć charakterystyczny smak sosu Kikkoman czy wolimy, aby doskonale uzupełnił naszą autorską kompozycję, możemy dodać kilka kropli lub kilka łyżek tego niezwykle uniwersalnego dodatku.

Nowe sposoby na dressingi

Sukces każdej sałatki zapewnia odpowiedni dressing. W przyrządzaniu sosu nie obowiązują sztywne zasady i możemy dać się porwać wyobraźni. Jedni preferują lekką konsystencję i owocowy posmak, inni wolą gęste sosy i pikantny charakter, dlatego w zależności od upodobań, sos sojowy Kikkoman możemy łączyć z jogurtem, oliwą, sokiem z limonki, pastą curry, chilli, cynamonem, syropem klonowym, orzechami czy suszonymi owocami, jak śliwki czy żurawina. Niezależnie od gustów, dla wszystkich świetnym rozwiązaniem będzie bogata oferta sosów Kikkoman, w której każdy znajdzie swój idealny składnik. Wykorzystaj sos sojowy jako bazę swojego dressingu i przekonaj się o jego potencjale.

Sałatka z ogórka i rzodkiewek w delikatnym dressingu

www.kikkoman.pl/przepisy/recipe-detail/r/salata-z-ogorka-rzodkiewek-w-delikatnym-dressingu-na-bazie-sosu-sojowego-kikkoman/c/1663/

Składniki na 4 porcje:

2 ogórki zielone
1 pęczek rzodkiewek
1 limonka
1 mała marchew
kolendra lub natka pietruszki
szczypior
brązowy cukier
kilka łyżek sosu sojowego Kikkoman
olej rzepakowy

Ogórki i rzodkiewki umyj pod bieżącą wodą, ogórki obierz (celowo niedokładnie) ze skórki. Na mandolinie, lub po prostu ostrym nożem, potnij warzywa na cienkie plasterki i trzymaj w wodzie z lodem przez ok. 15 minut, aby nabrały chrupkości.

Sporządź dressing: połącz sok z limonki, brązowy cukier, sos sojowy, olej oraz marchewkę posiekaną bardzo drobno w brunoise.

Przed serwowaniem odsącz warzywa z wody na ręczniku papierowym, polej dressingiem i udekoruj świeżymi ziołami.

Sałatka z kaszą kuskus, fetą i warzywami

www.kikkoman.pl/przepisy/recipe-detail/r/salatka-z-kasza-kuskus-feta-i-warzywami/

Składniki:

1 szklanka kaszy kuskus
1 ogórek
1 drobno posiekana cebula
2 łodygi selera naciowego
20 pomidorków koktajlowych
1⁄2 granatu
250 g sera feta
garść świeżej mięty
garść świeżej kolendry
60 ml oliwy z oliwek
90 ml cytrusowego sosu sojowego Ponzu Kikkoman

Zalej kaszę gorącą wodą, wymieszaj i odstaw pod przykryciem (czas i proporcje wody zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu). Pokrój ogórka i fetę w kostkę, pomidorki na połówki, posiekaj drobno cebulę, selera i zioła. Wyłuskaj pestki z połówki granatu.

Oliwę wymieszaj z Ponzu w shakerze na gładki dressing.

Wymieszaj kaszę i pozostałe składniki w misce, polej dressingiem i podawaj natychmiast jako dodatek do mięs i ryb z grilla.

Dip jogurtowo-musztardowy

https://www.kikkoman.pl/przepisy/recipe-detail/r/dip-jogurtowo-musztardowy/c/1674/

Składniki:

1 szklanka greckiego jogurtu naturalnego
1 łyżka musztardy miodowej
1 łyżeczka cukru
3 łyżki cytrusowego sosu sojowego Ponzu Kikkoman
świeżo mielony czarny pieprz
posiekany koperek
opcjonalnie: świeże zioła, czosnek, posiekana cebulka itp.

Wymieszaj wszystkie składniki i schłodź w lodówce przed podaniem. Idealny dodatek do mięs z grilla, ryb i pieczywa

W poszukiwaniu kolejnych przepisów, zapraszamy na naszą stronę: www.kikkoman.pl/przepisy/

 

Kikkoman to światowy lider na rynku sosu sojowego. Naturalnie warzony, złożony z 4 składników, jest znany milionom miłośników kuchni. Na sukces marki pracuje 7000 osób na całym świecie, a około 400 milionów litrów sosu sojowego Kikkoman transportuje się do sklepów każdego roku. W 1997 roku w Holandii powstał pierwszy europejski zakład produkcyjny, który wciąż wytwarza sos sojowy Kikkoman na cały rynek Starego Kontynentu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2 Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2

Chociaż mleko A2A2 – w przeciwieństwie do krajów zachodnich – nie jest jeszcze powszechnie dostępne w naszym kraju, dotychczasowe działania w ramach
Żywienie Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?
2024-06-25 | 23:20

Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?

Zapewne myślami jesteś już na wakacjach w nadmorskim kurorcie, ale sporym wyzwaniem wydaje się utrzymanie zdrowej diety podczas błogiego lenistwa na all inclusive. Ale jak tu nie
Żywienie Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.